
Resort finansów uruchomił program edukacyjny dla gimnazjalistów „Finansoaktywni. Misja: Podatki". Uczniowie dowiedzą się czym są podatki, dlaczego należy je płacić i co z tego mamy.

MF doceniając znaczenie edukacji finansowej społeczeństwa, stawia tym razem na młodych. Przygotowało specjalny program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli szkół gimnazjalnych. Jedna trzecia Polaków uważa płacenie podatków za „przykry obowiązek” i nie rozumie po co je płaci. Dlatego ministerstwo postanowiło przybliżyć gimnazjalistom ideę podatków i wyjaśnić, na co są one przeznaczane. Przyszli podatnicy mają poznać sens płacenia podatków i płynące z tego korzyści.
„Program ma na celu pokazanie w prosty sposób relacji pomiędzy płaceniem podatków a finansowaniem przez państwo podstawowych działań, takich jak edukacja, budowa dróg czy zapewnienie bezpieczeństwa. Przekazana w tej formie wiedza ukształtuje wśród młodzieży świadomość podatkową, wyjaśni istotę i potrzebę płacenia podatków, a także płynące z tego korzyści” - wyjaśnia wiceminister finansów i pełnomocnik rządu ds. informacji i edukacji finansowej Izabela Leszczyna. Aby dołączyć do programu, wystarczy zgłosić szkołę na stronie www.finansoaktywni.pl Gdy nauczyciel gimnazjum wypełni formularz zgłoszeniowy, w ciągu kilku dni na adres szkoły zostaną przesłane bezpłatne materiały edukacyjne (m.in. scenariusz lekcji, animowany film edukacyjny, karty do gry edukacyjnej).
Zwieńczeniem nauki jest konkurs „Poznałem podatki, kojarzę korzyści" z atrakcyjnymi nagrodami dla szkół, uczniów i nauczycieli (m. in. tablety i wycieczka do Warszawy). W ramach konkursu trzyosobowy zespół uczniów musi przygotować pisemną pracę konkursową.
