REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju: wzrost PKB w 2016 r. bliski 3 proc.

2017-01-16 14:02
publikacja
2017-01-16 14:02

Wzrost polskiego PKB w 2016 r. powinien być bliski 3 proc. - poinformowała zastępca dyrektora Departamentu Strategii Rozwoju w resorcie rozwoju Aneta Piątkowska podczas prezentacji raportu Banku Światowego "Global Economic Prospects. Weak Investment in Uncertain Times".

Ministerstwo Rozwoju: wzrost PKB w 2016 r. bliski 3 proc. / fot. Krystian Maj / FORUM

"Wzrost PKB w 2016 powinien być bliski 3 proc." - powiedziała Piątkowska podczas poniedziałkowej prezentacji raportu, zorganizowanej przez NBP oraz BŚ.

Dodała, że spowolnienie w gospodarce jest tymczasowe, a popyt krajowy nadal pozostaje głównym czynnikiem wzrostu, wspierany przez dobrą sytuację na rynku pracy i pozytywne nastroje konsumentów.

Piątkowska powiedziała też, że w kolejnych kwartałach należy się spodziewać wzrostu inwestycji.

W zaprezentowanym w poniedziałek raporcie Banku Światowego przypomniano wcześniejsze prognozy banku zakładające, że w 2016 roku PKB Polski zyskał 2,5 proc., a w 2017 r. wzrost przyspieszy do 3,1 proc.

Zgodnie z przewidywaniami BŚ, w latach 2018 i 2019 polska gospodarka może rosnąć w tempie odpowiednio 3,3 i 3,4 proc., wspierana silnym popytem wewnętrznym, w szczególności konsumpcją prywatną.

Bank Światowy zastrzega jednocześnie, że obecne prognozy są obarczone ryzykiem z powodu niepewności, jeśli chodzi o decyzje polityczne w największych krajach. Zbyt długo utrzymująca się niepewność może przedłużyć okres słabszych inwestycji w krajach o niskim, średnim i wysokim dochodzie.(PAP)

pif/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~leo
Wszystko idzie zgodnie z kierunkiem " dobrej zmiany ". Zimnej wody w d..e PiS-u coraz więcej. Wzrost gospodarczy coraz niższy za to dług i koszty jego obsługi coraz większe. Każdy kolejny miesiąc przybliża nas do finansowej katastrofy.
~autor
Poniżej metodologia obliczania wzrostu:
- panie prezesie, ile ma być?
- 3%
- Dobrze, tak podamy.
~Dżordż
Jak donoszą media, budżet Czech w zeszłym roku zanotował nadwyżkę w wysokości ok. 2,3 mld euro. Premier Sobotka chce je przeznaczyć na emerytury.
A u nas kolejne rolowania długu i zadłużanie kolejnych pokoleń...
~qwe123
No co zrobisz jak PO-PSL zadłużyły kraj ?
~Dżordż odpowiada ~qwe123
Głupoty opowiadasz. Rosnące zadłużanie kraju i rolowanie kolejnych zobowiązań to mechanizm uprawiany praktycznie od początku 3. RP. Niestety, kolejne ugrupowania i rządy działają na zasadzie "po nas choćby potop".
~lewak odpowiada ~qwe123
PO psl nabudowali drog autostrad obwodnic i stąd zadłużenie do kazdego kilometra unia daje 20% reszte z budżetu pis tylko zadłuza nie budując niczego
~Max odpowiada ~qwe123
Jaki mamy prognozowany deficyt w 2017 roku, przypomnisz mi ???
~wow odpowiada ~Dżordż
Errata . Miało chyba być; PO nas choćby potop?
~pldek odpowiada ~wow
Dokładnie tak rozstawała sie z wladza pewna koalicja. W pamiętnym wrześniu podając sie do dymisji przeglosowano 14 mld zł rocznych sztywnych wydatków

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki