Młodzież studiuje, bo zmuszają ją do tego rodzice

Z badań przeprowadzonych przez PwC wynika, że aż połowa absolwentów studiów jest niezadowolona z ukończonych kierunków i uważa, że nie przygotowały ich one do podjęcia pracy. Z większym optymizmem na swoją edukację wyższą patrzą obecni studenci, natomiast  uczniowie szkół średnich, podobnie jak absolwenci, nie widzą w studiach pomocy w karierze zawodowej.

Polska to naród głupców?

Start odtwarzacza ...


Czy Polacy to naród głupców?
Thinkstock
 
- To, czy się otrzyma dobrą pracę, która spełni nasze oczekiwania, zależy w takiej samej mierze od wykształcenia, jak i od naszych osobistych cech i osiągnięć - mówi prof. Ewa Chmielewska z Instytutu Badań Edukacyjnych. - Wielu studentów chodzi na studia dlatego, bo zmusili ich do tego rodzice, bądź jest taka presja środowiska - dodaje główny ekonomista Bankier.pl, Łukasz Piechowiak.

Alarmujące są już tegoroczne wyniki egzaminu dojrzałości, którego nie zdało 29% maturzystów. To ok 10% więcej niż w zeszłym roku, a i średnie wyniki testów nie są zadowalające. - Gdybyśmy brali na poważnie prawdziwe wyniki, gdzie nie zdaje się przy wyniku poniżej 50%, to 60% lub 70% tegorocznych maturzystów w ogóle by nie zdało. Po prostu jesteśmy poniekąd narodem głupców - podsumowuje Piechowiak.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Kamil

Niestety jest wiele osób które muszą same zarobić na opłacenie studiów. Moim zdaniem najfajniejszą ofertę ma Wszechnica Polska:) Wysoki poziom i przystępne ceny.

! Odpowiedz
0 6 ~przedsłuch

Polską rzadzą rozmaite sitwy. Np po architekturze w Krakowie architektami zostają tylko dzieci tamtejszych architektów.

! Odpowiedz
0 3 ~absolwent

W pełni popieram, nieważne jakim jesteś architektem tylko czyim jesteś dzieckiem. I właśnie na tym kierunku studiują dzieci zgodnie z tradycją rodzinną i to jest smutne.Takie kierunki jak architektura, prawo i medycyna są dziedziczone. Nieważne predyspozycje tak ma być . Masz racje to chory kraj.

! Odpowiedz
0 9 ~Iza

Dlaczego my Polacy tak bardzo nie szanujemy Polakow...?

! Odpowiedz
1 7 ~Mada

Ten pan na koncu filmu chyba sie zagalopowal...mieszkam od prawie 30-stu lat na tzw zachodzie i nigdy nie slyszalam ze egzaminy sa odzwierciedleniem wiedzy!!! Ten pan zapomnial jak stres nas zdajacych oglupia....ale tylko na czas tegoz egzaminu...chociaz sa wyjatki od reguly tak jak ten pan !!!

! Odpowiedz
2 1 ~Robert

A potem w pracy "zawaliłem przetarg bo mnie stres z tym związany ogłupił ale już po wszystko wrociło do normy". Ręce opadają

! Odpowiedz
0 0 ~kris

a ja studiuję na Wszechnicy Polskiej drugi kierunek administrację i jestem bardzo zadowolona, interesujące zajęcia, konkrety bez ściemy.

! Odpowiedz
0 4 ~milto

Nierób z Princewatersa dał głosa.

! Odpowiedz
0 4 ~Pawel

Mnie do studiowania nikt nie zmusza, uczęszczam do Wszechnicy Polskiej która jest uczelnią niepaństwową, a na czesne zarabiam sam. Jest to już moja druga przygoda ze studiowaniem (robię kolejną magisterkę) i wiem z doświadczenia, że wykształcenie przydaje się w życiu najbardziej, o ile tylko umie się je wykorzystać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 8 ~marylka_666

I ten bełkot korporacyjny: "kapitał ludzki"... Dżizas !

! Odpowiedz
2 0 ~Emi

Wprowadzic system GCSE, ktory dziala w UK I czeka na skopiowanie do Polski. Proste

! Odpowiedz
10 2 ~jdddd

Nie można porównywac zeszłorocznej matury z tegoroczna.... Jestem tegorocznym maturzysta i rozwiązałem arkusze znacznie gorzej niz te z poprzednich lat, jak większość moich rówieśników.. wniosek nasuwa sie sam.. za rok bedzie głosno na temat nowej podstawy progamowej, jak jest dobra, wyzszy procent zdawalności, wyniki beda wysokie, lecz nikt nie wspomni o diametralnej różnicy w poziomie zadań.. dla porownania mozna równiez zwrócic uwage na progi punktowe na uczelnie wyzsze ktore w tym roku znacznie sie obnizyly, nie sadze zeby rocznik ktory zdawal mature w tym roku byl glupim rocznikiem ktory tak nagle zle napisal mature......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~lola

Zdawałam maturę w 2011, przygotowuję ludzi do matury rozszerzonej z matematyki 3 lata, jakoś nie zauważyłam żeby poziom tegorocznej matury był "wyższy". Ludzie nie jęczcie, bo arkusze co roku są schematyczne, macie łatwiej, bo macie lepsze porównanie. Aha i jeszcze roczniki są coraz mniej liczne, a klas w liceach i technikach tyle samo, więc ci co 10 lat temu byliby w zawodówce teraz dostają się bez problemu do LO.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~lotek odpowiada ~lola

zgodzę się z komentarze, ktoś to jest z wyżu demograficznego - rok urodzenia od 1980 do 1984 to wtedy by dostać się na dobrą uczelnie, to do Liceum szło z podstawówki kilkoro najlepszych uczniów , a reszta do techników i zawodówek. By się dostać to trzeba było mieć od 60 do 100 % wszystkich punktów do zdobycia. I dalej tak samo. Na studia by się dostać to musiałem mieć około 60 % wszystkich punktów do zdobycia.A teraz na mojej uczelni przyjmują prawie każdego kto złoży tam dokumenty. A skończyłem Politechnikę we Wrocławiu, na jedno miejsce było około 10 osób.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 ~głupi

Wińmy dorosłych a nie dzieci. ,bo głupota wynika z tzw możliwości a te stwarzają "mądrzy" dorośli.

! Odpowiedz
2 15 ~student

Można nie pić i tak Polaków uważa się za złodziei i alkoholików.Sąsiedzi rozpoznają nas po wiecznie skrzywionej,niezadowolonej twarzy.

! Odpowiedz
0 0 ~niepojety

A co to wspolnego ma z artykulem?

! Odpowiedz
4 20 ~Gosc

Polska nie jest narodem głupców ! Każde studia uczą poprawnego myślenia, zwłaszczakierunki matematyczne-fizyczne, włączając inżynierie . Nie ma takich studiów , gdzie przedmioty wykładane są identyczne z warunkami w pracy. Im wiecej mamy wiedzy,a do tego dobra logika, to o wiele lepsze możliwości poradzenia sobie w każdej sytuacji.Poza tym, żeby coś osiągnąć trzeba się stałe uczyć . Studia dają możliwość szybkiegoznalezienia informacji oraz zastosowania ich w codziennym życiu. Reszta zależy odinteligencji i pracowitości. Myśle, ze wiele studentów "chodzi" na zajęcia , ściąga i niewysila się zbytnio. Wiele osób kończy studia na kierunkach, na których nie ma żadnegozainteresowania, poza tym aby tylko skończyć i pokazać "papierek".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 ~madhare

problem polega na tym, że studenci sa przekonani , że samo chodzenie na zajęcia i zaliczenie ich na 3 oraz wyduszenie dyplomu BA lub MA ma byc gwarancją sukcesu. Później kiedy wychodza z uczelni po przepitych i przebankietowanych 3 lub 5 latach z ocenami pomiedzy 3 a 4 sa zdumieni, że rynek pracy nie czeka na nich z otwartymi rekami. A miało byc takm pięknie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 15 ~Shrek

Inżynier lub magister może pracować jako robotnik natomiast robotnik z reguły pozostaje robotnikiem i ta zasada nie działa w drugą stronę. W tym jest zasadnicza różnica pomiędzy absolwentami studiów wyższych a ludżmi bez wykształcenia. Proporcje produkowanych w Polsce magistrów w stosunku do do potrzeb rynku pracy są nierealne. (patrz popyt-podaż) Co do jakości kształcenia to jest ona na państwowych stujdiach wcale niezła, natomiast kapitalizm postleżakowy w naszej sytuacji niczego nie gwarantuje a nawet nczego nie wymaga oprócz cwaniactwa i łokci.Uczcie się ponieważ jest to szansa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~xcz

Widać że mało o życiu wiesz głosząc takie teorie. A ze swojej strony dodam, że 90 procent inżynierów nie jest osobami odpowiednimi do wykonywania danej pracy. Zobrazuję to tak, osoba, która studiuje np. turystykę w biurze podróży może ukryć swoją niekompetencję, ze wzg na wykonywaną pracę, ale już taki technolog, audytor, makler itd. musi sobą reprezentować troszkę więcej i same studia nie wystarczą ( poruszane przez was oceny na studiach niie mają aż takiego znaczenia) liczy się pasja, hobby i stały rozwój swoich kompetencji, nie tylko w temacie obecnego zawodu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 11 ~Pirx

No nie wiem. Mam 38 lat i jako informatyk pracuję również z ludźmi młodymi a często z takimi zaraz po studiach. Z własnego doświadczenia widzę, że polscy programiści, analitycy i administratorzy są znacznie lepiej wykształceni, kreatywni i rządni wiedzy od ich zachodnich kolegów.

! Odpowiedz
3 2 ~bonifacyy

nie uczcie sie, idzcie od razu pracowac do PwC bedzie dla nich znacznie taniej wziazc kadre bez tytulu i zapewnic im 'przyszlosc' w korpo

! Odpowiedz
4 14 ~Niania

Piechowiak mówiąc, że na podstawie wyników tegorocznych egzaminów maturalnych można nas Polaków określić tymi słowami - "po prostu jesteśmy narodem trochę poniekąd głupców" pokazał jak "trafne" poniekąd potrafi wyciągać wnioski.To uogólnienie to przecież oczywisty nonsens. Poza tym, tytuł tego artykułu budzi zdziwienie."Młodzież studiuje, bo zmuszają ją do tego rodzice". To, że rodzice wymagają by dzieci się uczyły a nie włóczyły jest złe?Rodzice powinni zatem swoje dzieci przekazać "owsiakowcom" aby ci "eksperci" mogli ich namawiać do realizowania hasła "róbta co chceta"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 2 ~DrugaWyplata_EU

Ciężko liczyć na dobre zarobki w polsce nawet po studiach, Dlatego działam tutaj http://drugawyplata.eu

! Odpowiedz
0 0 ~sta

Polska!

! Odpowiedz
3 23 ~Vlastimir

Przystapienie do UE, otwarcie granic dla tzw. wolnego handlu, dziki kapitalizm,upadek polskiego przemysłu i rzemiosła, to przyczyny deindustrializacji Polski i odpływu kapitału oraz tworzonych przezeń miejsc pracy do Azji. Mamy nieszczęście, że rzadzą nami politycy, a nie fachowcy.Dziś wszystko wymknęło sie z pod kontroli i nikt nad tym juz nie panuje. Wzrost bezrobocia potwierdza to zjawisko i rokuje negatywnie na przyszłość. Taki stan rzeczy powoduje to, że dzisiaj rozpoczęcie pracy albo założenie przynoszacej dochody działalności gospodarczej jest bardzo trudne. Wielu młodych ma tego świadomość i uciekając przed widmem bezrobocia studiują, co popadnie, a co nie pozwala od razu po średniaku wylądować na bezrobociu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 ~jasio

Polska to nie narod glupcow !to narod pijakow i zlodziei

! Odpowiedz
3 7 ~Andrzej

I tym oto stwierdzeniem mnie obraziłeś. Jestem Polakiem, a nie piję nigdy( mam na myśli alkohol). Za złodzieja też raczej nie uchodzę.

! Odpowiedz
1 0 ~tak

Ty za to jesteś z narodu bandytów !

! Odpowiedz
0 1 ~Shrek

A czyja to jest wina? Kto serwował hasła : nie nauka lecz chęć szczera zrobią z ciebie oficera albo wskazywał wiedzę partyjną komunizmu jako podstawowy element przydatności do zarządzania klasy robotniczej.Pracowałem z różnymi nacjami ale nas nic nie różni od innych oprócz kompleksów oraz poczucia niższości. NIeuki wszystkich krajów łączcie się!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~N-4

Nie bez powodu coraz to powszechniejsza jest opinia że poziom obecnych studiów inżynierskich to poziom komunistycznego technikum.Niech w tym temacie nie wypowiadają się absolwenci ,,nowych'' studiów bo w czasie powszechności średniej szkoły zawodowej ( tu dla ich informacji zwanych skrótowo technikami ) to oni jeszcze na nocniki po drabinach wchodzili.Swoją drogą trzeba przeciwstawic się leniwemu, słabo przygotowanemu i wiecznie bezpodstawnie roszczeniowemu, zastraszającemu każdy rząd lobby nauczycielskiemu . Wiem że opinia zainteresowanych nauczycieli będzie dokładnie przeciwstawna.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~nienauczyciel

Prawdą jest, że obniża się ranga obecnych absolwentów szkół i znak równości można postawić między dawnym technikiem i obecnym inżynierem. Jednakże poziom kształcenia zależy w głównej mierze od uczniów. Porozmawiaj z nauczycielami, jak wygląda teraz system nauczania. Teraz nauczyciele muszą udowadniać, że w żaden sposób nie mogli nauczyć ucznia, gdy on jest totalnym głąbem i nie ma możliwości zdania do następnej klasy lub uchylał się od chodzenia na zajęcia. To jest paranoja, kiedy uczniowie /studenci nie mają chęci się uczyć a na nauczycielach spoczywa w.w. obowiązek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 5 ~ANNO

SAM JESTES IDIOTA !!! Polskie mlode spoleczenstwo po studiach ma bardzo dobre wiadomosci.Na zachodzie jestesmy bardzo doceniani.Warunek jesli chcesz cos osiagnac na zachodzie,najpierw naucz sie jezyka danego kraju.Tam ze znajomoscia jezyka jestesmy lepsi od szefow firm.Wszyscy co wypowiadaja sie negatywnie o studentach polskich sa dokladnie os......; To ze student polski nie ma przygotowania do zawodu to wina PANSTWA POLSKIEGO.Ten pan z krzywym r.....wypowiadajacy sie negatywnie napewno ma ZERRO WIADOMOSCI;On twierdzi to co mu kazano.Pas.......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 5 ~sówka

Narodem glupców? Troche grzeczniej, Panie ekspercie. I może sprawdzmy, jak te testy sa ułożone.

! Odpowiedz
0 0 ~10018831

MV24.pl/JAK

! Odpowiedz
2 8 ~prawy

Poziom wykształcenia spada, szacunek do takiego czegoś jak tytuł magistra już zupełnie znkinął. Do tego dobrowadza centralne sterowanie realizowane przez unie

! Odpowiedz
1 1 ~radca

Poziom spada i za to odpowiadają elity uczelniane, bo dla paru groszy (sorry dziesiątki tys. zł) poświadczają nieprawdę i na lewo i prawo handlują dyplomami .po prostu nikt dobrowolnie za ich wypociny takiej forsy by nie zapłacił jak płaci budżet (polityk z kasy podatnika).A co do tego ma UE ? Niewiele, bo forsa przeznaczana na badania i tak nie jest do ugryzienie przez polskich akademików.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~Kuba

Nie o 10 procent więcej, tylko o 10 punktów procentowych.

! Odpowiedz
0 2 ~Aaaha

Fact fachowcow u nas brak, Jakob niedawno niemcy sie skarzyli ze generalnie to za malo u nas wykfalifikowanych pracownikow fizycznych.

! Odpowiedz
5 5 ~astr2

System edukacji państwowej jest głupotą. Od kiedy szkoły są "darmowe", powstało wiele bezsensów. Po pierwsze: kto nie pójdzie do szkoły lub na studia, ten na tym straci, bo w podatkach i tak będzie musiał za nie zapłacić. Po drugie: szkoły i uczelnie straciły motywację do utrzymywania wysokiego poziomu - poziomem edukacji steruje państwo poprzez ustawianie odpowiednio niskiego poziomu matur i innych egzaminów. Po trzecie: państwo jest zainteresowane, by zrobić jak najwięcej magistrów (takie obecnie panują przesądy w ministerstwach), więc płacą głównie za ilość studentów, nie za jakość studiów. Po czwarte - jeśli pracownik uczelni w Polsce otrzymuje 4 razy mniej niż pracownik podobnej uczelni na zachodzie, to jasne jest, że nie będzie pracował równie wydajnie, bo będzie musiał sobie gdzie indziej dorobić. System edukacji jest błędem. Edukacja powinna być uwolniona od polityki. Zero ministerstw, zero regulacji. Wystarczające jest to, że student lub jego rodzice będą sami wymuszali porządną edukację, bo inaczej nie będą płacili za marne studia lub szkoły.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~erku

podałeś przepis na to jak pogłębiać rozwarstwienie społeczne. Problem jest w tym, że powstał jakiś okropnie zgubny mit, że każdy musi mieć maigstra. Osobiście znam magistrów którzy pracują jako sprzedawcy. Ograniczenie liczebność grup na kierunkach po których nie ma pracy wysłąło by tą całą mase ludzi do pracy lub do szkół policealnych by szybko uzyskali zawód, który wcale nie jest gorszy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~bolek

Wielkie mi teraz studia w polsce ,idziesz na koniec roku z odpowiednia gotowka i studia zaliczone ,nie rozsmieszajcie mnie z ta wyksztalcona za pieniadze mlodzieza a co drugi nie zna histori i ma problemy z matematyka w reku papier w glowie trociny cha cha

! Odpowiedz
0 5 ~poom

błędne koło. Pracodawca wymaga wyższego żeby wypisywac faktury. No to co masz zrobić? Leziesz na te studia. System edukacji powinien się zreformować od podstawówki. Przede wszystkim uświadamiać dzieci że edukacja jest po to żeby znaleźć pracę a nie tylko dla 'ogólnego rozwoju'. Raz na rok przeprowadzać lekcję o predyspozycjach zawodowych. wprowadzić więcej maty, ale nie w liceum bo wtedy jest już za póżńo tylko właśnie w podstawówce. Budować pewność siebie z przedmiotów ścisłych od dziecka.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 4 ~Tadzik

Wyniki 'zdawalności' matur są i będą zawsze zależne od stopnia trudności zadań maturalnych. Widocznie wcześniej były relatywnie łatwie - to dzieci zdały 'lepiej'. Jak jest trudniej to zdają gorzej. W przyszłym roku na pewno będzie lepiej ;-)

! Odpowiedz
2 2 ~skunx_anzie

Panie Piechowiak, proszę nie wylewać smoły na głowy naszej młodzieży.

! Odpowiedz
1 15 ~kali

humanistyczne kierunki powinny być ograniczane. Jedna grupa na jednej uczelni i starczy. Jak masz talent i ciężko pracowałeś to sie dostaniesz. Jak nie to ucz się zawodu a nie okłamuj się przez 5 lat że czeka cię kariera

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 ~wiGala

a to ciekawe! jakiś miesiąc temu słyszałam w radio, że polski system kształcenia jest na bardzo wysokim poziomie ....a teraz raptem jest tak źle?A swoją drogą mam wrażenie, że stopień trudności zadań maturalnych był dość wysoki w porównaniu z maturami z ubiegłych lat. No i brawo! cel został osiągnięty - słabe wyniki są pewnie uzasadnieniem dla wprowadzania kolejnych durnych i niepotrzebnych reform

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 6 ~wykształciuchorobol

Na Tusk to głosuje głównie establishment i tchórze "bojący si PiS" Młodzi ludzie nie mają zdania albo wybierają ekstremistów. Większość ludzi, z którymi studiowałem, to motłoch. Dziewczyny szczególnie. Tylko kuły i lizały tyłek wykładowcom a nie miały żadnych poglądów. To jest przecież elita, elitarny kierunek studiów dla świrów. Wyobraźcie sobie co mają w głowie ci inni...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 11 ~k0t_paskowy

studiują by móc podjąć pracę w Mac'u

! Odpowiedz
1 7 ~mobiler

A ciekawe czy ktoś robił badania, jaki wpływ na "poziom studentów" miał obowiązek służby wojskowej?

! Odpowiedz
0 6 ~pawel

Witam, czytając artykuły takie jak ten, uwzględnijcie proszę, że wyniki zdawalności matur czy innych egzaminów tak naprawdę niewiele mówią o realnej wiedzy tych ludzi (ściągi, porawki, niekończące się dopytki, obniżanie minimów programowych, przekazywanie listy pytań, punkty za obecność). Raczej mówią o tym jak dobrze lub niedobrze posiedli technologię odpowiadania na pytania testowe. Systemy edukacyjne nigdy nie były i na pewno nie są kuźnią realnej wiedzy, a na pewną są maszynką do robienia testów i sprawdzianów. Czasami zastanawiam się, jak to możliwe, że mimo tak beznadziejnego podejścia do nauczania nadal udaje się uchować ten 1% liderów, o którym pisze PhD.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 1 ~krzysiek

"gdyby głupota umiała latać, to..." Owszem, presja otoczenia występuje wśród osób studiujących, ale tylko dlatego, aby dostać nową, lepszą i bardziej opłacaną pracę. Innego złego oddziaływania chyba nie ma. Dla mnie np. dziwne, żeby nie powiedzieć durnowate, jest stwierdzenie, że "rodzice zmuszając swoje dzieci do pójścia na studia, chcą powetować sobie swoje porażki życiowe". Jakaś totalna bzdura oraz paranoja. Ludzie sami decydują przecież o swoim życiu i nikt nie może tego zmienić w żaden sposób. Chcesz to studiuj, nie - idź do pracy. Proste. Żadna firma jednak nie przyjmie obecnie nikogo z wykształceniem średnim (takie czasy nastały, przykro mi), zatem kółko się zamyka. Ludziki uczą się zatem, a że system szkolnictwa jest jaki widać, to już temat na kolejną bajkę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~Term

Trochę mijasz się z prawdą. Nie mam wyższego wykształcenia a mimo to pracuję w dużej korporacji. Na zarobki nie narzekam. Widzę jak przychodzą młodzi ludzie po studiach i poziom ich wiedzy jest na prawdę minimalny. Z czasem się nauczą zdobędą doświadczenia .... to tak na prawdę jest bardzo ważne ....

! Odpowiedz
2 8 ~Asan

Jesteś typowym przykładem patologii myślowej, która doprowadziła do takiej sytuacji rynkowej, że mamy rzesze bezrobotnych magistrów, a dyplom uczelni wyższej zaczyna coraz częściej znaczyć tyle, ile papier na którym został wydrukowany. Studia są potrzebne i dają jakąś korzyść dla nikłego procenta populacji, reszta lepiej by na tym wyszła, gdyby podjęła pracę zawodową i zdobyła doświadczenie. Wykształcenie wyższe nie jest im do niczego potrzebne (i więcej będą zarabiać mając fach w ręku i doświadczenie, niż pracując za grosze w biurach straciwszy parę lat na studiowanie). Ludzie nie decydują sami o sobie w wieku 18 lat, ponieważ w skrajnej większości są w tym wieku niedojrzali emocjonalnie i intelektualnie (wynika to z samej biologii). Kierują się zdaniem rodziców, lub powszechnymi opiniami i kończy się to właśnie sytuacją jaką mamy obecnie. Jest to sytuacja karygodna. Nawet eurobiurokraci zdążyli ten fakt zauważyć i pracują nad polityką kursów i dyplomów nienaukowych, przygotowujących do pełnienia przeciętnych prac jakich jest skrajna większość.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Adi odpowiada ~Term

Term masz w zupełności rację... ja również nie mam wyższego wykształcenia i również pracuję na stanowisku podziwianym przez ludzi z "wyższym wykształceniem" . Powiem szczerze że przestaliśmy już takowych poszukiwać ponieważ ich wymagania są kosmiczne w zamian za leżenie pępkiem do góry- brak jakichkolwiek umiejętności po skończeniu studiów. Krótko mówiąc da się zauważyć wracającą tendencję do techników oraz porządnych fachowców w obojętnie jakiej branży... Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 14 ~PhD

W każdej populacji niewielu się nadaje na dobre zarobki, bycie liderem, powiedzmy 1%.Reszta to niewolnicy, hołota, przygłupy, które muszą pracować na liderow. Wyniki matur sa zbyt dobre. Powinno 99% oblac. Zdecydowanie za dużo zdało.

! Odpowiedz
7 4 ~ujm

hehehe chyba tu komuś woda sodowa uderzyła do głowy

! Odpowiedz
3 11 ~PhD odpowiada ~ujm

Komunizm utopijny (kazdemu wedlug potrzeb) już był. Prawda w oczy kole. Ludzie lubia być oszukiwani, lubią ładne, gładkie, bezwartościowe, słowa.

! Odpowiedz
0 4 ~absolwent

Bo generalnie matura jak i inne tego typu egzaminy to nic nie dający przeżytek.Chodzisz kilka lat do szkoły, zdajesz z roku na rok - znaczy masz wiedzę- to czy jest ona wystarczająca do studiowania powinny weryfikować uczelnie a nie jakaś wcześniejsza oszukana matura.

! Odpowiedz
0 0 ~jkk

myslisz lokalnie stad pomylka phd moj drogi - 1 % w twojej glowie stad sie pojawia - a zobacz swiat usun lklapki naoczach i umysle zobaczysz wiecj zapewniam cie

! Odpowiedz
12 32 ~Lestek

Skoro o 7 lat głosują cały czas na Tuska, PO i PSL, to wnioski nasuwają się same...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.