Młodzież studiuje, bo zmuszają ją do tego rodzice

Z badań przeprowadzonych przez PwC wynika, że aż połowa absolwentów studiów jest niezadowolona z ukończonych kierunków i uważa, że nie przygotowały ich one do podjęcia pracy. Z większym optymizmem na swoją edukację wyższą patrzą obecni studenci, natomiast  uczniowie szkół średnich, podobnie jak absolwenci, nie widzą w studiach pomocy w karierze zawodowej.

Polska to naród głupców?

Start odtwarzacza ...


Czy Polacy to naród głupców?
Thinkstock
 
- To, czy się otrzyma dobrą pracę, która spełni nasze oczekiwania, zależy w takiej samej mierze od wykształcenia, jak i od naszych osobistych cech i osiągnięć - mówi prof. Ewa Chmielewska z Instytutu Badań Edukacyjnych. - Wielu studentów chodzi na studia dlatego, bo zmusili ich do tego rodzice, bądź jest taka presja środowiska - dodaje główny ekonomista Bankier.pl, Łukasz Piechowiak.

Alarmujące są już tegoroczne wyniki egzaminu dojrzałości, którego nie zdało 29% maturzystów. To ok 10% więcej niż w zeszłym roku, a i średnie wyniki testów nie są zadowalające. - Gdybyśmy brali na poważnie prawdziwe wyniki, gdzie nie zdaje się przy wyniku poniżej 50%, to 60% lub 70% tegorocznych maturzystów w ogóle by nie zdało. Po prostu jesteśmy poniekąd narodem głupców - podsumowuje Piechowiak.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 32 ~Lestek

Skoro o 7 lat głosują cały czas na Tuska, PO i PSL, to wnioski nasuwają się same...

! Odpowiedz
15 14 ~PhD

W każdej populacji niewielu się nadaje na dobre zarobki, bycie liderem, powiedzmy 1%.Reszta to niewolnicy, hołota, przygłupy, które muszą pracować na liderow. Wyniki matur sa zbyt dobre. Powinno 99% oblac. Zdecydowanie za dużo zdało.

! Odpowiedz
7 4 ~ujm

hehehe chyba tu komuś woda sodowa uderzyła do głowy

! Odpowiedz
3 11 ~PhD odpowiada ~ujm

Komunizm utopijny (kazdemu wedlug potrzeb) już był. Prawda w oczy kole. Ludzie lubia być oszukiwani, lubią ładne, gładkie, bezwartościowe, słowa.

! Odpowiedz
0 4 ~absolwent

Bo generalnie matura jak i inne tego typu egzaminy to nic nie dający przeżytek.Chodzisz kilka lat do szkoły, zdajesz z roku na rok - znaczy masz wiedzę- to czy jest ona wystarczająca do studiowania powinny weryfikować uczelnie a nie jakaś wcześniejsza oszukana matura.

! Odpowiedz
0 0 ~jkk

myslisz lokalnie stad pomylka phd moj drogi - 1 % w twojej glowie stad sie pojawia - a zobacz swiat usun lklapki naoczach i umysle zobaczysz wiecj zapewniam cie

! Odpowiedz
10 1 ~krzysiek

"gdyby głupota umiała latać, to..." Owszem, presja otoczenia występuje wśród osób studiujących, ale tylko dlatego, aby dostać nową, lepszą i bardziej opłacaną pracę. Innego złego oddziaływania chyba nie ma. Dla mnie np. dziwne, żeby nie powiedzieć durnowate, jest stwierdzenie, że "rodzice zmuszając swoje dzieci do pójścia na studia, chcą powetować sobie swoje porażki życiowe". Jakaś totalna bzdura oraz paranoja. Ludzie sami decydują przecież o swoim życiu i nikt nie może tego zmienić w żaden sposób. Chcesz to studiuj, nie - idź do pracy. Proste. Żadna firma jednak nie przyjmie obecnie nikogo z wykształceniem średnim (takie czasy nastały, przykro mi), zatem kółko się zamyka. Ludziki uczą się zatem, a że system szkolnictwa jest jaki widać, to już temat na kolejną bajkę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~Term

Trochę mijasz się z prawdą. Nie mam wyższego wykształcenia a mimo to pracuję w dużej korporacji. Na zarobki nie narzekam. Widzę jak przychodzą młodzi ludzie po studiach i poziom ich wiedzy jest na prawdę minimalny. Z czasem się nauczą zdobędą doświadczenia .... to tak na prawdę jest bardzo ważne ....

! Odpowiedz
2 8 ~Asan

Jesteś typowym przykładem patologii myślowej, która doprowadziła do takiej sytuacji rynkowej, że mamy rzesze bezrobotnych magistrów, a dyplom uczelni wyższej zaczyna coraz częściej znaczyć tyle, ile papier na którym został wydrukowany. Studia są potrzebne i dają jakąś korzyść dla nikłego procenta populacji, reszta lepiej by na tym wyszła, gdyby podjęła pracę zawodową i zdobyła doświadczenie. Wykształcenie wyższe nie jest im do niczego potrzebne (i więcej będą zarabiać mając fach w ręku i doświadczenie, niż pracując za grosze w biurach straciwszy parę lat na studiowanie). Ludzie nie decydują sami o sobie w wieku 18 lat, ponieważ w skrajnej większości są w tym wieku niedojrzali emocjonalnie i intelektualnie (wynika to z samej biologii). Kierują się zdaniem rodziców, lub powszechnymi opiniami i kończy się to właśnie sytuacją jaką mamy obecnie. Jest to sytuacja karygodna. Nawet eurobiurokraci zdążyli ten fakt zauważyć i pracują nad polityką kursów i dyplomów nienaukowych, przygotowujących do pełnienia przeciętnych prac jakich jest skrajna większość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Adi odpowiada ~Term

Term masz w zupełności rację... ja również nie mam wyższego wykształcenia i również pracuję na stanowisku podziwianym przez ludzi z "wyższym wykształceniem" . Powiem szczerze że przestaliśmy już takowych poszukiwać ponieważ ich wymagania są kosmiczne w zamian za leżenie pępkiem do góry- brak jakichkolwiek umiejętności po skończeniu studiów. Krótko mówiąc da się zauważyć wracającą tendencję do techników oraz porządnych fachowców w obojętnie jakiej branży... Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.