REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt nowej ulgi inwestycyjnej dla firm

2017-01-09 06:00
publikacja
2017-01-09 06:00

Przedsiębiorcy będą mogli "wrzucić w koszty" zakup maszyn i urządzeń o wartości od 10 do 100 tys. zł. Taką możliwość daje przygotowany w Ministerstwie Rozwoju projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT - mówi PAP wiceszefowa MR Jadwiga Emilewicz.

/ fot. Adam Chelstowski / FORUM

500 plus dla przedsiębiorców

"Ta inicjatywa to swoiste 500 plus dla przedsiębiorców. Tak jak 500 plus dla rodzin, tak nowa ulga będzie dużym ułatwieniem dla firm i inwestycją w gospodarkę" - powiedziała PAP wiceminister rozwoju. "To dobra zmiana dla przedsiębiorców" - podkreśliła.

"Jeżeli firma dokona zakupu o wartości 100 tys. zł i skorzysta z odpisu w pełnej wysokości, to dzięki nowym rozwiązaniom zyska nawet 17,7 tys. zł. Dla małego i średniego przedsiębiorcy to jest znacząca kwota" - wyjaśniła, dodając, że koszt ulgi dla budżetu autorzy inicjatywy szacują na ok. 100 mln zł rocznie.

"Jest to rozwiązanie korzystne dla podatników, może więc wejść w życie w ciągu roku podatkowego. Nad projektem pracowaliśmy bardzo intensywnie z Ministerstwem Finansów. Mamy nadzieję, że uda nam się zakończyć prace legislacyjne w ciągu dwóch miesięcy, tak by na początku drugiego kwartału nowelizacja weszła w życie - wskazała wiceminister rozwoju.

Jak tłumaczyła, celem inicjatywy jest "wprowadzenie możliwości skorzystania z ulgi inwestycyjnej, czyli rozszerzenie zakresu jednorazowej amortyzacji środków trwałych, takich jak maszyny i urządzenia". "Chodzi o zakupy w przedziale między 10 a 100 tys. zł" - dodała.

W jej ocenie ten "instrument wsparcia proinwestycyjnego w park maszyn, będzie atrakcyjny szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców". "Zakup do 100 tys. zł dla dużego przedsiębiorstwa nie jest być może znaczącą zachętą, natomiast dla MŚP to jest już wyraźna ulga" - zaznaczyła.

Nie rozliczysz tak kupna samochodu i nieruchomości

"Zachęcamy więc do zakupów, które były dotychczas odkładane, np. robotów, maszyn czy komputerów. Co ważne, nie będzie można w ten sposób rozliczyć zakupu samochodu ani nieruchomości" - zastrzegła Emilewicz.

Jak powiedziała, choć celem inicjatywy jest ułatwienie dokonania inwestycji przede wszystkim małym i średnim firmom, z ulgi będą mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. "Uprawnionych do skorzystania z ulgi będzie ponad 1,3 mln przedsiębiorców. Szacujemy, że w skali roku skorzysta z niej około 150 tys. firm, zarówno podatników CIT, jak i PIT" - podała.

"Nowe prawo nie tylko ułatwi odkładaną inwestycję w firmie, ale też przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy. I to takich, które wymagają konkretnych kwalifikacji, związanych np. z obsługą zakupionych maszyn. W efekcie zwiększy się konkurencyjność polskich firm. Wpisuje się to w założenia Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" - konkludowała Emilewicz.

Według MR obecnie do kosztów uzyskania przychodu przedsiębiorca może zaliczyć cały koszt nabycia w kwocie do 3,5 tys. zł. Nowela rozszerzy możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych o odpisy jednorazowe na kwotę nieprzekraczającą w skali roku 100 tys. zł. Warunkiem skorzystania z ulgi będzie dokonanie w danym roku podatkowym zakupu lub zakupów na kwotę nie mniejszą niż 10 tys. zł. Ponadto, nowe prawo da możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wpłat na poczet nabycia środków trwałych, które zostaną dostarczone w latach kolejnych. Ulga obejmuje nowe środki trwałe zaliczone do grupy 3-6 oraz 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, tj. maszyny i urządzenia.

Jak poinformował resort rozwoju, obecnie ustawy przewidują możliwość skorzystania przez małych podatników (osiągających do 1,2 mln euro przychodu rocznego) z jednorazowej amortyzacji do kwoty 50 tys. euro, jednakże skorzystanie z tej możliwości związane jest z wystąpieniem o pomoc de minimis, która wymaga wypełnienia dodatkowych formularzy, a także podlega ograniczeniom co do wartości (200 tys. euro w ciągu trzech lat). Wykorzystanie limitu pomocy de minimis może np. uniemożliwić przedsiębiorcy skorzystanie z dystrybuowanych w tej formule środków z funduszy UE.

Sonia Sobczyk

son/ pb/ sta/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~yoik
Jednorazowa amortyzacja to żadna nowość, więc może chodzi o rozszerzenie jej na samochody? Nowa fura w koszty - Polska na bogato. Będzie
~Kuba
NIC NOWEGO -jednorazowa amortyzacja funkcjonuje już od wielu lat i to w wyższych limitach. I nie trzeba wypełniać żadnych formularzy. Kolejna "rewolucyjna zmiana", która nic nowego nie wnosi- ale można ogłosić w "Dzienniku Telewizyjnym".
~ewaldt
Błagam was, przejrzyjcie na oczy! Morawiecki to przedstawiciel banków na Polskę. Gdyby chciał coś zrobić dla Polaków, to pierwszym posunięciem byłoby uchwalenie budżetu bez deficytu i inicjatywa w zakresie wpisu do konstytucji zakazu zaciągania długów przez państwo. Ten człowiek, natomiast, robi wszystko by DŁUG rósł Błagam was, przejrzyjcie na oczy! Morawiecki to przedstawiciel banków na Polskę. Gdyby chciał coś zrobić dla Polaków, to pierwszym posunięciem byłoby uchwalenie budżetu bez deficytu i inicjatywa w zakresie wpisu do konstytucji zakazu zaciągania długów przez państwo. Ten człowiek, natomiast, robi wszystko by DŁUG rósł na czym zarabiają jego faktyczni pracodawcy! To samo robił Szczurek i poprzednicy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Karol
To fascynujące, że można nazwać ulgą fakt, że państwo odda mi moje pieniądze od razu a nie będzie je trzymać latami, oddając po trochu.
~Smok
K...a, pelen odpis amortyzaculyjny do 50 tys Euro istnieje od dawna....
~zeflik
Tu chodzi o pewna grupę produktów, która pewno nie była nim objęta. Zmiłowali się, bo branża zaczęła klękać;)
~plebs
Smieszy mnie nazewnixtwo. "Koszt ulgi" powinno byc "mniej wam zabierzemy. Cos jak dotacje zamiast kredutow
~zeflik
Noooo, Panie! Taki ruch, to normalnie rewolucja w tym PRLu. Jeśli jednak Szanowny Pan sądzi, że z tego tytułu inwestycje ruszą z kopyta, to sie raczej Pan zawiedziesz.

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki