Ministerstwo Finansów nauczy gimnazjalistów podatków

Resort finansów uruchomił program edukacyjny dla gimnazjalistów „Finansoaktywni. Misja: Podatki". Uczniowie dowiedzą się czym są podatki, dlaczego należy je płacić i co z tego mamy.

Ministerstwo Finansów nauczy gimnazjalistów podatków
Ministerstwo Finansów nauczy gimnazjalistów podatków (Thinkstock)

MF doceniając znaczenie edukacji finansowej społeczeństwa, stawia tym razem na młodych. Przygotowało specjalny program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Jedna trzecia Polaków uważa płacenie podatków za „przykry obowiązek” i nie rozumie po co je płaci. Dlatego ministerstwo postanowiło przybliżyć gimnazjalistom ideę podatków i wyjaśnić, na co są one przeznaczane. Przyszli podatnicy mają poznać sens płacenia podatków i płynące z tego korzyści.

„Program ma na celu pokazanie w prosty sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. Przekazana w tej formie wiedza ukształtuje wśród młodzieży świadomość podatkową, wyjaśni istotę i potrzebę płacenia podatków, a także płynące z tego korzyści” - wyjaśnia wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. Aby dołączyć do programu, wystarczy zgłosić szkołę na stronie www.finansoaktywni.pl Gdy nauczyciel gimnazjum wypełni formularz zgłoszeniowy, w ciągu kilku dni na adres szkoły zostaną przesłane bezpłatne materiały edukacyjne (m.in. scenariusz lekcji, animowany film edukacyjny, karty do gry edukacyjnej).

Zwieńczeniem nauki jest konkurs „Poznałem podatki, kojarzę korzyści" z atrakcyjnymi nagrodami dla szkół, uczniów i nauczycieli (m. in. tablety i wycieczka do Warszawy). W ramach konkursu trzyosobowy zespół uczniów musi przygotować pisemną pracę konkursową.  

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~silverbug

Podatki, podatki... jak nie zapłacisz, pójdziesz za kratki!

To co ludzie wytwarzają
Swoją własną, ciężką pracą
Urzędnicy przeżerają
Różne mafie się bogacą

https://www.youtube.com/watch?v=xB_6oNLku2s

! Odpowiedz
1 5 ~sdg

jeszcze im czerwone chusty załóżcie

! Odpowiedz
1 5 ~aaa

A pózniej taki nastolatek powie: "Mamo kupni mi Samsunga Galaxy Note 4 albo Cię podpierdole do US-a".

! Odpowiedz
2 2 ~malJas

Bardzo dobrze. Pytanie czy te lekcje beda uczyc myslenia, czy bezmyslnego obowiazku placenia. Po takich lekcjach, bojcie sie urzednicy ?

! Odpowiedz
1 5 ~sl

Jak rząd chce coś zrobić dla dobra ludzi, to ja już się boję o edukację mojego dziecka.......

! Odpowiedz
1 13 ~Arti

A w domu rodzice powinni uczyć jak marnowane są pieniądze z podatków.

! Odpowiedz
1 10 ~Biedak

Taaak, a potem samo życie nauczy ich czegoś innego - jak nie płacić podatków ;-)

! Odpowiedz
1 2 ~katolik

moze lepiej uczyć zwiększyć liczbę godzin religi -oni wiedzą jak pobierać opłaty na doczesne i przyszłe swoje życie ,to są najlepsi specjaliści prawa podatkowego -biorą od tysięcy lat a w zamian przeróżne dewiacje,z prawem pierwej ręki

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.