Misja OBWE w Słowiańsku spotkała się samozwańczym merem

Misji Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) udało się ostatecznie wjechać w poniedziałek do opanowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska na wschodniej Ukrainie. Spotkała się z samozwańczym merem Wiaczesławem Ponomariowem.

Mediator OBWE Mark Etherington odbył w poniedziałek pierwsze spotkanie z samozwańczym merem Słowiańska i zarazem liderem miejscowych separatystów Wiaczesławem Ponomariowem.

Mark Etherington powiedział, że zapytał Ponomariowa, który sam określa się mianem "ludowego mera", czy będzie się stosował do ustaleń z Genewy, lecz nie wspomniał słowem o odpowiedzi na swe pytanie.

Sam Ponomariow powiedział później na konferencji prasowej, że to nie były negocjacje, lecz rozmowa: "Przedstawiliśmy nasze stanowisko, powiedzieliśmy, co się tu stało, a oni powiedzieli nam o swych planach".

Etherington powiedział, że zapytał też o ludzi, którzy są przetrzymywani w Słowiańsku, w tym o kobietę, która była merem do czasu przejęcia urzędu przez separatystów. Jej los nie jest jasny.

Misja, której ze względów bezpieczeństwa nie od razu udało się wjechać w poniedziałek do miasta, przybyła z zamiarem wyjaśnienia okoliczności strzelaniny, w wyniku której zginęły trzy osoby.

Do strzelaniny w Słowiańsku doszło w niedzielę nad ranem. MSW Ukrainy oświadczyło, że w jej wyniku trzy osoby zginęły, a trzy zostały ranne. Strzelanina wybuchła między prorosyjską samoobroną na jednym z punktów kontrolnych na wjeździe do miasta a nieznanymi osobami, które miały zaatakować ten punkt.

MSZ Rosji oświadczyło, że atak koło Słowiańska pokazuje, że władze w Kijowie nie potrafią rozbroić nacjonalistów i ekstremistów. O wszczęcie strzelaniny rosyjska dyplomacja oskarżyła ukraiński Prawy Sektor, ten jednak kategorycznie temu zaprzeczył.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uznała, że w Słowiańsku doszło do cynicznej prowokacji". Podobne zdanie wyraziła wicesekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Wiktoria Siumar.

Misja OBWE na Ukrainie pomaga władzom tego kraju we wprowadzeniu w życie porozumienia z Genewy, gdzie szefowie dyplomacji Ukrainy, USA, UE i Rosji ustalili w czwartek, że razem będą wspierali działania na rzecz deeskalacji konfliktu we wschodnich regionach.

W porozumieniu z Genewy oświadczono, że wszystkie strony konfliktu na Ukrainie muszą powstrzymać się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań. Uczestnicy spotkania zdecydowanie potępili i odrzucili wszelkie przejawy ekstremizmu, rasizmu i nietolerancji religijnej, łącznie z antysemityzmem.(PAP)

mmp/ jjk/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

TERMOREX 0,9800 8,9%
MOSTALPLC 5,8200 8,6%
OPENFIN 1,5800 6,8%
KRAKCHEM 0,6600 -15,4%
PRIMAMODA 0,8000 -11,1%
WIKANA 1,0700 -10,1%
Akcje: 161 wzrosło, 140 spadło, 74 bez zmian.
Wolumen: 26 541 821 akcji, obrót: 547 018 451 zł
Aktualizacja: 2019-07-22 17:04:52