Ministerstwo rolnictwa: Tanieją zboża

11.8.Warszawa (PAP) - Poprawa warunków pogodowych skutkowała przyśpieszeniem zbioru zbóż. Dostawy ziarna do skupu są na razie niewielkie, ale spadkowi cen sprzyja import zbóż z Węgier i Niemiec - wynika z informacji resortu rolnictwa.

Według danych resortu w dniach 28 lipca 3 sierpnia pszenica konsumpcyjna skupowana była średnio w kraju po 639ázł/t, tj. o 16,2 proc. taniej niż w poprzednim tygodniu. Ziarno to było o ponad 20 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale o prawie 8 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2007 roku.

W tym czasie znacząco (o 16,8 proc.) potaniało również żyto konsumpcyjne. Za ziarno to uzyskiwano 528 zł/t, tj. o ponad 27 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie było ono o niecały 1 proc. droższe niż przed rokiem.

Ponownie potaniał też jęczmień paszowy. W dniach 28 lipca 3 sierpnia br. płacono za niego średnio 540ázł/t, tj. o 7,6 proc. mniej niż przed tygodniem oraz o 12,4 proc. mniej niż przed miesiącem. W porównaniu do poprzedniego roku zboże to było droższe tylko o ok. 2 proc.

Według danych ministerstwa rolnictwa, za żywiec wieprzowy dostawcy, tak jak w poprzednim tygodniu, otrzymywali średnio 4,65 zł/kg (bez VAT). Cena ta była o prawie 8 proc. wyższa niż przed miesiącem i o ok. 15 proc. wyższa niż rok wcześniej.

W analizowanym okresie, tak jak tydzień wcześniej, żywiec wołowy skupowano po 4,02 zł/kg (bez VAT). Tym samym bydło było o 4,5 proc. tańsze niż przed miesiącem, ale o ponad 1 proc. droższe niż przed rokiem.

Za kurczęta typu brojler płacono w skupie przeciętnie 3,27 zł/kg wobec 3,28 zł/kg (bez VAT) w poprzednim tygodniu iáprzed miesiącem. W odniesieniu do cen sprzed roku kurczęta potaniały o ponad 1 proc.

Natomiast ceny skupu indyków wáciągu tygodnia obniżyły się (o 1,6 proc.). Dostawcy otrzymywali za nie 4 zł/kg (bez VAT), tj. o 8 proc. mniej niż przed miesiącem i o 12 proc. mniej niż rok wcześniej.

Po względnej stabilizacji w poprzednich pięciu tygodniach, w analizowanym okresie znacząco - o prawie 6 proc. - obniżyły się ceny zbytu odtłuszczonego mleka w proszku. Ukształtowały się one na poziomie 7,29ázł/kg (bez VAT), tj. ponad 6 proc. niższym niż przed miesiącem i o 45,5 proc. niższym niż rok wcześniej. (PAP)

map/ asa/ krf/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 8,8% VIII 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl