Mleczarnia w Kościanie przerabiała daty ważności na produktach? Prokuratura bada sprawę

Poznańska Prokuratura Okręgowa prowadzi postępowanie w sprawie przerabiania dat przydatności do spożycia produktów mleczarskich w jednej z firm w Kościanie (Wielkopolskie). Według producenta żywności informacje o rzekomych nieprawidłowościach to próba szantażu firmy.

(fot. Krzysztof Serafin / FORUM)

W środę rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Michał Smętkowski poinformował PAP, że o sprawie zawiadomiła śledczych firma z branży mleczarskiej.

"Został upubliczniony w internecie film, gdzie takie zachowanie zostało nagrane, natomiast nie wiemy, czy ten film jest prawdziwy, czy też został spreparowany. Dlatego wpłynęło zawiadomienie od producenta, bo też chce to wyjaśnić" – powiedział Smętkowski.

W przesłanym w środę PAP oświadczeniu firma poinformowała, że od lipca zorganizowana grupa przestępcza próbowała wyłudzić od niej 4 mln zł, "grożąc opublikowaniem informacji nt. rzekomych nieprawidłowości w hurtowni w Kościanie".

Firma podkreśliła w oświadczeniu, że hurtownia działa zgodnie z prawem, w szczególności z rozporządzeniem PE i Rady UE dotyczącym przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, "co potwierdziły wielokrotnie przeprowadzone kontrole - zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne".

Według oświadczenia przedsiębiorstwa o próbie szantażu zostały niezwłocznie poinformowane organy ścigania. Jak podał PAP rzecznik poznańskiej prokuratury, postępowanie w tej sprawie jest na bardzo początkowym etapie. Nikt dotychczas nie usłyszał zarzutów.

"W poniedziałek wykonano czynności, przesłuchano pierwszych świadków. Zabezpieczono też nośniki informatyczne w postaci telefonów i komputerów" – poinformował prokurator.

Postępowanie prokuratury jest prowadzone pod kątem przepisu kodeksu karnego mówiącego o przerabianiu daty produkcji towaru, a także artykułu 191 kk dotyczącego zmuszania do określonego zachowania.(PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ wus/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne