Ministerstwo Skarbu kontra PZU Życie

Andrzej Chronowski, minister skarbu, powiedział dzisiaj: "Zaskarżyliśmy uchwałę WZA PZU Życie. Dokumenty są złożone w sądzie. Czekamy na orzeczenie, które wskaże drogę ministerstwu skarbu".
Pod koniec października walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU Życie odwołało radę nadzorczą spółki i powołało nową, która następnie odwołała dotychczasowy zarząd z Grzegorzem Wieczerzakiem na czele. Nowym prezesem PZU Życie został prezes PZU, Jerzy Zdrzałka. PZU ma ponad 99 procent udziałów w PZU Życie. Ministerstwo skarbu, które ma ponad 50 procent akcji PZU, chciało powołania innej rady nadzorczej PZU Życie i do tego zobowiązało zarząd głosami skarbu państwa walne zgromadzenie akcjonariuszy PZU. Sprzeciwili się temu przedstawiciele konsorcjum Eureko i BIG BG, które w ubiegłym roku kupiło od Skarbu Państwa 30 procent PZU i dzięki umowie prywatyzacyjnej mają duży wpływ na politykę spółki.
Minister skarbu powiedział, że zrobi wszystko, by odzyskać kontrolę nad PZU. "Skarb Państwa podejmie wszelkie kroki zgodne z prawem, by odzyskać kontrolę nad PZU" - powiedział Chronowski. Nie chciał jednak powiedzieć wprost, czy odwoła prezesa PZU i dokona innych zmian w zarządzie tej spółki. Pod koniec października przedstawiciel ministerstwa powiedział, że oferta sprzedaży PZU, przewidziana na pierwszy kwartał 2001 roku, odbędzie się w późniejszym terminie w 2001 roku. W środę Chronowski potwierdził te informacje. "Termin upublicznienia PZU jest do końca 2001 roku. PZU nie musi być upublicznione w pierwszym kwartale 2001. Upublicznienie to nastąpi w takim momencie, w którym skarb państwa uzyska największe korzyści" - powiedział.
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.