Ministerstwu Edukacji przyda się lekcja z przeprowadzania przetargów

Z powodu błędu popełnionego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej może przepaść kilkaset milionów złotych na komputery dla szkolnictwa. Jeśli protesty oferentów poskutkują unieważnieniem przetargu, resort może nie zdążyć z wydaniem unijnych środków.

„Zgodnie z przewidywaniami „PB”, firmy informatyczne wykorzystują głupi błąd Ministerstwa Edukacji Narodowej (MEN). Protesty mogą doprowadzić nawet do unieważnienia postępowania. Gra toczy się o 350 mln zł. Za tę kwotę do 5,8 tys. szkół i 4,8 tys. bibliotek powinno trafić kilkadziesiąt tysięcy komputerów. Pieniądze trzeba wykorzystać do końca roku. Jeśli przetarg zostanie skasowany, będzie trudno je wydać w terminie” – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

„W formularzu zamówienia ktoś wypełnił rubrykę, która powinna zostać pusta. Wpisano „tak”, odpowiadając na pytanie, czy wykonawcy powinni dołączyć do wniosku listę osób odpowiedzialnych za wykonanie usługi. Zamówienie dotyczy dostaw, a nie usług. Tym samym został postawiony nieuzasadniony warunek udziału w przetargu. MEN przyznało, że ta część nie powinna być wypełniona. W oświadczeniu napisało jednak, że urzędnicy wypełnili formularz prawidłowo, a błąd pojawił się w ogłoszeniu unijnym. Jednak na stronie resortu formularz także jest opublikowany z błędem. Podpisał go dyrektor generalny Andrzej Maśnica” – podaje dalej „Puls Biznesu”.

To nie pierwsza „wpadka” resortu edukacji związana z ogłaszanymi przetargami. W ubiegłym roku Urząd Zamówień Publicznych unieważnił duże postępowanie MEN-u, ponieważ żadna z przyjętych ofert nie była zgodna ze specyfikacją. Istniało także podejrzenie, że jeden z wymogów mógł utrudniać uczciwą konkurencję.

Więcej na ten temat w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”, w artykule Mariusza Zielke „Głupi błąd może nas kosztować 350 mln zł”.

A.Ł.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne