REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Ministerstwo zapowiada uszczelnienie przepisów o dodatku węglowym

2022-08-29 11:44
publikacja
2022-08-29 11:44

Od kilku tygodni dynamicznie rośnie liczba małżeństw deklarujących faktyczną separację, a także skonfliktowanych domowników oraz usamodzielnionych dorosłych dzieci. To nie trend socjologiczny, ale wpływ... dodatku węglowego. Dostrzega to Ministerstwo Klimatu i Środowiska, które chce uszczelnić przepisy, bo dziś, nie przyznając się do rodziny, można wziąć od państwa nie 3 tys. zł, ale nawet kilka razy więcej na jeden piec węglowy – informuje Prawo.pl.

Ministerstwo zapowiada uszczelnienie przepisów o dodatku węglowym
Ministerstwo zapowiada uszczelnienie przepisów o dodatku węglowym
fot. KPRM / / Flickr

Jak przypomina serwis, Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym 5 sierpnia 2022 r. Na jej mocy gospodarstwa domowe ogrzewające węglem kamiennym lub paliwem węglopochodnym, zawierającym co najmniej 85 proc. węgla kamiennego, mogą ubiegać się o dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł, składając wnioski w urzędach gmin i miast. Ministerstwo oparło się, na tzw. kulturze oświadczeń, czyli założeniu, że obywatele są uczciwi. Nie muszą więc składać dokumentów dodatkowych – zauważa Prawo.pl.

Samorządowcy wskazują, że głównym problemem jest definicja gospodarstwa domowego wprowadzona w art. 2 ust. 2 ustawy. Przez gospodarstwo domowe rozumie się: osobę fizyczną samotnie zamieszkującą i gospodarującą (gospodarstwo domowe jednoosobowe) albo osobę fizyczną oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Jak wyjaśnia wspomniany przez Prawo.pl resort klimatu, dla przyznania dodatku węglowego nie ma znaczenia kwestia, kto jest właścicielem nieruchomości i ile ma nieruchomości, albo kto zgłosił piec do CEEB, status małżeństwa czy pozostawanie w związku nieformalnym. Nie ma też znaczenia kwestia zameldowania. Liczy się faktyczne zamieszkiwanie, prowadzenie tam gospodarstwa domowego i oczywiście ogrzewanie go paliwem stałym, o którym mówi ustawa – wylicza Prawo.pl.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Czyli wystarczy zadeklarować, że jest się gospodarstwem jednoosobowym, żeby otrzymać dotację. Prowadzi to do powstania niebezpiecznych trendów. Jak czytamy na łamach serwisu, samorządowcy w gminie Niedźwiedź w powiecie limanowskim zaobserwowali, że na trzy tysiące pieców zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jest aż 15 tys. gospodarstw domowych.

„Widzimy potrzebę doszczelnienia systemu” - przyznała Aleksandra Świderska, zastępca dyrektora departamentu elektroenergetyki i gazu, Ministerstwa Klimatu i Środowiska na spotkaniu z samorządowcami zorganizowanymi przez Związek Miast Polskich, które relacjonował serwis Prawo.pl.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (22)

dodaj komentarz
emil222
A wystarczyłoby tylko każdego kombinatora twierdzącego, ze tworzy odrębne gospodarstwo, wezwać do złożenia odrębnej deklaracji śmieciowej i delikwent szybciej wycofałby się niż złożył wniosek. Należy zadać pytanie czy samorządom czasem nie jest na rękę tan cały bałagan. W końcu na obsługę tego bajzlu jest 2%, więc czym więcej wniosków,A wystarczyłoby tylko każdego kombinatora twierdzącego, ze tworzy odrębne gospodarstwo, wezwać do złożenia odrębnej deklaracji śmieciowej i delikwent szybciej wycofałby się niż złożył wniosek. Należy zadać pytanie czy samorządom czasem nie jest na rękę tan cały bałagan. W końcu na obsługę tego bajzlu jest 2%, więc czym więcej wniosków, tym więcej kasy dla danej gminy.
arzab
Ciekaw jestem czy ta nieudaczna banda uchwaliła choć jedną ustawę, której nie trzeba było poprawiać ? Czego się dotkną to powstaje problem ! I oni chcą rządzić Europą dyktując innym co mają robić !
slawekkry
a tak na marginesie
jakim trzeba być ograniczonym tworząc taką ustawę żeby na etapie przygotowania nie przewidzieć konsekwencji takiego bubla

aha można też być leniwym i/lub mieć na wszystko wy..... , pokolenie Z., Y czy jakoś tak
slawekkry
samorządowcy w gminie Niedźwiedź w powiecie limanowskim zaobserwowali, że na trzy tysiące pieców zgłoszonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, jest aż 15 tys. gospodarstw domowych.

przecież to rejony wielbicieli PIS
sami uczciwi ludzie
nie rozwodzą się
zgodnie żyją
kochają się
idt ........
boris-vodka
I wszyscy słuchają biznesmena z Torunia
carlito1
Myślę, że na tym etapie już powinno powstać ministerstwo "ds. nadużyć dodatku węglowego" Zatrudniające pisowskich popaprańców za "uczciwe" wynagrodzenie/

TAK !!! BO TE PIENIĄDZE SIĘ IM PO PROSTU NALEŻĄ!!!!!!!!!
adam.1983
PIS nie potrafi nic dobrze zrobić, nawet rozdawanie kasy im nie wychodzi i ludzie ich robią w trąbę.
Wystarczyłoby żeby dotacja przysługiwała właścicielowi pieca lub najemcy nieruchomości z piecem, potwierdzone umową najmu.
Dotacji nie powinno być ani jeden więcej niż piecy zgłoszonych w CEEB
abcx
Ogłosić kolejne 3000 zł za podkablowania takich co wzięli a nie powinni, będzie znowu ubaw :D
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki