REKLAMA

"Mleko w szkole" również w nowym roku szkolnym

2009-08-12 16:33
publikacja
2009-08-12 16:33
12.08. Warszawa (PAP) - Program "Mleko w szkole" będzie kontynuowany w nowym roku szkolnym 2009-10, ministerstwo znalazło ok. 80 mln zł na ten cel dla Agencji Rynku Rolnego - poinformował w środę na konferencji prasowej minister rolnictwa Marek Sawicki. Na unijny program "Owoce w szkole" budżet wyda 3 mln euro.

20 mln zł zaplanowano wydać na mleko i przetwory mleczne do grudnia, a na cały rok szkolny w sumie 76,6 mln zł. Program obejmie 13,8 tys. placówek (przedszkoli, gimnazjów i szkół podstawowych i średnich) i 2,3 mln dzieci.

W poprzednim roku szkolnym 2008/09 dopłata krajowa do programu wynosiła 140 mln zł.

Na nowy program - "Owoce w szkole" krajowy budżet przeznaczy ponad 3 mln euro na rok szkolny 2009/10. Pozostałe 75 proc - 9,2 mln euro pokryje budżet unijny. Owoce trafią do klas nauczania początkowego - od I do III szkoły podstawowej - potencjalnie 1,1 mln dzieci.

W ramach programu dzieci mogą dostawać nie tylko owoce - jabłka, gruszki, truskawki, ale też warzywa - marchew, rzodkiewkę, paprykę słodką, ogórki oraz soki owocowe, warzywne i owocowo-warzywne. Szkoły, które się zgłoszą do programu, będą odbierały owoce i warzywa dla dzieci od podmiotów mających zaplecze do zakupu, przygotowania i dystrybucji oraz zostały zatwierdzone przez Agencję Rynku Rolnego.

Program "Owoce w szkole" ma przeciwdziałać otyłości wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne wynikające ze złej diety, spowodowanej m.in. brakiem zdrowych nawyków żywieniowych z dzieciństwa. Celem ma być też zahamowanie spadku konsumpcji owoców i warzyw w Polsce. (PAP)

ago/ je/ jbr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki