REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju: tempo wzrostu PKB w IV kw. '16 r. "nieznacznie" niższe niż 2,5 proc.

2017-01-20 07:08
publikacja
2017-01-20 07:08

Tempo wzrostu PKB w IV kwartale 2016 roku może być "nieznacznie" niższe niż 2,5 proc. osiągnięte w trzecim kwartale - oceniają analitycy Ministerstwa Rozwoju.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

"Uwzględniając opublikowane dane dotyczące sprzedaży detalicznej, należy oczekiwać, że aktywność sektorów usług i przemysłu była jedynie nieznacznie wolniejsza niż w trzecim kwartale 2016 roku. Tempo spadku aktywności w sektorze budowlanym w czwartym kwartale było najniższe w całym 2016 roku, a był to główny czynnik spowolnienia PKB w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku" - napisali analitycy MR.

"W związku z tym należy oczekiwać, że dynamika roczna PKB w czwartym kwartale była jedynie nieznacznie niższa niż odnotowane w trzecim kwartale 2,5 proc." - dodano

MR oczekuje w pierwszym kwartale poprawy koniunktury zarówno w sektorach usług, jak i przemysłu.

"Oczekujemy także, że nastąpi stabilizacja w sektorze budowlanym, który powinien odnotować wzrost aktywności (w ujęciu rocznym) już w drugim kwartale br." - napisano.

Analitycy MR prognozują, że w styczniu 2017 roku, przy dwóch dniach roboczych więcej niż przed rokiem, wzrost produkcji przemysłowej będzie zbliżony do 5 proc. rdr. (PAP)

map/ morb/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
~wyjaśniam
dla tych co nie rozumieją :) aby wyłudzić ok. 5 mld VAT z budżetu to trzeba wystawić fikcyjne faktury na ok 20 mld zł , a 20 mld zł to jest ponad 1% PKB , dlatego mimo wzrostu sprzedaży i wzrostu produkcji oraz grudniowego odbicia w budownictwie mamy niższą dynamikę PKB . Takie są uboczne skutki zmniejszania wyłudzeń dla tych co nie rozumieją :) aby wyłudzić ok. 5 mld VAT z budżetu to trzeba wystawić fikcyjne faktury na ok 20 mld zł , a 20 mld zł to jest ponad 1% PKB , dlatego mimo wzrostu sprzedaży i wzrostu produkcji oraz grudniowego odbicia w budownictwie mamy niższą dynamikę PKB . Takie są uboczne skutki zmniejszania wyłudzeń VAT , ale to chyba dobrze ,nie ?
~misiewicz
bo PKB liczy się po wystawionych fakturach - brawo misiewicze :)
~zbankiera
"Najbardziej widoczny był tu wzrost wpływów z podatku VAT. Był on o prawie 8,5 mld zł większy niż rok temu w tym samym okresie i wyniósł niespotykany dotąd poziom 121,5 mld zł. To wzrost o 7,4%. Można szacować, że także i grudzień okaże się rekordowy, a wpływy z VAT w tym miesiącu okażą się tak duże, "Najbardziej widoczny był tu wzrost wpływów z podatku VAT. Był on o prawie 8,5 mld zł większy niż rok temu w tym samym okresie i wyniósł niespotykany dotąd poziom 121,5 mld zł. To wzrost o 7,4%. Można szacować, że także i grudzień okaże się rekordowy, a wpływy z VAT w tym miesiącu okażą się tak duże, że łącznie z tytułu tego podatku można spodziewać się w 2016 roku około 130 mld zł. Na wzrost wpływu z podatku VAT mogły mieć dwa czynniki: większa konsumpcja spowodowana programem 500+ oraz uszczelnianie systemu podatkowego"
~pytam odpowiada ~zbankiera
no i jak to zrozumieć - rośnie ale spada
-zbyszek1
Nie ma żadnego zmniejszenia wyłudzeń. To są te bajki które ciemny naród kupuje. To znaczy może jakieś uszczelnienie jest bo każdego roku jakieś uszczelnienie zawsze było ale z VATem jest inny problem to zwłoka zwrotu przedsiębiorcom nadpłaconego podatku. To kwota ca. 35mld. PLN. Ale o tym w organach propagandy się Nie ma żadnego zmniejszenia wyłudzeń. To są te bajki które ciemny naród kupuje. To znaczy może jakieś uszczelnienie jest bo każdego roku jakieś uszczelnienie zawsze było ale z VATem jest inny problem to zwłoka zwrotu przedsiębiorcom nadpłaconego podatku. To kwota ca. 35mld. PLN. Ale o tym w organach propagandy się nie usłyszy ani nie przeczyta a są w Polsce tacy co tylko z tych źródeł czerpią " wiedzę " .
-zbyszek1 odpowiada ~zbankiera
Zaległości w zwrocie VAT to ca. 35mld. PLN. Nie gniewaj się ale miłuję prawdę.
~silvio_gesell
Dokładnie tak, spadek PKB jest spowodowany uszczelnieniem VAT. Z tego samego powodu w 2016r jest niższy wzrost wynagrodzeń, choć jeśli doda się do tego 500+ to dynamika wychodzi podobnie jak w 2015r.
lasekdrugi
dokłądnie tak, dlatego jak zaczynasz walczyć z wyłudzającymi vat to wcale nie zwiększasz przychodów- Oni po prostu przestają wystawiać fikcyjne faktury i po prostu zmniejszane są zwroty. to nie jest tak że nagle Ci ludzie zaczną uczciwie wystawiać faktury.
~brawoPIS
PKB do garnka nie włożę - B.Szydło
jestem zakochany w budżecie - M.Morawiecki
ponawiane są wściekłe ataki - J. Kaczyński
san escobar ma niższy PKB - Waszczykowski

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki