MRPiPS: spada liczba rodzin z dziećmi objętych pomocą społeczną

Rodziny z dziećmi coraz rzadziej korzystają z pomocy społecznej; w 2018 r. świadczenia z pomocy społecznej pobierało o ponad 43 tys. rodzin z dziećmi mniej niż rok wcześniej - poinformowała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

(fot. MilanMarkovic78 / YAY Foto)
Minister rodziny oceniła, że wpływ na spadek liczby rodzin objętych pomocą społeczną ma m.in. program "Rodzina 500+".

"Od czasu wprowadzenia programu 500+ polskim rodzinom po prostu żyje się lepiej. Potwierdzają to zarówno badania opinii publicznej, jak i nasze statystyki. Rodziny z dziećmi coraz rzadziej korzystają też z pomocy społecznej" - powiedziała Borys-Szopa.

Wskazała, że w porównaniu do 2017 r., w 2018 liczba osób, którym przyznano świadczenia z pomocy społecznej spadła o 9 proc., czyli o ok. 128 tys. osób.

"Liczba rodzin z dziećmi objętych pomocą społeczną spadła natomiast o 11 proc. Oznacza to, że w 2018 r. pomocą społeczną objęto o 43 354 rodzin z dziećmi mniej niż rok wcześniej" - powiedziała minister rodziny.

Podkreśliła, że podobna tendencja dotyczy programu "Pomoc państwa w zakresie dożywiania", który od 2019 r. funkcjonuje jako program "Posiłek w szkole i w domu". W porównaniu do roku 2017, w 2018 liczba osób ogółem objętych programem spadła o ok. 11 proc., czyli o 136 779 osób.

"Liczba dzieci objętych programem w roku 2018 spadła również o ok. 11 proc., co oznacza spadek o 66 942 osoby" - dodała szefowa MRPiPS.

Rządowy Program "Posiłek w szkole i w domu" skierowany jest zarówno do dzieci, uczniów, jak i osób starszych. Składa się z trzech modułów. Pierwszy moduł to wsparcie i posiłek adresowany do dzieci i młodzieży. Drugi to posiłek adresowany do osób starszych. Trzeci moduł został uregulowany w rozporządzeniu i zakłada doposażenie i poprawę standardu już działających stołówek (mających własną kuchnię i jadalnie) lub doposażenie tych, które nie działają tak, aby mogły zostać uruchomione lub o stworzenie nowych, a także wsparcie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, czyli jadalni.

Z kolei program "Rodzina 500+" w nowej, rozszerzonej odsłonie ruszył od 1 lipca. Zakłada on przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną - za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia oraz platformy usług elektronicznych ZUS. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Wcześniej świadczenie 500+ było przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze było wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje osobom i rodzinom, których posiadane dochody nie przekraczają kryterium dochodowego. Obecnie dla osoby samotnie gospodarującej jest nim dochód nieprzekraczający kwoty 701 zł, natomiast dla osoby w rodzinie – kwota 528 zł.

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 eagleeye

@jki777 dlaczego kolego jesteś taki niegrzeczny. Przypomnę Ci kolego ze rodziny (pani & pan ) które wychowują dzieci będą na Twoją emeryturę pracować. No chyba ze dla Ciebie ważniejsi sa karierowicze którzy to chcą do pracy z swoim pupilem przychodzić jak to tu na bankierze było pisane.

Sam zauważyłem ze programy które wprowadził PiS dały same plusy choć zdarzają się minusiki ale to promil

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 pluto85md

500+ nie jest liczone do dochodow, nie ma wiec nic wspolnego z mniejsza liczba zasilkow. Za mniejsza liczbe zasilkow odpowiadaja utrzymane przez 3 lata progi dochodowe od 2015 do 2018 bylo to 514 zl, dzis jest 528 zl na osobe i na przyszly rok znow prog sie nie zmieni. Wg sily nabywczaj 528 zl na osobe w 2019 to duzo mniej niz 514 zl na osobe w 2015. Za sama pensje minimalna dzis trzeba miec 5 osob na utrzymanie by dostac zasilek. W 2015-2016 wystarczyly 4 osoby.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 16 jkl777

Nieroby siedza na d... bo "im sie nie oplaco procowoc". A tak naprawde to zawsze byly nieroby i zadne pieniadze ich nie zmusza do pracy. Szkoda tylko nas, tych oslow co to musza na ta patologie robic.

! Odpowiedz
4 12 newconnect

No może nie każdy to patologia ale przedewszystkim PiS to patologia rozegrał Polaków koncertowo. Ja nie widzę w najbliższych latach skutecznej obrony, trzeba myślę poczekać kilka lat aż 500+ straci moc a na 1000+ nie będzie pieniędzy..

! Odpowiedz
4 22 talmud

populistyczne bzdury potrzebne tylko do wyciagniecia glosow od prostych ludzi ktorzy maja byc wdzieczni za jalmuzne plz 500 - wystarczy obnizyc podatki & kazdy bedzie zadowolony .....nie trzeba ciagle mu wbijac do glowy ze "lepiej mu sie zyje" sam sie zorientuje.....:)

! Odpowiedz
3 27 carlito1

Nawet jak komuś żyje się lepiej dzięki 500+ to za rok czy dwa jego sytuacja będzie taka sama jak przed 500... Inflacja jest tak duża zwłaszcza na jedzeniu, że za jakiś czas 500 po prostu nie starczy na pokrycie podwyżek cen,,,,,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne