Ministerstwo Finansów fauluje leasing

Wzrost bezrobocia, spadek PKB, spadek inwestycji. To według branży leasingowej skutki przygotowywanych regulacji, które mogą zagrozić jej istnieniu w Polsce - informuje "Puls Biznesu".

Ministerstwo Finansów zaproponowało zmiany w prawie dotyczącym tzw. cienkiej kapitalizacji, czyli w przepisach, które mają uniemożliwić wyprowadzanie kapitału z Polski do zagranicznych spółek matek przez wysoko oprocentowane pożyczki wewnątrz grupy.

Wedle przepisów odsetek od takich pożyczek nie można wrzucić w koszty działalności (jeśli przekraczają trzykrotność kapitału zakładowego). Dotyczy to finansowania czerpanego od matek, ale już nie od babek czy ciotek. Resort finansów proponuje, by od 1 stycznia 2014 r. cienka kapitalizacja dotyczyła wszystkich pożyczek.


»Windykacja leasingu od kuchni

Zmiany uderzą w firmy, które muszą regularnie szukać finansowania i mają niskie kapitały. Zamiast taniego kapitału z grupy będą musiały szukać drogiego i trudno dostępnego finansowania z rynku. Najbardziej ucierpią na tym firmy leasingowe.

"Z naszych szacunków wynika, że w ciągu pierwszego roku od wejścia w życie nowych przepisów rynek leasingowy może się skurczyć o co najmniej 25 proc." - twierdzi Mariusz Kurzac, wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Związku Polskiego Leasingu i prezes ING Lease. (PAP)

tpo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne