Ministerstwo Finansów chce zmian w pakiecie przewozowym

Kilka miesięcy po wejściu w życie tak zwanego pakietu przewozowego Ministerstwo Finansów szykuje zmiany. Proponuje uproszczenie niektórych obowiązków i wprowadzenie geolokalizatorów.

(fot. Sky Sirasitwattana / YAY Foto)

Wiceminister finansów Piotr Walczak wyjaśnia, że zmiany uwzględniają postulaty branży paliwowej i transportowej. Chodzi między innymi o rozszerzenie regulacji na transport kolejowy. Służby skarbowe zarejestrowały wzrost przewozów towarów wrażliwych właśnie tym sposobem transportu. Uszczelnienie tej gałęzi transportu postulowali przedsiębiorcy.

Ministerstwo zapowiada też uproszczenie części procedur związanych ze zgłoszeniami tak zwanych towarów wrażliwych. Chodzi między innymi o wprowadzenie możliwości objęcia kilku rodzajów towarów jednym zgłoszeniem przewozu realizowanego od jednego nadawcy towaru do jednego odbiorcy towaru. Dzięki temu - jak twierdzi rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej - stosowanie przepisów będzie wymagało od firm mniejszych nakładów pieniędzy i pracy.

Inna zmiana wprowadzi tak zwane geolokalizatory. To rozwiązanie musi być uzgodnione z Brukselą, dlatego zawarte jest w osobnej nowelizacji. Resort finansów chce przygotować specjalną aplikację na telefony, z których będą mogli korzystać przedsiębiorcy. To rozwiązanie - jak powiedział wiceminister Walczak - mogłoby wejść w życie na początku przyszłego roku. Pozostałe, zdaniem rozmówcy IAR, mogłyby wejść w życie wcześniej.

Zapowiedź zmian w systemie monitorowania drogowego przewozu towarów znalazła się w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Tak zwany pakiet przewozowy wszedł w życie 18 kwietnia. Nałożył na przedsiębiorców obowiązek elektronicznej rejestracji transportów przewożących tak zwane towary wrażliwe. Chodzi między innymi o paliwa. Regulacja, której celem jest uszczelnienie systemu podatkowego, do 2026 roku ma przynieść budżetowi ponad 6 miliardów złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Tokarczyk/dabr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 achacyy

Choć nowe przepisy znacznie zmniejszyły szarą strefę na rynku paliwowym, to jednak także znacznie utrudniły działanie legalnym podmiotom. Zmiany w pakiecie przewozowym są więc potrzebne. O pakiecie przewozowym i innych zmianach dotyczących firm paliwowych piszą sporo na blogu Onico, jednej z szybciej rozwijających się spółek na tym rynku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 prezes111

to nie jest zwykla aplikacja tylko GPS, to dobre rozwiazanie zeby ludzie nie kradli towarów i aut. W M&W Spedition akurat wiem, że nie mają żadnych kradzieży, sa na to statystyki ile jest kradziezy w której spedycji, ale w innych się niestety zdarzają.

! Odpowiedz
0 1 ~Bartek

To juz nawet cos takiego jak aplikacja na telefon wymaga uzgodnienia z KE...

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl