REKLAMA

Młodzi Polacy nie chcą przywrócenia poboru do wojska

2022-10-03 07:01
publikacja
2022-10-03 07:01

Z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej" wynika, że tylko co trzeci badany zgadza się na przywrócenie poboru. W ciągu kilku miesięcy spadła liczba tych, którzy popierają przywrócenie obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej w Polsce.

Młodzi Polacy nie chcą przywrócenia poboru do wojska
Młodzi Polacy nie chcą przywrócenia poboru do wojska
fot. Krystian Maj/KPRM / / Flickr

"Tylko co trzeci badany przez IBRiS zgadza się na przywrócenie poboru, który zawieszono w 2010 r. Za przywróceniem poboru do armii jest 35,7 proc. badanych, a przeciwko - aż 57,1 proc., pozostali nie mają zdania. Niechętne poborowi są głównie osoby młode, w wieku 18-29 lat (77 proc. badanych w tej grupie wiekowej, a także osoby 50+ (78 proc.) oraz mieszkańcy wsi (62 proc.)" - informuje "Rzeczpospolita", podając wyniku sondażu, który na jej zlecenie wykonał IBRiS.

Z sondażu wynika, że przywrócenie poboru do wojska popiera głównie elektorat Zjednoczonej Prawicy (56 proc.) "Zdecydowanie tak" mówi 12,4 proc. , zaś "Raczej tak" 23,3 proc. ankietowanych.

"Sondaż wskazuje, że w ostatnich miesiącach, już po wybuchu wojny na Ukrainie odsetek osób akceptujących przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej spadł" - podaje dziennik, podkreślając jednocześnie, że MON nie planuje przywrócenia poboru. "Nie ma takiej potrzeby. Uważam, że poprzez różnego rodzaju atrakcyjne perspektywy i programy zachęcimy młodych ludzi do służby w Wojsku Polskim" - powiedział przed kilkoma tygodniami minister obrony Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Obowiązkową służbę wojskową wprowadziła Łotwa. Szwecja prowadzi selektywny nabór do armii.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Sondaż dla Rzeczpospolitej zrealizowano metodą telefonicznych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).(PAP)

mr/ mark/

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
eunuchy_z_ue
a na forach krzyczą****ć ruskich...a kto ma ginąć na wojnie?? właśnie wy krety**
faramir_z_gondoru
Niektórym naprawdę wojsko by się przydało, szczególnie jak widzę nie tyle młodych facetów a chodzące p....zdy w rurkach, biadolące że net w ich smartfonie spowalnia.
mkx
Poboru nie chcą Ci, którzy pamiętają jak było. Zarzygane toalety w PKP i fala w jednostkach.
lebski_gosc
Głupich już brakuje i w Polsce i w Rosji jak widać też. Na świecie w większości przypadków jest dobrobyt więc nikt nie chce umierać za jakiś panów siedzących na tronach. Wrogiem ludzkości są globaliści to oni to wszystko wymyślają a że nigdy prawdy nie chcą ujawnić to tylko świadczy o tym że nie robią tego z troski.
polonu
tak Polska jak Ukraina będzie wtedy wolna jak żydzi i Amerykanie wyniosą się do siebie , czasy minęły kiedy niepiśmienny chłop oderwany od pługa granatem walczył i umierał za honor panów co zwiali ze złotem do Londynu , jedni umierali inni w tym czasie bawili popijając najdroższe trunki nawet emerytury ludzkie przepili nie te tak Polska jak Ukraina będzie wtedy wolna jak żydzi i Amerykanie wyniosą się do siebie , czasy minęły kiedy niepiśmienny chłop oderwany od pługa granatem walczył i umierał za honor panów co zwiali ze złotem do Londynu , jedni umierali inni w tym czasie bawili popijając najdroższe trunki nawet emerytury ludzkie przepili nie te czasy , co nie którzy myślą że dalej tak będzie , bardzo ciekawe przeciwko komu się ta ewentualna mobilizacja skieruje , kto będzie wiał . w popłochu .
fifik
Co za propaganda w naszym rejonie dwie trzecie są za przywróceniem zasadniczej służby i prawem posiadania broni tak jak to było przed 1939 i specjalnym zapiskom w konstytucji być
eunuchy_z_ue
każdy kto nie chce aby Polska przystąpiła do wojny rusko ukraińskiej to ryski troll. Polacy chętnie zgłoszą się na mobilizację! nasze dzieci także.
xqwztsa
Ryski? Z Rygi? Z Łotwy? Dobrze się czujesz?
zenonn odpowiada xqwztsa
y to rosyjskie u
xqwztsa
- Wolicie góry czy morze?
- Morze!
- Bielsko-Biała! Tam wprawdzie morza nie ma, ale za to jest fala!

Powiązane: Rekrutacja do wojska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki