REKLAMA

Ministerstwo przedstawi propozycje zmian w Karcie Nauczyciela

2013-01-31 06:25
publikacja
2013-01-31 06:25
Po długich konsultacjach jest wreszcie rządowy projekt. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawi dziś propozycje zmian w Karcie Nauczyciela i ustawie o systemie oświaty.

Pierwotnie miały być zaprezentowane do końca grudnia 2012 roku. Szefowa MEN Krystyna Szumilas ma nadzieję, że propozycje spotkają się z akceptacją zarówno nauczycieli, jaki i samorządowców.

Zmian w Karcie Nauczyciela domagają się przede wszystkim samorządy. Gminy narzekają, że zapisy w obecnej ustawie utrudniają domknięcie samorządowych budżetów. Wiceprzewodniczący Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski zwracał uwagę, że w budżetach gmin wydatki na edukację stanowią średnio 50-60 procent.

Z kolei prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz stanowczo protestuje przeciwko wypowiedziom obwiniającym oświatę o problemy finansowe samorządów. W jego ocenie, zły stan gminnych budżetów można wiązać z inwestycjami przed EURO 2012, czasami nietrafionymi, po których zostały kredyty do spłacenia.

Samorządy chcą, aby Karta Nauczyciela obowiązywała jedynie tak zwanych nauczycieli tablicowych. Domagają się też zwiększenia pensum z 18 do 20 godzin i wprowadzenia 40-godzinnego tygodnia pracy. Samorządowcy chcą też zmiany w systemie oświaty, która pozwoliłaby na przekazywanie szkół bez względu na liczbę uczniów. Obecnie można to robić, jeśli w szkole uczy się mniej niż 70 dzieci.Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/K.P./jpŹródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~mika54
Uważam, że proponowane zmiany nie są specjalnie rewolucyjne, a większość z sugerowanych zadań nauczyciele już wykonują. Dotyczy to np. godziny karcianej, która zwiększa pensum nauczycielskie o 1-2 godzin tygodniowo i stanowi zajęcie obligatoryjne niepłatne. Szacowanie przez samorządowców pracy nauczycielskiej na 40 Uważam, że proponowane zmiany nie są specjalnie rewolucyjne, a większość z sugerowanych zadań nauczyciele już wykonują. Dotyczy to np. godziny karcianej, która zwiększa pensum nauczycielskie o 1-2 godzin tygodniowo i stanowi zajęcie obligatoryjne niepłatne. Szacowanie przez samorządowców pracy nauczycielskiej na 40 godzin tygodniowo jest kuriozalne. Praca nauczyciela, to banał ale przypomnieć muszę, zasadniczo różni się od pracy urzędnika biurowego. Skoro samorządowcy chcą skodyfikować moje godziny pracy to jak się to ma do idei zawodu nauczycielskiego, który ja traktuję jako pracę twórczą. Gminni urzędnicy nakażą mi siedzenie w pracy 8 godzin dziennie uwzględniając lekcje i przygotowanie się do nich, opracowywanie i poprawianie prac klasowych, udzielanie konsultacji uczniom i rodzicom, zebrania, wywiadówki, wycieczki i wyjścia z młodzieżą do placówek kultury :bibliotek, muzeów, teatrów, kin, wykładów uniwersyteckich. Wymienione prze ze mnie wyjścia odbywają się po południu, a nie w ramach lekcji, często dotyczą też sobót i niedziel, np. w przypadku spektakli teatralnych. A zatem proszę szanownych reformatorów KN i to wziąć pod uwagę i przestać robić z nauczycieli nierobów i oszustów naciągających budżety gminne na straty finansowe. Pragnę przypomnieć, że owe nierentowne placówki oświatowe i te nieroby nauczyciele usiłują też wychowywać młodzież i dzieci, często wyręczając rodziców w ich podstawowych obowiązkach wychowawczych i opiekuńczych!

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki