Ministerstwo Finansów nauczy gimnazjalistów podatków

Resort finansów uruchomił program edukacyjny dla gimnazjalistów „Finansoaktywni. Misja: Podatki". Uczniowie dowiedzą się czym są podatki, dlaczego należy je płacić i co z tego mamy.

Ministerstwo Finansów nauczy gimnazjalistów podatków
Ministerstwo Finansów nauczy gimnazjalistów podatków (Thinkstock)

MF doceniając znaczenie edukacji finansowej społeczeństwa, stawia tym razem na młodych. Przygotowało specjalny program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Jedna trzecia Polaków uważa płacenie podatków za „przykry obowiązek” i nie rozumie po co je płaci. Dlatego ministerstwo postanowiło przybliżyć gimnazjalistom ideę podatków i wyjaśnić, na co są one przeznaczane. Przyszli podatnicy mają poznać sens płacenia podatków i płynące z tego korzyści.

„Program ma na celu pokazanie w prosty sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. Przekazana w tej formie wiedza ukształtuje wśród młodzieży świadomość podatkową, wyjaśni istotę i potrzebę płacenia podatków, a także płynące z tego korzyści” - wyjaśnia wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. Aby dołączyć do programu, wystarczy zgłosić szkołę na stronie www.finansoaktywni.pl Gdy nauczyciel gimnazjum wypełni formularz zgłoszeniowy, w ciągu kilku dni na adres szkoły zostaną przesłane bezpłatne materiały edukacyjne (m.in. scenariusz lekcji, animowany film edukacyjny, karty do gry edukacyjnej).

Zwieńczeniem nauki jest konkurs „Poznałem podatki, kojarzę korzyści" z atrakcyjnymi nagrodami dla szkół, uczniów i nauczycieli (m. in. tablety i wycieczka do Warszawy). W ramach konkursu trzyosobowy zespół uczniów musi przygotować pisemną pracę konkursową.  

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 10 ~Biedak

Taaak, a potem samo życie nauczy ich czegoś innego - jak nie płacić podatków ;-)

! Odpowiedz
1 2 ~katolik

moze lepiej uczyć zwiększyć liczbę godzin religi -oni wiedzą jak pobierać opłaty na doczesne i przyszłe swoje życie ,to są najlepsi specjaliści prawa podatkowego -biorą od tysięcy lat a w zamian przeróżne dewiacje,z prawem pierwej ręki

! Odpowiedz
1 13 ~Arti

A w domu rodzice powinni uczyć jak marnowane są pieniądze z podatków.

! Odpowiedz
1 5 ~sl

Jak rząd chce coś zrobić dla dobra ludzi, to ja już się boję o edukację mojego dziecka.......

! Odpowiedz
2 2 ~malJas

Bardzo dobrze. Pytanie czy te lekcje beda uczyc myslenia, czy bezmyslnego obowiazku placenia. Po takich lekcjach, bojcie sie urzednicy ?

! Odpowiedz
1 5 ~aaa

A pózniej taki nastolatek powie: "Mamo kupni mi Samsunga Galaxy Note 4 albo Cię podpierdole do US-a".

! Odpowiedz
1 5 ~sdg

jeszcze im czerwone chusty załóżcie

! Odpowiedz
0 6 ~silverbug

Podatki, podatki... jak nie zapłacisz, pójdziesz za kratki!

To co ludzie wytwarzają
Swoją własną, ciężką pracą
Urzędnicy przeżerają
Różne mafie się bogacą

https://www.youtube.com/watch?v=xB_6oNLku2s

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.