Ministerstwo Finansów wycofa się z wyższego VAT-u na nektary

Resort finansów zrezygnuje z podwyżki VAT-u na nektary. Obecnie wynosi ona 5 proc., a miała zostać podniesiona do 23 proc. Jak tłumaczyło MF, podwyżka miała służyć uporządkowaniu tabeli stawek.

(fot. miradrozdowski / YAY Foto)

W listopadzie 2018 r. resort przedstawił nową matrycę VAT. Zmiany miały pomóc przedsiębiorcom w interpretacji przepisów. Problemy pojawiały się, gdy podobne produkty obejmowane były inną stawką VAT.

Dotychczas nektary i napoje z zawartością min. 20 proc. naturalnego soku z owoców lub warzyw objęte były 5-proc. VAT-em. Po zmianach stawka wzrosłaby do 23 proc. Niższy VAT wciąż obowiązywałby dla soków 100-procentowych.

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany nie spodobały się sadownikom. Najbardziej poszkodowani mieli być producenci jabłek - to z tych owoców produkuje się u nas rocznie ok. 300 ton zagęszczonego soku - 96 proc. całego przetwórstwa jabłek w kraju stanowi zagęszczony sok. Krajowa Unia Producentów Soku szacowała, że zapotrzebowanie na nie spadnie nawet o 123,5 tys. ton. Straciliby również producenci czarnej porzeczki, wiśni, aronii czy marchwi.

Wygląda na to, że resort zrezygnuje z obłożenia nektarów najwyższą stawką VAT po konsultacjach społecznych. Bez podwyżki się jednak nie obędzie – minister Teresa Czerwińska po spotkaniu z producentami soków i sadownikami ogłosiła, że VAT na nektary zostanie podniesiony nie do 23, a do 8 proc.

- Może być wypracowane rozwiązanie przewidujące objęcie 5-proc. stawką VAT soków, 23-proc. napojów i 8-proc. nektarów; wyliczane są skutki finansowe takiego rozwiązania – mówiła w środę Czerwińska.

Producenci nie są jednak usatysfakcjonowani takim rozwiązaniem. - To kosmetyka, a nie rozwiązanie problemu - mówi redakcji Bankier.pl Julian Pawlak, prezes zarządu Krajowej Unii Producentów Soków. - Nektary stanowią najmniejszą część w strukturze spożycia (12 proc.), a napoje z dodatkiem soku owocowego aż 50 proc. Propozycja MF w żaden sposób nie niweluje negatywnych skutków zmian, czyli m.in. spadku zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa, co odbije się negatywnie na polskich sadownikach, czy obciążenia konsumentów, którzy za wysokiej jakości napoje owocowe będą musieli zapłacić znacznie więcej - dodaje Pawlak.

Soki i napoje to nie jedyna wywołująca kontrowersje podwyżka VAT-u wynikająca z nowej matrycy. Planowane było także podniesienie podatku na leki dla zwierząt. Ministerstwo wycofało się jednak z tego pomysłu.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 35 xaron

Jak dobrze rozumiem celem wprowadzenia podwyżki miało być ujednolicenie stawek vat.
Tak by nektary (5%) były oprocentowane tak jak napoje(23%) a nie jak soki (5%). W efekcie zmian nektary będą oprocentowane stawką 8% czyli będą 3 różna stawki dla soków, napojów i nektarów. Brawo 'rząd'.

Czy tylko mi się wydaje że to jest idiotyczne?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 28 trooper

Nie rozumiem. Nektary to trucizna, jak cukierki do ssania z domieszką soku naturalnego. Ściema udająca, że jest zdrowa. Zostawić niski VAT na 100% soki ale dowalić na nektary. Ja bym jeszcze obniżył bardziej na żywność z certyfikacją 'eko' czy 'organic' aby zachęcić do zdrowego odżywiania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 10 smallsaver

Nie masz pojęcia o czym piszesz.

! Odpowiedz
2 5 jes

Eko teraz masz na każdym produkcie bo taka moda. A ta zdrowa żywność od rolnika Zdziwsława, to ta co rośnie przy drodze krajowej. Nie ma żadnych norm kto może używać , eko czy zdrowe w nazwie. Większość to ściema ale ludzie płacą za to samo, ale podwójnie.

! Odpowiedz
4 19 wizytator

A co z opodatkowaniem marketów? Za krótkie rączki ?
Wyborców już można doić, ale nie do końca, wybory za pasem. Aj waj co robić ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.