REKLAMA

Mnister Nowak: Chcemy, by polskie firmy przejmowały partnerów zagranicznych

2022-01-23 07:00
publikacja
2022-01-23 07:00

Dążymy do wspierania polskich firm; chcemy, by małe i średnie przedsiębiorstwa przejmowały zagranicznych partnerów - mówił PAP szef MRiT Piotr Nowak. Według niego polscy przedsiębiorcy mogą być zainteresowani m.in. rynkiem niemieckim, na którym wiele firm rodzinnych zmaga się z problemem sukcesji.

Mnister Nowak: Chcemy, by polskie firmy przejmowały partnerów zagranicznych
Mnister Nowak: Chcemy, by polskie firmy przejmowały partnerów zagranicznych
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Jak powiedział minister rozwoju i technologii, przejęcia zagranicznych firm przez polskie małe i średnie przedsiębiorstwa to jeden z głównych priorytetów resortu na ten rok. "Zależy nam, by budować kapitał w Polsce. Chcemy skupić się na tym, by nasze MŚP rosły - małe stawały się średnimi, a średnie - dużymi" - zaznaczył Nowak.

Zwrócił uwagę, że prowadzi to do tworzenia nowych miejsc pracy i budowania kapitału narodowego, "którego nam brakuje". "Dopiero od 30 lat uczestniczymy w wyścigu budowania kapitału. Trzeba mieć wiedzę, żeby rozwijać innowacje i technologie" - wskazał.

Dodał, że "wejście kapitałowe na zagraniczne rynki" z jednej strony umożliwia dywersyfikację przychodów, z drugiej - budowanie doświadczenia, zakorzenianie się w gospodarkach zagranicznych, "co prowadzi też do zmiany geopolitycznej, bo siła polityczna kraju wiąże się z siłą jego gospodarki". "Zależy nam, by nasze firmy nie tylko sprzedawały swoje produkty za granicą, ale wchodziły kapitałowo i przejmowały udziały większościowe w zagranicznych przedsiębiorstwach" - stwierdził.

MRiT planuje stworzyć system zachęt dla przedsiębiorców zainteresowanych przejęciami na zagranicznych rynkach. Według niego potencjalnie najbardziej perspektywiczne firmy są w stanie wychwycić banki. "Chcielibyśmy nawiązać współpracę z bankami, żeby przy wykorzystaniu instrumentów związanych ze sztuczną inteligencją przygotowały systemy analiz pozwalające wyselekcjonować przedsiębiorstwa, które mają największą szansę czy to przy przejęciu jakiejś firmy za granicą, czy to na wsparcie w postaci gwarancji kredytów inwestycyjnych" - wyjaśnił.

Zdaniem szefa resortu rozwoju i technologii kierunkiem przejęć dla naszych małych i średnich firm mogą być m.in. Niemcy - nasz największy partner handlowy, którego realia gospodarcze są dobrze znane polskim przedsiębiorcom. "Wiele niemieckich firm rodzinnych zmaga się z problemem sukcesji, przekazania biznesu młodszemu pokoleniu. To szansa na to, by polskie firmy zaczęły eksplorować ten rynek" - ocenił. Nowak podkreślił, że ważne jest "celowanie w zagraniczne rynki o największym potencjale dla naszych firm".

Nowak przyznał, że barierą rozwoju dla MŚP pozostaje dostęp do finansowania - dlatego kolejnym priorytetem MRiT jest pomoc w jego pozyskiwaniu. "Działamy w reżimie unijnym, a to jest pomoc publiczna, musimy zatem działać mądrze, być może poprzez wsparcie sektorowe" - powiedział. Dodał, że w przypadku MŚP wybranie odpowiednich firm nie jest łatwe - stąd pomysł, by wsparcia udzielił sektor bankowy. "Pomoże wyselekcjonować firmy, które pomoc powinny otrzymać. Rozważamy różnego rodzaju instrumenty m.in. gwarancje" - zapowiedział.

Minister dodał, że równie ważne jest przyciąganie inwestycji zagranicznych do Polski. Ministerstwo rozważa, by "integratorem wszystkich zachęt, produktów do wsparcia eksportu" była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, by tego typu informacje były powszechnie dostępne w jednym miejscu.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki