Mniej biurokracji, miliardy oszczędności

Ponad 33 mld euro zaoszczędzili rocznie unijni przedsiębiorcy dzięki zainicjowanym przez Komisję Europejską działaniom służącym zmniejszeniu obciążeń administracyjnych wynikających z przepisów UE - wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek w Brukseli.

Źródło: Thinkstock

"Prawo europejskie powinno być bardziej przystępne, prostsze i tańsze - to było głównym motywem Komisji Europejskiej" - powiedział we wtorek szef KE Jose Barroso przy okazji prezentacji końcowego raportu powołanej przez niego w 2007 r. grupy wysokiego szczebla ds. obciążeń administracyjnych, którą kierował były premier niemieckiego landu Bawaria Edmund Stoiber.

Według raportu starając się ograniczyć obciążenia biurokratyczne i poprawić jakość unijnych regulacji, od 2005 r. Komisja Europejska Barroso uchyliła ponad 6,1 tys. unijnych aktów prawnych i wycofała ponad 300 propozycji nowych unijnych przepisów. Z kolei od 2007 roku sporządzono ok. 680 ocen skutków unijnych regulacji, w tym pod kątem obciążeń biurokratycznych.

W trzynastu dziedzinach unijnej polityki udało się zredukować obciążenia administracyjne o ponad 25 proc. Koszty tych obciążeń dla przedsiębiorców zredukowano o 27 proc., czyli o 33,4 mld euro.

Według Grupy Stoibera tylko dzięki obowiązującym od 2013 r. zmianom dyrektywy o podatku VAT, pozwalającym na równe traktowanie faktur papierowych i elektronicznych, firmy zaoszczędziły 18,8 mld euro rocznie, a dzięki zmianie wymogów dotyczących rocznych sprawozdań finansowych - 6,6 mld euro.

Stoiber powiedział na konferencji prasowej, że największych osiągnięciem kierowanej przez niego grupy jest "zmiana kultury myślenia w KE". "Przewodniczący Barroso zerwał z pielęgnowanym od dziesięcioleci przekonaniem, zgodnie z którym każdy, nawet najbardziej szczegółowy przepis UE jest z założenia dobry dla integracji europejskiej" - powiedział Stoiber na konferencji prasowej. Wyraził przekonanie, że nowa Komisja Europejska, kierowana przez Jean-Claude'a Junckera, będzie kontynuować te prace.

Stoiber zastrzegł, że to nie tylko na Brukseli spoczywa odpowiedzialność za ograniczanie obciążeń biurokratycznych, ale też na władzach w krajach UE. "Jedna trzecia wszystkich kosztów, jakie powodują ciężary biurokratyczne wynikające z przepisów unijnych, czyli około 40 mld euro, jest konsekwencją nieskutecznego wdrażania tych przepisów przez kraje UE" - powiedział Stoiber.

Jego zdaniem jeśli komisarz UE czy minister w rządzie krajowym przedkłada projekt nowych przepisów, to za każdym razem powinna temu towarzyszyć ocena skutków pod kątem obciążeń biurokratycznych. Konieczne są też wyjątki dla małych firm. Na małe przedsiębiorstwo z trzema pracownikami nie powinniśmy nakładać takich samych obowiązków czy ciężarów, jak na wielki koncern - apelował Stoiber.

Według raportu Komisja stosuje zasadę najpierw myśl na małą skalę, mając na uwadze wpływ przepisów prawnych na małe i średnie przedsiębiorstwa. W uzasadnionych przypadkach i w miarę możliwości wprowadzane są zwolnienia dla małych i średnich firm oraz łagodniejsze podejście do wymogów prawnych. Dzięki konsultacjom dotyczącym dziesięciu najbardziej obciążających regulacji małe i średnie przedsiębiorstwa mogły poinformować o swoich największych obawach dotyczących obciążeń regulacyjnych. W ramach programu poprawy regulacji REFIT podjęto wiele działań, by wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom, na przykład obniżono opłaty rejestracyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach przepisów dotyczących chemikaliów REACH, uproszczono procedury zwrotu podatku VAT oraz ograniczono wymogi formalne uczestnictwa w procedurze udzielania zamówień publicznych.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~zzz

Nie dajmy się nabrać na magię liczb. Co to jest 33 mld w skali całej europy. Grosze. Od lat wiadomo że biurokrację trzeba likwidować, w tym czasie UE cały czas ją zwiększało a dopiero teraz próbuje odwracać sytuację.

! Odpowiedz
0 0 ~DIM

Właśnie widzę te ulepszeniaPrzykłady z dziśTen sam formularz dla pracownika 5 lat temu 5 punktów teraz 11,Inny formularz dla klienta obecnie 1 strona, od grudnia będzie 4.Było prosto i przejrzyście, a teraz jest uregulowane ustawowo i podobno lepiej.

! Odpowiedz
0 8 ~nikt

Socjalizm dzielnie walczy z problemami, których w normalnym ustroju nie ma..jakoś tak to szło? ; o Nie wiedziałem, że może być aż tak idealny przykład tego stwierdzenia.I kto nazwie teraz Korwina wariatem?

! Odpowiedz
0 9 ~myślący

ehhh - najpierw stworzyć biurokracji tyle że łeb boli a później tzeba wymyślać dyrektywy ograniczające jej szkodliwy wpływ - oczywiście dyrektywy zostały tez wymyslone przez biurokratów Socjalizm to ustrój który bohatersko pokonuje problemy nie znane w żadnych innych ustrojach

! Odpowiedz
0 14 ~lol3

unijni urzędnicy zmniejszyli koszty biurokracji o 33 mld euro. Zmiany te kosztowały zapewne 50 mld euro :)

! Odpowiedz
0 15 ~roo

Wielkie osiągnięcia najpierw ustawić wydatki na maxa pozniej obniżyć 1 promil i wypłacić sobie premieKOMUNA

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.