Minneapolis - kolejna noc zamieszek. Płonie komisariat policji

2020-05-29 07:59
publikacja
2020-05-29 07:59

W Minneapolis płonie komisariat policji. W mieście na północy USA trwa trzecia noc rozruchów, które wywołało zabójstwo Afroamerykanina przez białego policjanta. Każdą nocą przybierają one na sile.

/ fot. Chris Juhn / Forum

Wokół komisariatu policja zawczasu ustawiła ogrodzenie. Jednak tłum sforsował je, wtargnął do budynku i podpalił go. Wcześniej z komisariatu ewakuowano wszystkich funkcjonariuszy. Straż pożarna nie ma dostępu do płonącego budynku; drogę blokują demonstranci.

W mieście toczy się regularna bitwa między protestującymi a funkcjonariuszami służb bezpieczeństwa. Policja z dachów atakuje tłum gazem łzawiącym. Ci rzucają w funkcjonariuszy kamieniami i butelkami.

Do Minneapolis oraz ościennego Saint Paul skierowano 500 żołnierzy Gwardii Narodowej. Po zamieszkach w nocy ze środy na czwartek zaapelował o to burmistrz Minneapolis Jacob Frey.

W rozruchach zginęła jedna osoba, splądrowano i spalono co najmniej kilkanaście sklepów.

Zarzewiem protestów stała się sprawa 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda, który zmarł w trakcie zatrzymania przez policję. W poniedziałek do internetu trafiło nagranie z incydentu, na którym widać, jak jeden z policjantów brutalnie przyciska mężczyźnie kolanem szyję do ziemi, nie reagując na jego krzyki, że nie może oddychać. Wkrótce mężczyzna zmarł.

Policjanci biorący udział w zatrzymaniu zostali zwolnieni ze służby, a FBI wszczęło w ich sprawie dochodzenie. Zabójstwo bulwersuje Amerykanów, a policja musi mierzyć się z zarzutami o rasizm i niewspółmierną przemoc. Protesty rozgorzały w wielu miastach USA.

Prezydent Donald Trump uznał na Twitterze, że uczestniczący w zamieszkach "hańbią pamięć George'a Floyda". Prezydent ostrzegł, że na to "nie pozwoli". Trump zapewnił gubernatora Minnesoty Tima Waltza, że wojsko stoi po jego stronie, dodając, że "tam, gdzie zaczyna się plądrowanie, zaczyna się strzelanie".

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (35)

dodaj komentarz
macierz
Demokracja po amerykańsku.

NEW YORK (AP) - gubernator stanu Minnesota Tim Walz przeprosił CNN, mówiąc, że bierze pełną odpowiedzialność za aresztowanie jednej z załóg sieci w piątek, gdy donosiły o gwałtownych protestach w Minneapolis po śmierci George'a Floyda.

„To bardzo publiczne przeprosiny
Demokracja po amerykańsku.

NEW YORK (AP) - gubernator stanu Minnesota Tim Walz przeprosił CNN, mówiąc, że bierze pełną odpowiedzialność za aresztowanie jednej z załóg sieci w piątek, gdy donosiły o gwałtownych protestach w Minneapolis po śmierci George'a Floyda.

„To bardzo publiczne przeprosiny dla tego zespołu”, powiedział Walz podczas konferencji prasowej kilka godzin po korespondencji Omara Jimeneza i dwóch kolegów, którzy zostali aresztowani przez patrol stanu Minnesota, a następnie zwolniony.

Jimenez został zakuty w kajdanki i wyprowadzony, gdy relacjonował na żywo na antenie krótko po 5 rano czasu centralnego. Jego koledzy Bill Kirkos i Leonel Mendez zostali również zabrani, a Mendez położył swój wciąż działający aparat na ziemi, aby zarejestrować jego aresztowanie.

https://apnews.com/eadfe65c7ce593d04c0aef7eb0276e22
open_mind
Jedyne, co pozostało w obrabowanym sklepie Target, to dział z odzieżą roboczą, który pozostał nietknięty - nie ukradziono nic z tego działu.
open_mind
Nawet nie dopuszczam musli że media lewicowe podpuszczają do zamieszek aby wystąpiły w całych USA one pragną spokoju i tonują to wydarzenie, - Tak ?
dziki_losos
> Do Minneapolis oraz ościennego Saint Paul skierowano 500 żołnierzy Gwardii Narodowej

Gwardia Narodowa niektórym Amerykanom nadal kojarzy się ze strzelaniną w Ohio w 1970 (Kent State shootings), kiedy żołnierze tej formacji, prawdopodobnie przez pomyłkę, otworzyli ogień do studentów protestujących przeciw
> Do Minneapolis oraz ościennego Saint Paul skierowano 500 żołnierzy Gwardii Narodowej

Gwardia Narodowa niektórym Amerykanom nadal kojarzy się ze strzelaniną w Ohio w 1970 (Kent State shootings), kiedy żołnierze tej formacji, prawdopodobnie przez pomyłkę, otworzyli ogień do studentów protestujących przeciw wojnie w Wietnamie. Nie wiem, czy to nie jest dolewanie oliwy do ognia.
talmud
to jest reakcja lichwiarzy na nieuniknione........dlatego gołodupiec ctamerykanski dostał $600 extra zasiłku zeby tylko nie wyszedł na ulice.....dodatkowo ogłoszono w całym kraju stan klęski - gwardia narodowa jest od tego zeby trzymać społeczeństwo w ryzach.....problem jest ze amerykanie maja bardzo dużo broni caly czas to jest reakcja lichwiarzy na nieuniknione........dlatego gołodupiec ctamerykanski dostał $600 extra zasiłku zeby tylko nie wyszedł na ulice.....dodatkowo ogłoszono w całym kraju stan klęski - gwardia narodowa jest od tego zeby trzymać społeczeństwo w ryzach.....problem jest ze amerykanie maja bardzo dużo broni caly czas probuje sie wprowadzić zakaz
jes
Dlaczego są zamieszki jak biały policjant zabije afroamerykanina a nigdy nie ma zamieszek, a jest dużo więcej takich przypadków, jak afroamerykanin zabije białego policjanta ???

Czy czarni "dla spokoju duszy" mogliby to wyjaśnić?
dziki_losos
Nie jestem czarny, ale wyjaśnię. Otóż chodzi o to, że policjant jest zawodem zaufana publicznego i nie może mordować na ulicy bezbronnego człowieka. Natomiast przestępca "może", bo jest przestępcą, ale poniesie za to karę. Dziękuję za uwagę.
jes odpowiada dziki_losos
Dobrze, to porównaj statystyki morderstw czyli ilu jest białych zabitych przez czarnych i odwrotnie. I odpowiedz jeszcze raz.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Protesty i zamieszki w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki