REKLAMA

Ministerstwo Finansów poprawiło nowelizację ustawy o funduszach inwestycyjnych

2007-01-12 08:58
publikacja
2007-01-12 08:58
Ministerstwo Finansów zaprojektowało nowelizację ustawy o funduszach inwestycyjnych. To dobra wiadomość dla klientów – będzie większy wybór produktów oraz przejrzyste prospekty funduszy. Na zmianach skorzystają również TFI.

Nowela ułatwia tworzenie funduszy parasolowych, można się zatem spodziewać ich wysypu po wejściu noweli w życie. To dobra wiadomość dla inwestorów indywidualnych, bo fundusze parasolowe pozwalają uniknąć podatku Belki przy przenoszeniu pieniędzy między subfunduszami.

Jeśli Sejm zaakceptuje projekt zmian, rozpocznie się rynek funduszy sekurytyzacyjnych (kupowanie wierzytelności). Nowelizacja umożliwia stworzenie tego typu produktów standaryzowanych, co oznacza, że przeznaczonych nie tylko dla firm i bogatych inwestorów, ale też dla klienta masowego. Firmy windykacyjne będą mogły starać się o licencję na zarządzanie funduszami sekuryrtyzacyjnymi.

Nie udało się skrócić czasu rozpatrywania wniosków przez KNF o utworzenie nowych produktów i towarzystw. Pocieszającym może być fakt, że KNF będzie musiała udzielić odpowiedzi w ciągu 30 dni od złożenia dokumentów. Ten sam artykuł przewiduje jednak, że termin ten będzie mógł być przedłużony do dwóch miesięcy od złożenia wniosku „w uzasadnionych przypadkach”. TFI narzekają, że na rozpatrzenie wniosków muszą czekać nawet pół roku. Nadzór broni się mówiąc, że wnioski są dalekie od doskonałości.

D. B.
Na podstawie: Parkiet
Autor: Marta Chmielewska-Racławska, „Resort finansów poprawił projekt nowelizacji ustawy o funduszach”
Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki