Ministerstwo Zdrowia chce więcej pieniędzy. Składka wzrośnie?

Minister zdrowia stwierdził, że jest zwolennikiem wzrostu nakładów na służbę zdrowia do co najmniej 6% PKB. Kłopot w tym, że Polacy na ochronę zdrowia wydają już więcej. To, o czym mówi minister dotyczy państwowego sektora medycznego, a sam wzrost nakładów prawdopodobnie oznaczać będzie zwiększenie składki zdrowotnej.

Obecnie budżet NFZ wynosi niecałe 70 mld zł, co stanowi ok. 3,8% PKB. Przykładowo na leczenie szpitalne wydajemy ok. 32,7 mld zł, a na podstawową opiekę zdrowotną ok. 9 mld zł. Od lat Ministerstwo Zdrowia utrzymuje, że pieniędzy na państwowy sektor medyczny jest za mało, co jest jednym z głównych powodów m.in. tworzenia się kolejek do lekarzy, odpływu fachowców, etc.

Minister mówi o potrzebie zwiększenia nakładów do ok. 6% PKB w ciągu 2-3 lat. Z ostrożnych prognoz wynika, że oznaczałoby to zwiększenie się budżetu NFZ-u lub grup instytucji, które przejmą jego obowiązki, do ok. 120 mld zł rocznie w 2019 roku. Oznacza to wzrost o 50 mld zł wobec obecnie dekretowanych wydatków, czyli o blisko 70%.

Biorąc pod uwagę fakt, że budżet jest już mocno napięty (ponad 50 mld zł deficytu), rząd prawdopodobnie będzie chciał poszukać dodatkowych środków w kieszeniach Polaków. Już dwa lata temu z Ministerstwa Zdrowia nieśmiało płynęły sygnały, że składka zdrowotna powinna być podniesiona, bo pieniędzy jest za mało.

Składka zdrowotna musi wzrosnąć z 9% do 15%

Obecnie wynosi ona 9% (z czego część jest odliczana od podatku dochodowego) dla wszystkich osób pracujących na podstawie umów o pracę i zlecenia. Przedsiębiorcy płacą ryczałtowe ubezpieczenie zdrowotne wynoszące 298 zł miesięcznie. W przypadku umów o dzieło składka nie jest obowiązkowa. Za bezrobotnych płaci urząd pracy i dla nich ubezpieczenie zdrowotne wynosi ok. 56 zł miesięcznie. Rolnicy posiadający do 6 ha ziemi nie płacą ubezpieczenia zdrowotnego, a ci którzy posiadają więcej, zobowiązani są do płacenia 1 zł od każdego ha przeliczeniowego za każdego domownika.

Kłopot w tym, że przy dyskusji nt. składki zdrowotnej nie mówi się o solidarnym jej podniesieniu tylko o procentowym zwiększeniu, czyli w zasadzie zwiększeniu obciążeń tylko osób pracujących na umowach o pracę i zlecenia. Przy założeniu, że dochody państwowego sektora medycznego miałyby wzrosnąć o 50 mld w ciągu trzech lat, składka zdrowotna powinna zwiększyć się z 9% do ok. 14-15% - ewentualnie można zmniejszyć odliczenie od podatku dochodowego i uzyskane w ten sposób środki skierować do Ministerstwa Zdrowia.

Średnio dopłacisz stówkę

Połowa Polaków zarabia do 2,9 tys. zł brutto. Od takiej pensji składka zdrowotna wynosi 225 zł miesięcznie. Jeśli faktycznie dojdzie do jej podniesienia, to wyniosłaby ona nie mniej niż 370 zł. Różnica, czyli 145 zł netto, w znakomitym stopniu zostałaby przerzucona na pracowników. Wówczas dochód netto zatrudnionego od takiej pensji wyniósłby nie 2 tys. zł netto a ok. 1,9 tys. zł. Nawet gdyby rządowi udałoby się do tego czasu podnieść kwotę wolną od podatku do 8 tys. zł rocznie, to i tak przy zwiększonej do 14% składce zdrowotnej, pensje netto Polaków przeciętnie zmalałyby o 50 zł.

Państwu zabraknie na emerytury – yhy yhy puf puf

Państwu zabraknie na emerytury – yhy yhy puf puf

Państwu zabraknie ok. 50 mld zł rocznie na emerytury – donosi Gazeta Wyborcza. No cóż, od lat wiadomo, że w FUS-ie występuje deficyt w wysokości od 30-40 mld zł. Nie jest też tajemnicą, że to państwo pokrywa różnicę. Natomiast kłamstwem jest twierdzenie, że państwu na ten cel zabraknie pieniędzy i emerytur nie będzie.

Polacy już wydają ponad 6% PKB na ochronę zdrowia. Prócz wydatków NFZ-u są to koszty ponoszone na leki, prywatne ubezpieczenia medyczne (często opłacane przez pracodawców), prywatne wizyty lekarskie (w tym stomatologiczne), instrumenty rehabilitacyjne oraz na inne wydatki np. związane z upominkami dla lekarzy. W sumie mowa nawet o 120 mld zł rocznie.

Średnia w krajach OECD wynosi ok. 10%, ale zawyżają je m.in. Amerykanie (18% PKB). Wydajemy mniej niż Niemcy czy Portugalczycy, ale relacja nakładów do PKB nie jest miernikiem jakości służby zdrowia. Ponadto udział wydatków (szczególnie prywatnych) do PKB systematycznie rośnie.

Puchnie też budżet NFZ-u i wcale nie pociąga to za sobą proporcjonalnie lepszych wyników w ochronie zdrowia. Jeśli tak, to zanim Ministerstwo Zdrowia ściągnie z Polaków dodatkowe pieniądze (m.in. na realizację programu darmowych leków dla osób powyżej 75. roku życia), niech najpierw pokaże, co chce w ten sposób osiągnąć.

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Super

Dobra zmiana! 500 minus (podatki). Sami chcieliście, to macie. Rząd, jak marzenie.

! Odpowiedz
2 2 ~modafinil

Artykuł jest tendencyjny
"Obecnie wynosi ona 9% (z czego część jest odliczana od podatku dochodowego"
Może powiedźmy jak mała jest na cześć odliczana, a mianowicie 7,75% wiec realnym obciążeniem jest 1.25%.

"Połowa Polaków zarabia do 2,9 tys. zł brutto. Od takiej pensji składka zdrowotna wynosi 225 zł miesięcznie." Wiec znów mówimy o kompletnej składce, nawet w tym wypadku patrząc na pokrycie składką nie tylko pracownika ale i członków rodziny to kwota nie jest porażająca.
W sektorze prywatnym za 112.5(1 rodzic + 1 dziecko) zakres usług byłby bardzo skromny, a nie zapominajmy że na polskim rynku prywatnych świadczeń medycznych stawki wcale nie są w pełni rynkowe(wpływ monopolistycznej konkurencji ze strony "darmowych" usług NFZ).

Tak niski poziom finansowania jest źródłem kolejek(kontrakt szpitala z NFZ pokrywa niską ilość udzielonych świadczeń) oraz katastrofalnej kondycji finansowej podmiotów(Wycena świadczeń przez NFZ często ociera się lub jest nawet niższa niż realne koszty ).

Chcemy mieć w Polsce najwyższą jakość medycyny, być leczeni w najlepszych światowych warunkach a zarazem przeznaczamy na to psie pieniądze.
Tak się nie da, przykro mi.

Są trzy wyjścia
1 pełna prywatyzacja z poniesieniem realnych kosztów lecz ryzykiem rozwarstwienia pod względem dostępności.
2 Solidarne finansowanie powszechnego dostępu
3 System hybryda w/w

Polski sektor ochrony zdrowia stoi na skraju zapaści- musimy temu stawić czoło a nie zamiatać to pod dywan.

"Darmowa" opieka zdrowotna zaburzyła Nam postrzeganie świata , w pełni akceptowalny jest wydatek kilkudziesięciu tysięcy na samochód ale do nikogo nie trafia że taki jest koszt endoplastyki stawu.

Niewiele jest obietnic PIS które popieram, ale na realizację tej czekam z nadzieją.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~rentier2020

urośnie w Polsce czarna strefa. Zabierając pieniądze ludziom legalnie pracującym (zamiast ich nagradzać) karzecie ich. Praca na czarno o wiele bardziej atrakcyjniejsza bo przynajmniej nie okrada mnie pasożytujące anty państwo.

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 5 ~Jan

A tu kwiatek z kategorii złote myśli okrutnie nam panujących, socjalizm/głupota w natarciu:
Bezwarunkowy dochód gwarantowany - to już zaczyna u nas funkcjonować. Czymś takim jest w Polsce niewątpliwie program 500 plus - mówił w Radiu dla Ciebie p. Krzysztof Lewandowski, publicysta ekonomiczny.
Zdaniem ekonomisty, każdy pracuje, bo nawet "konsumpcja wymaga aktywności", więc każdemu należy się dochód gwarantowany. Ponadto zauważa, że programy bezwarunkowego dochodu gwarantowanego są już prowadzone w Holandii, niedługo ruszy projekt w Finlandii, a w Szwajcarii będzie referendum w tej sprawie. Ekonomista zwrócił uwagę, że program 500 plus to ruch w stronę wprowadzenia dochodu gwarantowanego. 
Gdyby był on rozszerzany w rozsądny sposób, to mielibyśmy wobec dzieci zrealizowany cały program dochodu podstawowego. Zobaczymy, jak to będzie funkcjonować, ale ja jestem wielkim optymistą. Myślę, że te pieniądze, które będą natychmiast wydawane, przyczynią się do aktywizacji gospodarki - ocenił.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~drugastrona500

Niestety najpierw muszą być te pieniądze zebrane z podatków, co przyczynia się do dezaktywacji gospodarki lub pożyczone. Żeby rząd dał 500 najpierw zabierze 550. Już składają się na niego ci co chcą wziąć kredyt hipoteczny, częściowo zapłacimy za niego w zakupach, większość od 2017 pożyczymy (na jaki procent ?). Program miał na celu wygranie wyborów. Przy okazji skorzysta z niego część rzeczywiście potrzebujących ( rodziny wielodzietne).
Jakby gospodarka tak działała to proponuję: 2000 zł na każde dziecko, minimalna emerytura
5 000 zł, minimalna płaca 10 000zł zasiłek dla bezrobotnych 2 500 zł i mamy najwyższy wzrost konsumpcji i gospodarki na świecie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 ~Tomek

Pracuję na działalności gospodarczej jako programista - pierwsza opłata składki zdrowotnej. Mam udziały w spółce komandytowej za swój udział w jej starcie - druga opłata składki zdrowotnej. Zamierzam, a raczej zamierzałem, uruchomić kolejną spółkę na potrzeby jednego serwisu www, ale trzeci raz składki płacić nie zamierzam. Zarejestruję ją chyba w innym kraju...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 13 ~geniuszezpis

To wspaniale, że będziemy mieć mniej pieniędzy. Dziękujemy ci, o wspaniały rządzie PiS, że tak rozsądnie gospodarujesz naszymi pieniędzmi. Kiedy będzie podatek od potrzeb fizjologicznych?

! Odpowiedz
1 4 ~modafinil

Artykuł jest tendencyjny
"Obecnie wynosi ona 9% (z czego część jest odliczana od podatku dochodowego"
Może powiedźmy jak mała jest na cześć odliczana, a mianowicie 7,75% wiec realnym obciążeniem jest 1.25%.

"Połowa Polaków zarabia do 2,9 tys. zł brutto. Od takiej pensji składka zdrowotna wynosi 225 zł miesięcznie." Wiec znów mówimy o kompletnej składce, nawet w tym wypadku patrząc na pokrycie składką nie tylko pracownika ale i członków rodziny to kwota nie jest porażająca.
W sektorze prywatnym za 112.5(1 rodzic + 1 dziecko) zakres usług byłby bardzo skromny, a nie zapominajmy że na polskim rynku prywatnych świadczeń medycznych stawki wcale nie są w pełni rynkowe(wpływ monopolistycznej konkurencji ze strony "darmowych" usług NFZ).

Tak niski poziom finansowania jest źródłem kolejek(kontrakt szpitala z NFZ pokrywa niską ilość udzielonych świadczeń) oraz katastrofalnej kondycji finansowej podmiotów(Wycena świadczeń przez NFZ często ociera się lub jest nawet niższa niż realne koszty ).

Chcemy mieć w Polsce najwyższą jakość medycyny, w najlepszych światowych warunkach a zarazem chcemy płacić psie pieniądze.
Tak się nie da, przykro mi.

Niewiele jest obietnic PIS które popieram, ale na realizację tej czekam z nadzieją.
Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 17 ~scdscd

„PROTEST PRZECIWKO OPŁACIE AUDIOWIZUALNEJ „ Kopiuj i wklejaj gdzie się da. W wielu krajach takiej opłaty nie ma. Nie pozwólmy narzucać sobie kolejnej daniny. Tylko powszechny protest może powstrzymać zachłanność władzy.

! Odpowiedz
1 0 ~Jolcia

Czyli budżet NFZ jest porównywalny z lichwą jaką płacimy za pożyczone pieniądze których nie było.

! Odpowiedz
2 7 ~TB

DAWNO POWINNO TO SIĘ STAĆ I ZLIKWIDOWAĆ NFZ , NIECH MINISTERSTWO JAK ZA KOMUNY ROZDZIELA PIENIĄDZE PASOŻYTÓW ODPADNIE I NA WSZYSTKO STARCZY !

! Odpowiedz
1 40 ~frogo

a moze tak rolnicy by składki wreszcie płącili ?

! Odpowiedz
3 4 ~VECTOR

To rolnicy nie płacą składek zdrowotnych?? Gdzie to wyczytałeś? Ja płacę od ilości posiadanych hektarów co tesz jest rozbojem bo mając 40 hektarów płacę dwa razy więcej od kogoś kto ma 20 ha. a świadczenia i kolejka do przychodni taka sama. Rolnicy powyżej 50ha płacą więcej a powyżej 150 ha jeszcze większe składki a świadczenia jak wcześniej. Paranoja w tym kraju goni paranoję i niema widoku na zmianę nalepsze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Miki123

A o podatku rolnym to ty słyszałeś, nie? Zapewne w TVN i Wyborczej o nim nie mówią. Tak do twojej wiadomości rolnicy płacą podatki i to nie małe tylko się o tym w systemowych mediach nie mówi bo sporo kacyków poprzedniego systemu poinwestowało w ziemię jak była tania i jakby zamienić podatek rolny na dochodowy to musieliby płacić okrągłe 0 podatków, bo ziemi nie uprawiają a trzymają na sprzedaż, oczywiście żeby o tym wiedzieć trzeba troszkę czytać a o taki wysiłek intelektualny po twoim wpisie cię nie podejrzewam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 29 ~figofago

a ja nie chcę płacić składki zdrowotnej-chcę się leczyć tylko prywatnie, niech mi oddadzą kasę , ktorej nie wykorzystałem,Również nie chcę emerytury panstwowej-niech mi oddadzą całą kasę ktora poszła na ZUS-sam o siebie zadbam.Pomoc panstwa jest wg mnie bardzo skąpa.

! Odpowiedz
0 3 ~tusk-mówię-jak-jes

i to było by najlepsze rozwiązanie jakościowo, bo lekarze starali by sie jak najlepiej pomóc być znów ich w przyszłości odwiedził. Jak i również najtańsze rozwiązanie gdyż nikt nie choruje cały czas. Zyskali byśmy świetną opiekę lekarską i w rozsądnej cenie. A nie jak dzisiaj płacimy wielkie pieniądze na śmieciową usługę.

! Odpowiedz
1 1 ~Miki123 odpowiada ~tusk-mówię-jak-jes

po pierwsze nie płacimy wielkich pieniędzy, po drugie jak się wie jak z tego ubezpieczenia korzystać tragedii nie ma, po trzecie np w stanach jest prywatna opieka medyczna a jej ceny są masakryczne

! Odpowiedz
3 10 ~Kankel

Służba zdrowia jest jak czarna dziura -> wciągnie każdą ilość kasy!

! Odpowiedz
2 9 ~anonim

Chyba coś źle zrozumiałem:
"Obecnie budżet NFZ wynosi niecałe 70 mld zł, co stanowi ok. 3,8% PKB. Przykładowo na leczenie szpitalne wydajemy ok. 32,7 mld zł, a na podstawową opiekę zdrowotną ok. 9 mld zł."
Budżet NFZ 70 miliardów a łączne wydatki na leczenie to ok 41,7 mld. A gdzie pozostałe 28,3 mld? Bo rozumiem że w powyższym zestawieniu uwzględniono pensje lekarzy oraz utrzymanie szpitali

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~dziad

Kto jest w tym kraju zbyt biedny by się leczyć to niech modli się o zdrowie i oby został wysłuchany

! Odpowiedz
0 2 ~anonim_

W pozostałych szczeblach drabiny - przychodniach, rechabilitacjach etc.

! Odpowiedz
0 1 ~obserwator

Została ambulatoryjna opieka specjalistyczna, refundacja leków, sanatoria i byc może jeszcze coś

! Odpowiedz
0 0 ~Zainteresowany

Polecam poszukać "Mapa wydatków państwa fundacja republikańska" i tam znajdzie pan większość danych w dość przystępnej formie.

! Odpowiedz
2 3 ~niepelnosprawny_org

w europie sa wyzsze składki, ale złych ludzi sie nie zmieni tym, musza sie sami zmienic

! Odpowiedz
5 7 ~ióseg

W poważnych schorzeniach zdrowotnych bez prywatnej wizyty u pana doktora nikt ci nie pomoże...

! Odpowiedz
6 6 ~Alex

Teraz płacę realnie 40 zł, bo resztę składki odliczam od podatku. Wychodzi mi 10 zł od osoby. To naprawdę mało.

! Odpowiedz
0 1 ~Alex

Ciekawe dlaczego 6 osób uznało, że im się nie podoba co napisałem. Naprawdę nie wiecie jak jest liczona składka na NFZ i jak się to rozlicza po zapłaceniu? Jakbym nie płacił składki na NFZ, to zapłaciłbym większy podatek i miałbym o 40 zł więcej. Ech. Ludzie, douczcie się czegoś. Może wtedy będziecie głosować na partie, które mają konkrety zamiast wierzyć w to, że partia wam da.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 10 ~Kity

No to będzie kolejna dobra zmiana naszego dobrego rządu dla dobrych Polaków!

! Odpowiedz
10 47 ~SONDA

Czy uważasz, ze ile by nie wzrosła składka to i tak "służbie zdrowia" będzie brakowało pieniędzy?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
3 4 ~dd

Dobra zmina

! Odpowiedz
2 19 ~AL

Pracuję legalnie na dwóch etatach. Z każdego odprowadzana jest składka zdrowotna. To ja już od kilku lat płacę podwójną składkę a do lekarzy bardzo rzadko chodzę. To na tym polega sprawiedliwość społeczna?

! Odpowiedz
9 7 ~mak

Nie zadałbyś tego pytania gdybyś przyjmował tereapię onkologiczną cwaniaczku.

! Odpowiedz
3 7 ~ccr

Tak wyglada po prostu zycie. Placisz teraz, kiedy nie potrzebujesz, zebys mogl korzystac na starosc - kiedy na pewno bedziesz potrzebowal.

A tak juz zupelnie na marginesie to to sie nazywa UBEZPIECZENIE spoleczne nie przez przypadek: placisz skladke NA WYPADEK gdyby ci sie cos losowego stalo. To czy ewentualnie otrzymana pomoc jest adekwatna do ponoszonych kosztow to juz inny temat, ale idea ubezpieczenia spolecznego jest jak najbardziej sluszna.

A moze wolisz zeby cie na chodniku zostawili, bo przeciez ty nie "bedziesz placil skladek, bo do lekarza rzadko chodzisz"?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~niekumaty_zbychu odpowiada ~ccr

Ale bzdury... Płacę teraz, by obecni starzy mieli opiekę. Skoro teraz jest to już tak niewydolne, to co będzie jak faktycznie będę potrzebował tej pomocy na starość...

! Odpowiedz
26 20 ~Księgowy

To nie jest składka na ubezpieczenie zdrowotne, chociaż tak się nazywa, to jest podatek na ,,godne życie'' lekarzy, pielęgniarek i pracowników NFZtu. ,,Ubezpieczony'' gdy zachoruje i tak musi niemal za wszystko płacić jeszcze raz z własnej kieszeni albo będzie czekał w kolejce aż zejdzie lub wyzdrowieje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 22 ~Lekarz

Godne życie lekarzy i pielegniarek?? Ciekawe ile zarabiasz Księgowy, bo ja jako lekarz za etat 48h licząc też godziny nocne mam 2200zł na rękę i też płacę składki takie jak wszyscy obywatele.

! Odpowiedz
0 0 ~żart odpowiada ~Lekarz

"Nie łatwe jest życie, itd..." - piosenka (lekarza,kelnera,bankiera,itp.).
https://www.youtube.com/watch?v=OyZMUT-u28U

! Odpowiedz
13 1 ~Stomatolog odpowiada ~Lekarz

co to za etat 48 h ????? .Jeśli tak leczysz pacientów jak piszesz po polsku to podaj swoje nazwisko zeby wiedzieć jakiego lekarza unikać z daleka.

! Odpowiedz
10 1 ~da odpowiada ~Lekarz

nie pitol lekarz a powiedz ile dorabiasz w gabinetach i ile bierzesz łapówek ja mniej więcej wiem bo mam w rodzinie służbę zdrowia - pokaż lekarzu co masz w garażu i z czego ten garaż przy willi? a do tego kształciłeś się całkowicie prywatnie czy skończyłeś publiczne z pieniędzy podatników

! Odpowiedz
4 0 ~plazowicz odpowiada ~Lekarz

To jesteś zdecydowanie bardzo biednym lekarzem. Mam w rodzinie lekarza okulistę (na zaduiu) pracującego prywatnie i w szpitalu. Pacjenci walą do niego drzwiami i oknami, co wiąże się z dochodami o jakich może pomarzyć jakieś 97% polskiego społeczeństwa (w pewnym sensie to pan życia i śmierci dla tych ludzi). W szpitalu w którym pracuje odpadał tynk i głośna była sprawa bo chcieli zamykać przez to jakieś oddziały. Mówili o tym w ogólnopolskiej TV. Średnio co parę lat lekarze tam strajkują.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 0 ~dzieciaty odpowiada ~Lekarz

A co umiesz? Ile chcesz zarabiac? Ja inzynier po studiach mam 1800 i robote na trzy zmiany. Skladka odliczana jest z PIT. Niewiele boli. A dzieciaki u lekarza co najmniej raz na miesiac. A on nie przepisuje generykow,bo ma uklad z dystrybutorem.

! Odpowiedz
0 12 ~xyz

W tym systemie to jakby nawet zwiększyli do tych 15% składkę to nic się nie zmieni. Zwyczajnie pieniądze są źle wydawane. Idzie jakaś nowa ideologia, że Ci niewiele bogatsi mają w każdym aspekcie utrzymywać miernoty. jakby to weszło to ja i żona mam 400zł mniej dochodu miesięcznie i moje 1 dziecko zamiast 500+, będzie miało 400-. Chyba rację mieli Ci co z tego kraju uciekli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 12 ~Jasko

Zauważyłem w wypowiedziach pisowskich ministrów prawidłowość. Co rusz to zwiększają procentowy udział w PKB to tego, to owego. Komu uszczuplą?

! Odpowiedz
1 7 ~Korpoludek

Większość osób z mojego otoczenia korzysta z prywatnej opieki, mimo opłacania składek zdrowotnych. Jeśli już teraz ten system ma problemy, mimo że całą masa osob jest w sytuacji jak wyżej, to strach pomyśleć co by było gdyby wszyscy uprawnieni do korzystania z państwowej opieki mieli zacząć z niej korzystać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 16 ~Effik

Najpierw likwidacja przywilejów dla górników i rolników, potem dogadamy.

! Odpowiedz
0 2 ~gość

Przecież rolnicy nie mają przywilejów. Żadnych 13, 14-stek, urlopów i emeryturę max. 1000zł. Więc gdzie tu widzisz przywileje? A może rolnicy biorą łapówki za leczenie? Jeżeli tobie emerytura 1000 zł to przywilej, to zostań rolnikiem i po sprawie. Nikt tobie nie zabrania korzystania z tak wielkich przywilejów. Zobaczysz jak jest wspaniale.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~VECTOR

Effik. A kto broni ci fedrować albo uprawiać ziemię??? Przekfalifikuj się i będziesz miał przywileje. Potem pogadamy.

! Odpowiedz
11 18 ~Igor30

Płacę za ochronę zdrowia kupę kasy, a jak idę do lekarza, choćby 1-ego kontaktu, to prawie nigdy nie mogę się dostać. Wszelkie zabiegi, rehabilitacja - tylko prywatnie, bo na państwowe czekałbym pewnie z 10 lat. I mam jeszcze więcej dokładać do tego burdelu? Niedoczekanie panie ministrze, prędzej poszukam pracy za granicą i normalnego miejsca do założenia rodziny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~lea

Wszyscy płacą, ale właśnie za mało- dlatego musisz placić prywatnie by nie czekac. Wszyscy chca uciekac- ekonomiscie i inzynierowie za wieksza kasa, lekarze za jakąkolwiek kasą bo zarabiaja 2200zł na rekę w naszym kraju. Dlatego są kolejki- bo jest za mało lekarze, świadczenia są źle wycenianne,bo nie ma pieniedzy...

! Odpowiedz
2 1 ~Igor30 odpowiada ~lea

Zróbmy tak - niech służba zdrowia będzie prywatna (ubezpieczenia na wszystko) - rynek sam najlepiej wyceni, ile trzeba się zrzucić. Teraz to ja za przeproszeniem 2 razy płacę i gó...o z tego mam.

! Odpowiedz
26 14 ~goldman

ani jednej zlotowki bez reformy systemu na prywatny sektor ochrony zdrowia polaczony z dobrowolnymi ubezpieczeniami ,inaczej cala kasa pojdzie na nowe samochody i kominki w domach lekarzy

! Odpowiedz
7 4 ~ppp

lekarze nie zarabiają w prywacie.
jałmużna od NFZ ich nie interesuje.

! Odpowiedz
6 13 ~123

Tym lekarzom darmozjadom jest w tym kraju tak dobrze, ze ponad 1/10 absolwentów wyjezdza kiedy tylko ma taką okazję. Puknij się gamoniu w głowę. Pozatym lekarze z NFZtu dostają gówno, nie pieniądze. Te samochody kupują za pracę na prywacie po 200h w miesiącu, oprocz szpitalnej jałmużny.

! Odpowiedz
0 5 ~doktor

Czegoś tu nie rozumiem. jedni lekarze zarabiają po 30-40 tys. miesięcznie inni po 2tys -ci którzy pracują w Uniwersyteckich szpitalach klinicznych , muszą dorabiać na dyżurach lub w prywacie po godzinach, aby mieć zaszczyt pracować w Uniwersyteckich Szpitalach, to jest jakieś mało logiczne delikatnie mówiąc. Jak tak przepracowany lekarz może skupić się na pacjencie?
Jak jakiś kopacz piłki typu Lewandwoski zarabia 12 mln euro rocznie to nie ma problemu nikt nie krzyczy. Pokarzcie mi jednego lekarza w skali globalnej, który tyle zarabia. A odpowiedzialność jest troszkę inna, źle kopnąć w piłkę, a źle kogoś leczyć, stres związany z powikłaniami itd.
To co mówili obecni i poprzedni ministrowie zdrowia to kpiny. Podstawowa opieka zdrowotna to nieporozumienie, pompowanie w nią kasy nie ma sensnu - co robi lek rodzinny? leczy gryp i infekcje ,coś ponadto wysyła od razu do specjalisty- może to i lepiej.
Nie oszukujmy się, powinny zostać wprowadzone limity godzinowe pracy dla lekarzy i limity minimalnej płacy- to niestety kosztuje. W tym momencie w polskim systemie zdrowia najlepiej zarabiają lekarze rodzinni, potem długo, długo nic. Ale ktoś musi chcieć zrobić z tym porządek, a wydaję się , że nikomu na tym nie zależy. W mętnej wodzie najlepiej łapie się duże ryby ( duże sumy)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 18 ~TK

pan hrabia kłamie.Ten kolejny rabunek i okradanie uczciwie pracujących ludzi pójdzie w całości na finansowanie dudy i jego związkowych warchołów oraz na 13 i 14-tki dla "kretowiska".

! Odpowiedz
3 5 ~upps

Kiedy POZ dla nieubezpieczonych? Z populistycznych obiecanek zostaje duża qpa, a zamiast tego trwa festiwal wyciągania łapy do nie swojej kieszeni po więcej kasy.

! Odpowiedz
9 4 ~xv600

Do służby zdrowia !!!
Moim skromnym zdaniem, jeżeli nie poprawia się jakość leczenia/ nie dotyczy wszystkich ośrodków,i szpitali/ , oraz coraz to trudniej dostać się do specjalisty--kolejki długie,i lekarze nastawiają się przeważnie na praktykę prywatną za dodatkowe pieniądze od pacjentów, którzy są ubezpieczeni w NFZ, to coś tu nie gra. Polecam zróbmy tak; lekarze pracują albo w systemie NFZ, albo tylko prywatnie, i są poza NFZ , wtedy będzie dobrze hej !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 7 ~lekarz-rezydent

To jest bardzo dobre rozwiązanie! Tak powinno być od dawna!

! Odpowiedz
1 7 ~miś

Powinno się płacić 32zł/miesiąc (tyle zwykle idzie na zdrowie), za co piekarze, sklepy, banki i inni przedsiębiorcy będą wydawać za darmo rzeczy których się zażąda. A jak się nie sprawdzą to zakaże się im współpracę z firmami prywatnymi. Nooo super!

! Odpowiedz
0 20 ~Baletnica

Lekarzy juz brakuje. Przy takim wyborze nikt nie bedzie chcial pracowac dla NFZ za 11zl/h. Z taka odpowiedzialnościa, po tylu latach nauki.

! Odpowiedz
2 2 ~zart odpowiada ~Baletnica

Najlepiej leczą "Weterynarze" (bez "obrazy) - różne gatunki zwierzat (małpoludów).
Zmienić "profesję" (Lekarz-weteryniarz,- jak to dumnie "brzmi").
Wyjadą (emigrują) lekarze, zostaną weterynarze (będziemy zdrowsi).


! Odpowiedz
0 5 ~ded

jestem za tym żeby minister płacił jak najwięcej!

! Odpowiedz
0 6 ~goldman

sluzba zdrowia i system emerytalny to sa najlepsze przyklady jak solidarnosc zamiast obalic litr wodki obalila swoj mit o tym ze w Polsce moze byc lepiej od tego co bylo w PRL u

! Odpowiedz
1 11 ~ss

policy chcieli pis--odczuja to za 2 lata--ha-ha-ha

! Odpowiedz
3 38 ~lekarz-rezydent

Lekarz rezydent, czyli większość do 35roku życia zarabia 3170zł brutto. 2270zł netto. Praca na kasie w LIDLu wyceniana jest 100zł drożej miesięcznie. Żeby dociągnąć do 4000zł na rękę musi pracować 260h miesięcznie - prawie dwa etaty, po nocach. Chcesz być leczony przez lekarza który zasuwa na dwa etaty i nie stać go żeby się kształcić, by mógł leczyć Cię zgodnie ze współczesnymi standardami a nie wg. książek z końca XX wieku?

Pora wybierać - całkowity demontaż systemu publicznego (do tego to zmierza od kilku lat) lub próba jego ratowania. 20% moich kolegów bezpośrednio po studiach wyjechało na zachód. Ja jeszcze wierzę, że można pracować i pomagać w Polsce. Ale nie kosztem swojego zdrowia i życia rodzinnego. Kolejne 40%, w tym ja, rozważa wyjazd przed końcem specjalizacji. Nadchodzi czas podejmowania decyzji.
Czy stać nas na publiczny system opieki zdrowotnej jakiego wszyscy wymagają? Wybieraj.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 ~ww

Coraz mniejsza ilość ludzi płaci coraz wyższe podatki, dochodzimy do komunizmu od drugiej strony.

! Odpowiedz
4 14 ~jasiek

Nie zgadzan się. Przestańcie marnotrawić nasze pieniądze

! Odpowiedz
1 9 ~qaz

Mozna zaklinac rzeczywistosc, a prawda jest taka: placimy za leki i technologie w dolarach i teraz przy kursie 4 zł np. terapia onkologiczna z wykorzystaniem lekow opatentowanych jest 2 x drozsza i zamiast wczesniejszych 150 000 zł szpital musi dac 300 000 zł

! Odpowiedz
17 13 ~Paweł

To jest jedna z tych rzeczy, których bez zwiększenia obciążeń płatnika nie przeskoczymy. Tak jak jestem w ogólności za coraz to większym zmniejszaniem fiskalizmu w kraju, tak uważam, że bez zwiększenia składki zdrowotnej za parę, może parenaście lat Polska w tej dziedzinie będzie w opłakanej sytuacji. Pomijając już fakt, że ludzie cały czas oczekują zachodnich metod leczenia, przy wschodnim nakładzie na służbę zdrowia, to sytuacja młodych lekarzy (mniej niż 30-35 lat) jest naprawdę słaba. O ile starsi lekarze zarabiają już, niekiedy nawet bardzo, przyzwoite pieniądze, o tyle ta młoda kadra dostaje same ochłapy. Mówię to na przykładzie wielu moich znajomych obecnie kończących studia lekarskie. Muszą często sami płacić za doszkalanie się, wyjazdy na kursy, często są traktowani na oddziałach jako murzyni od czarnej-papierkowej roboty. W czasie, kiedy właśnie powinni nabierać wiedzy i doświadczenia. Zarabiają na swoich kilkuletnich specjalizacjach ze 2 tys. zloty ( o ile dostaną się na płatną rezydenturę, a z tą też jest nieciekawie i często trzeba dymać za darmo). Za to za Odrą i na północy mają natomiast mniej godzin pracy, o wiele większą kasę i jakoś o wiele bardziej przychylną im starszą kadrę. Jeżeli to w kraju się nie zmieni to naprawdę za kilkanaście lat nie będzie komu nas leczyć (albo zrobią więcej miejsc na uczelniach, mądrzy wyjadą, a w kraju zostaną matoły). Dziękuje bardzo.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 10 ~zyta

Co do emerytów jest problem.Jest na to sposób:wydusić wszystkich za młodu.Nie byłoby głupich wpisów.U Niemców jest dobrze bo kształcimy dla nich personel medyczny.W USA studia kosztują 300 000$ nie za darmo jak u nas.I dopóki nie spłacą kredytów nie wolno im zatrudniać się poza USA.

! Odpowiedz
1 28 ~pedro

Jeden szkopuł - nikt nie podejmie studiów medycznych w Polsce (250.000zł) majac w perspektywie 3170zł brutto pensji. Nie ma głupich ;-)

! Odpowiedz
2 22 ~Czarny

Jeden Radziwił już Polskę załatwił.Hahaha

! Odpowiedz
3 29 ~Święty

Jest tylko jedna recepta - prywatyzacja służby zdrowia. Wystarczy porównać jak pracują prywatne przychodnie i szpitale (nawet wysoko wyspecjalizowane) w porównaniu z państwowymi. Można by o tym książkę napisać ... Już teraz większość ludzi pracujących w dobrych firmach nie korzysta z NFZ tylko z tych prywatnych opłacanych przez firmy. W dodatku płacą najwyższe składki na NFZ.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 7 ~Paweł

Już widzę te składkę na ubezpieczenie, jeżeli prywatne kliniki miałyby odpowiadać za onkologię, czy kardiochirurgię.

! Odpowiedz
5 6 ~kity

wyobraź sobie pan święty że nie stać Cię na koronografię lub bajpasy i musisz niestety umrzeć

! Odpowiedz
0 17 ~pirx

Sprywatyzowali lekarzy weterynarii i mimo. że nie płacę składki zdrowotnej na koci ZUS, to za niewielkie pieniądze lekarz weterynarii przyjmuje mojego kota o każdej porze i za ułamek kasy który odprowadzam tym złodziejom z ZUS. Poza tym niech zrobia porządek z tymi obszarnikami co mając kilkaset hektarów ziemi płaca grosze. Czy Rząd uważa mnie za idiotę który nie umie liczyć?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~KoLiber odpowiada ~kity

A wyobrażacie sobie "Paweł" i "kity", że teraz tylko 1 na 10.000 pacjentów ma robione bajpasy? (przykład teoretyczny nie poparty statystyką) i 9.999 ludzi płaci takie same składki (tzn. procentowo od wynagrodzenia). To co mają powiedzieć ci ludzie??? Po jaką cho....rę płacę tą składkę? Tak właśnie wyglądają ubezpieczenia. "Święty" ma rację. Prywatna służba zdrowia jest o niebo lepsza niż państwowa. I system ubezpieczeń też może być prywatny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~big odpowiada ~pirx

proszę skasować NFZ i znajdą się oszczędności.cieplutkie posadki czas zamknąć.

! Odpowiedz
0 1 ~Jar odpowiada ~Paweł

W zależności od wieku wynosiłaby jakieś 300zł dla osób <40rż, a potem by lawinowo rosła do poziomu u osób starszych pewnie i tysiąca...
Za to nikt nie patrzy, że w tej składce 225zł średnio płacimy też np. za dziecko. W prywatnej służbie zdrowia za dziecko trzeba by było osobno, a tu np. ilość wizyt jest duża i znów pewnie by kasa leciała.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~żart odpowiada ~pirx

To mnie się podoba (aby wszyscy tak myśleli).

! Odpowiedz
0 0 ~żart odpowiada ~kity

Po co się "męczyć" i innych męczyć Swoją chorobą (swoimi kaprysami - znam takie "przypadki").
Chory "wykańcza" zdrowego (w Rodzinie).
Lepiej "umrzeć" zdrowemu, jak choremu w/g Ciebie.

! Odpowiedz
1 16 ~aaa

podobno wszyscy mamy taki sam dostęp do ochrony zdrowia dlatego składka zdrowotna powinna być kwotowa a nie procentowa. Jeżeli ma być kwotowa to ci co płacą więcej powinni mieć procentowo lepszy dostęp i lepsze usługi.

! Odpowiedz
0 4 ~szuja

Firmy takie jednoosobowe czy nawet kilku, rodzinne, całkiem padną Zdrowotne płaci się od średniej krajowej. A gdzie z małego sklepiku porównać z dochodem dochodem średniej krajowej. Znowu malutki płaci za wielkich sk_wieli teraz z PiS-u. Podobnie jest ze składką na ZUS. Niech taki Prezes KGHM, Banku, sędzia prokurator itd ma naliczane zdrowotne i składki na ZUS od rzeczywistego zarobku nawet netto.Wolę budel, tam jak się płaci tak się ma.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 25 ~tm

Zlikwidować przywileje. Nie brakuje pewnych grup, które nie płacą nic, lub prawie nic.

! Odpowiedz
1 2 ~żart

Zlikwidować NFZ (syf.lizm).
"Za czy kolejka ta stoi"-piosenka (Psalm stojących w kolejce).
https://www.youtube.com/watch?v=aU-3t8Wav7U

! Odpowiedz
0 5 ~qaz

ha ha, a za niego 16 nowych jednostek zdrowia...

... syfilizm bedzie do czasu, kiedy w koncu sluzba zdrowia podlegac bedzie zasadom rynkowym i bedzie wybor miedzy NFZ a prywatnym ubezpieczycielem. Wtedy platnik sam wybierze, gdzie sie ubezpieczy i za ile.

A najwiekszym problemem jest fakt, ze marna urzedniczyna z MZ decyduje komu pieniedzy dodac, komu odjac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~pa odpowiada ~qaz

Prawda, tylko wtedy pojawi się problem z tymi, którzy teraz nic nie płacą, a leczą się na koszt tych, co muszą, bo nie mają wyjścia (tj. legalnie pracują). A to są, widzisz, wyborcy... ;) Gdyby prawo wyborcze mieli tylko ci, co płacą podatki, wtedy ewentualnie można byłoby cokolwiek zmieniać.

! Odpowiedz
0 8 ~fg

Ministerstwo Zdrowia chce więcej pieniędzy. A kto w tym kraju nie chce? Tylko jedni mogą tylko chcieć (większość narodu) a inni jak elita rządząca jak chce to zaraz znajdzie się kolejna podwyżka podatków bo dla nich chcieć to móc. Czy kiedyś nastaną czasy że któryś minister powie mamy nadwyżkę, czy nie możemy jak inne kraje mieć nadwyżki budżetowej tylko zawsze mało i, deficyty i rządzenie na kredyt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~pp

Co jest ważniejsze niż zdrowie? Na co jak nie na rozwój ochrony zdrowia w Polsce powinniśmy zwiększać nakłady?

! Odpowiedz
1 8 ~marek

Trzeba zatrudnić nowych urzędników do obsługi tych pieniędzy.

! Odpowiedz
1 10 ~HighFive

To jest tak że w ZUS brakuje kasy dla emerytów i rencistów, Ci emeryci i renciści siedzą w przychodniach i korzystają z NFZ które z kolei twierdzi że ma za mało kasy więc chce ściągać więcej pieniędzy z tych z których państwo ściąga $$$ na renty i emerytury a teraz chce aby jeszcze bardziej ich doić na NFZ z którego korzystają Ci emeryci i renciści. Trochę zakręciłem co? Tak czy siak, NIE PODOBA MI SIĘ TO bo sam z NFZ nie korzystam, a do niego się dokładam... Niech pościągają ludzi zza granicy, niech wyeliminują czarny rynek dając tym ludziom pracę na umowie to wtedy będzie efekt skali, więcej pracujących którzy się zrzucą a nie podwyższać tym którzy uczciwie zarabiają...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 9 ~xx

wreszcie ktoś na to wpadł, ma rację, nasza służba zdrowia kuleje ze względu na brak funduszy. mamy w porównaniu do takich krajów jak niemcy, szwajcaria, kanada, kraje skandynawskie czy inne kraje unii jeden z niższych nakładów na służbę zdrowia w przeliczeniu na PKB. To się niestety przekłada na kolejki w szpitalach, gorszy standard w szpitalach, przychodniach i emigrację personelu medycznego za granicę.
Trzeba teraz zrobić porządek z nfz, który sam decyduje które zabiegi "opłaca się szpitalom robić" a które nie. A kryterium powinno być przede wszystkim dobro pacjenta

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 23 ~Równość

Mam własną działalność prawie nie choruje... ale jak już idę do lekarza to tam stado moherów siedzi znających się z widzenia ,a wchodząc do gabinetu lekarz mówi "co panu dziś dolega" . Powinno się stworzyć system eliminujący przychodzenie z nudy do lekarza , i zabierający miejsce naprawdę potrzebującym. A co do rolników powyżej sumy X zarobionej powinni automatycznie płacić składki to są często bardzo bogaci ludzie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 ~ględziszchłopie

jak przekroczysz 6 krzyżyk , to przestaniesz bzdury o chodzeniu do lekarza z nudów wypisywać , jak przekroczyłem 40 i okazało się ,że mam nadciśnienie i trzeba raz na miesiąc iść do lekarza po receptę ,bo ci przecież na pół roku zapasu nie dadzą , do tego jako naprawdę potrzebujący też bywam bo to angina albo grypa , jak oprócz nadciśnienia dopadnie mnie ,bo ja wiem cukrzyca albo jakieś wrzody żołądka , to też będę z "nudów" ciągle w przychodni siedział

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 10 ~qaz odpowiada ~ględziszchłopie

To sie wez za siebie a cisnienie samo spadnie. 20 kg nadwagi, biale pieczywo, tona cukru na sniadanie i tylek na fotelu przed TV Trwam.Nie bedziesz mial zadnych wrzodow, cukrzycy, nadcisnienia, bolow kregoslupa i innych chorob powstalych z WLASNEJ GLUPOTY

! Odpowiedz
3 1 ~ględziszchłopie odpowiada ~qaz

kolejny ględzący i na dokładkę przemądrzały , ważę 64 przy 168 cm wzrostu , nigdy nie paliłem papierosów , jeżdżę rowerem i chodzę po górach , ale nikt nie żyje wiecznie i na coś trzeba umrzeć , a zanim się umrze to się zazwyczaj choruje , chyba że ktoś ma szczęście i podanie od razu od zawału lub wylewu , łatwo się mądrować jak się jest młodym i zdrowym

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 ~qaz odpowiada ~ględziszchłopie

Przewlekle choruje sie w 80% z WLASNEJ winy. Cukrzyca, otylosc, nadcisnienie to s choroby wypracowane zaniedbaniem. Zaniedbales sie i masz efekty.

! Odpowiedz
4 4 ~w121wee

za tak nędzny poziom usług nic nie powinni dostać!

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 18 ~precz_z_NFZ

Byłem wczoraj z okiem na pogotowiu. Od tego momentu jestem całkowitym zwolennikiem likwidacji tego kołchozu NFZ. I tak trzeba leczyć się prywatnie, a składki które darmozjady kradną mi z pensji co miesiąc byłbym w stanie na własną rękę ubezpieczyć się nawet od ataku Marsjan.

Jak zwykle rządziu tutaj kolesiostwo i urzednicza klika

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 7 ~żart

Najlepsze pomysły "rodzą" się w głupiej Głowie (łepetynie).
Proszę o bezpłatne prześwietlenie głowy ministra (moze ma "raka" nieboraka).

! Odpowiedz
0 9 ~akor

składki opłacam wiele lat a z NFZ korzystałam kilka razy. Jak mam czekać pół roku to wolę iść w ciągu 2-3 dni na prywatną wizytę.

! Odpowiedz
0 18 ~zeflik

Nie ma takiej kwoty, której państwo by nie 'zagospodarowało'. Zawsze najdroższe jest to co 'bezpłatne'.

! Odpowiedz
13 16 ~Kankel

Główna przyczyna kolejek, to to, że
specjaliści lekarze nie przyjmują pacjentów przez 8h/5 dni w tygodniu,
tylko 2h/4 razy w tygodniu (na pełnym państwowym etacie!),
pozostałą kasę dorabiają prywatnie.

! Odpowiedz
1 17 ~pedro

pozostały czas robią biurokrację narzuconą przez urzędników, sejm, senat.

Tak, tak - lekarze są jednymi z najdroższych sekretarek w kraju!

! Odpowiedz
4 22 ~gość

niech może docenią ludzi wykształconych i pracujących, którzy wnoszą coś do tego kraju, a nie rozdają 500 zł patologii. Wyższe składki też mają dotknąć tylko pracujących. A taki rolnik nie dość, że pracuje tylko w sezonie, nie płaci takich podatków jak my to dostaje na dzieci i jeszcze nie podwyższą mu składki. Chore. Faktycznie trzeba wyjechać z tego kraju, albo zrezygnować z pracy, wyprodukować mnóstwo dzieci i żyć lepiej niż ten, który całe życie się uczy i inwestuje w siebie, bo okradną go z każdej możliwej strony.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 4 ~Janek

Rolnik pracuje tylko w sezonie? - o ile masz na myśli 12miesięczny sezon to masz rację. A za składki które odprowadza ma też stosownie żebracze świadczenia.

! Odpowiedz
2 7 ~wiki odpowiada ~Janek

znam wiele rolników, którzy są bogatsi niż nie jeden pracujący po godzinach i takim należy się pomoc? Tylko na dodatki czekają "biedaki" bo im mało.

! Odpowiedz
2 6 ~ww odpowiada ~Janek

Każdy pracuje przez 12 miesięcy w roku. Dlaczego rolnik ma być traktowany na przywileju? Każdy wybiera swój los. Robisz rolę to musi się opłacać. Mali przedsiębiorcy też muszą walczyć aby zarobić na chleb i praca też nie lekka, a dodatkowo muszą bandycki ZUS opłacać.

! Odpowiedz
2 3 ~Janek odpowiada ~wiki

wiesz ile taki rolnik dostanie zasiłku gdy zachoruje: odpowiadam 10 PLN dziennie

! Odpowiedz
2 0 ~Janek odpowiada ~ww

zdajesz sobie sprawę, że moja wypowiedź jest odpowiedzią na "uzewnętrzenienia" ~gość. Nie mówię, że należą się rolnikom przywileje. Odpowiadam jedynie na KŁAM, że pracują tylko w tzw. sezonie.

! Odpowiedz
1 28 ~ame

składkę płace a jak potrzebuję i tak idę prywatnie.... to po jakiego grzyba mi tak cudowna służba zdrowia ?

! Odpowiedz
1 9 ~Jerzyk

tobie nie potrzebna, mnie też nie, ale kto wtedy utrzyma Ministerstwo i wszystkich urzędników? Bądź człowiekiem i płać, żeby inni mieli lepiej!

! Odpowiedz
1 6 ~mati

ame, prywatnie to możesz iść do lekarza specjalisty, zapłacisz za wizytę 100-200zł. ale jak potkniesz się na schodach i połamiesz to też pójdziesz do szpitala prywatnego, który za np. 2-tyg hospitalizację wystawi ci rachunek np. na 100 tys zł ??? tyle kosztują procedury medyczne.

! Odpowiedz
1 6 ~VV odpowiada ~Jerzyk

Jak bedziesz mial miec operacje to wierz mi zie nie chcesz wiedziec jaki to bedzie koszt prywatnie.

! Odpowiedz
0 1 ~Jerzyk odpowiada ~mati

mati - a słyszałeś o ubezpieczeniach na wypadek hospitalizacji ?

! Odpowiedz
2 3 ~mbbm

Jakby wszyscy, którzy piszą tak w internecie, faktycznie korzystali z prywatnej opieki, to w publicznych placówkach byłyby pustki.

! Odpowiedz
0 3 ~Amarez

po to aby odpukać leczyć Cię na nowotwór, idź prywatnie leczyć nowotwory, koszty setki tysięcy...

! Odpowiedz
0 0 ~WAW odpowiada ~Amarez

To tylko takie legendy, prawdziwe w 10% przypadków.
Byłem leczony onkologicznie (NFZ) - operacja + hospitalizacja 14 dni + chemioterapia - i zdziwiłem sie dość mocno jak obejrzałem sobie ile na mnie NFZ wydał.
Dość niewiele - ok. 8 miesięcy leczenia (włącznie z poważną operacją) nie przekroczyło 20 tysięcy.
A dawka leku (chemia) była najmniejszą pozycją w cenniku...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.