Ministerstwo Rozwoju: będą ułatwienia dla startupów

Uproszczenie rozwiązań prawnych i kapitałowych przy zakładaniu startupów, to cel wstępnego projektu "firma na start", przygotowanego przez MR. Merytoryczne i kapitałowe wsparcie młodym spółkom ma zapewnić też program "Start In Poland", którego konsultacje zakończyły się.

Ministerstwo Rozwoju: będą ułatwienia dla startupów
Ministerstwo Rozwoju: będą ułatwienia dla startupów (YAY Foto)

Jak podkreśliło w piątek Ministerstwo Rozwoju, celem projektu "Start In Poland" jest pomoc startupom w dotarciu do spółek Skarbu Państwa oraz w uzyskaniu wsparcia kapitałowego i merytorycznego. "Rolą polskich korporacji będzie przede wszystkim dostarczenie odpowiednich zasobów (wiedzy, infrastruktury) niezbędnych do dynamicznego wzrostu startupów" - zaznaczył resort.

W konsultacjach projektu wzięło udział ponad 100 przedstawicieli polskich startupów, funduszy venture capital oraz instytucji otoczenia biznesu.

Cytowany w komunikacie MR jego szef Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że choć obecne mechanizmy umożliwiające start młodym firmom spełniają swoją rolę, to potrzebne jest jednak "konkretne wsparcie publiczne na dalszy ich rozwój". "Tak, by pomóc młodym przedsiębiorcom nie tylko rozpoczynać działania, ale także rosnąć i budować własny kapitał" - podkreślił.

"Badania pokazują, że firmy wysokiego wzrostu przyczyniają się w bardzo znaczący sposób do tworzenia nowych miejsc pracy, zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności gospodarek, a w konsekwencji do wzrostu gospodarczego" zaznaczył wicepremier.

Rozwój innowacyjnych firm to jeden z fundamentów planu rozwojowego, przygotowanego przez Morawieckiego. Jego częścią jest projekt "Start In Poland". "Startupy to +esencja+ przedsiębiorczości, która skupia w sobie pracowitość, konsekwentne doskonalenie i kreatywność. To również cechy potrzebne w dużym biznesie, dlatego zbliżenie świata startupów i dużych polskich korporacji w projekcie +Start In Poland+ powinno przynieść korzyść dla każdej ze stron" - stwierdził Morawiecki.

Ministerstwo rozwoju zauważyło, że środowisko startupowe wskazuje na konieczność zmian legislacyjnych, których celem byłoby ułatwienie prowadzenia biznesu. Odpowiedzią na to ma być przygotowana przez resort wstępna koncepcja projektu "firma na start". "Ma ona opierać się na stworzeniu takiego modelu prawnego, który byłby najbardziej optymalny dla środowiska startupowego i adekwatny do tego typu przedsięwzięć. Jednym z dyskutowanych pomysłów jest tzw. spółka akcyjna uproszczona (nazwa robocza), która bazowałaby na najlepszych rozwiązaniach prawnych stosowanych w spółce akcyjnej oraz innych formach prawnych, a także doświadczeniach innych krajów" - wyjaśniło ministerstwo.

"Założenie tego typu spółki wiązałoby się z mniejszym nakładem kapitału niż w przypadku tradycyjnej spółki akcyjnej, obowiązywałoby w niej mniej formalności. Dodatkowo, na poziomie ustawy, wprowadzone zostałyby najczęściej wykorzystywane przy inwestycjach kapitałowych wysokiego ryzyka klauzule, przez co jej struktura byłaby bardziej przejrzysta także dla zagranicznych inwestorów. (...) Co do zasady w rozwiązywaniu sporów stosowane byłyby w niej mediacje, tak by uniknąć kosztownych i przedłużających się niekiedy procesów sądowych" - dodał resort.(PAP)

dol/ mhr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Ktoś

Czyili kolene miliony roztrwonione. Jakiś czas temu pokazywaliście tabelkę komu, na co i jaką kase i zielonych (jeszcze działających) było ok 20%. A więc dobrze przeznaczacie kase podatników

! Odpowiedz
1 0 ~zmiana

Koszykówka w Korei Północnej. Zmienili zasady według życzeń Kim Dzong Una. Kim Dzong Un osobiście dopilnował, żeby wprowadzić nowinki nieznane gdziekolwiek indziej. I tak:
- wsad piłki do kosza to trzy zdobyte punkty (zamiast dwóch),
- każdy rzut z gry oddany w ostatnich trzech sekundach meczu to osiem zdobytych punktów (zamiast dwóch, ew. trzech wg tradycyjnych zasad), co powoduje, że końcówki muszą wyglądać morderczo,
- kiedy rzut za trzy jest celny na tyle, że piłka nie dotknie obręczy, wtedy drużynie zalicza się cztery punkty,
- celny rzut wolny to zdobyty punkt, jednak spudłowany osobisty oznacza, że drużynie rzucającego odbiera się jeden punkt.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~wasol

co mają spółki skarbu państwa wspólnego ze startupami? po co startupy mają się zgłaszać do tych ? czego mogą się od nich nauczyć? kolejna góra, która urodziła mysz ...

! Odpowiedz
0 2 ~jula

co to za startup, który od samego powstania potrzebuje pomocy publicznej i wsparcia - to raczej przypomina pomysł skazany w warunkach rynkowych na porażkę albo jakiś przekręt wymyślony przez cwaniaków chcących wyciągnąć publiczną kasę

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl