REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce "odciążyć przedsiębiorców od wielu obowiązków"

2021-05-26 13:57, akt.2021-05-26 14:55
publikacja
2021-05-26 13:57
aktualizacja
2021-05-26 14:55
Ministerstwo Finansów chce "odciążyć przedsiębiorców od wielu obowiązków"
Ministerstwo Finansów chce "odciążyć przedsiębiorców od wielu obowiązków"
/ Ministerstwa Finansów

Wprowadzenie e-faktury to jedno z rozwiązań, które umożliwią odciążenie przedsiębiorców od wielu obowiązków – powiedział wiceminister Jan Sarnowski w trakcie odbywającego się w środę Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

„Chcemy odciążyć przedsiębiorców od wielu obowiązków, dlatego wprowadzamy rozwiązania, które to umożliwią. Jednym z nich będzie e-faktura. W pierwszej fazie e-faktura będzie dobrowolna, a za dwa lata korzystanie z e-faktury będzie powszechne. Ta zmiana przyspieszy tempo wykrywanie karuzel VAT-owskich, ale będzie też korzystne dla biznesu – dokumenty będą w bazach MF, więc nie trzeba będzie tworzyć duplikatów. Poza tym e-faktura przyspieszy tempo zwrotu VAT z 60 do 40 dni” – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski w trakcie odbywającego się w środę Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Przypomniał, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie VAT-owskich grup podatkowych.

„To rozwiązanie było od dawna postulowane przez członków Konfederacji Lewiatan, wiec cieszę się, że możemy je wdrożyć. Zachęcam do skorzystania z tego rozwiązania, które da wymierne korzyści finansowe dla członków grupy VAT-owskiej” – powiedział Sarnowski.

Uczestnicy Kongresu Rady Podatkowej pytali o to, czy ze względu na wydatki związane z dostosowaniem systemów informatycznych do nowych rozwiązań mogą liczyć na wsparcie państwa lub ulgi podatkowe.

„Wdrażanie nowych rozwiązań wiąże się z kosztami, ale e-faktura długoterminowo przyniesie więcej korzyści, które zamortyzują nakłady poniesione przy jej wprowadzaniu. A zachętą do skorzystania z niej będzie przyspieszony zwrot VAT” – powiedział w trakcie kongresu dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów Paweł Selera.

Z kolei Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów przypomniał, że w ramach „Polskiego Ładu” planowane są zmiany podatkowe korzystne dla przedsiębiorców.

„Uwaga skupiła się na zmianach, związanych ze składką zdrowotną, ale na boku pozostał bardzo ważny z punktu widzenia przedsiębiorców pakiet zwolnień i ulg. Pierwszym elementem tego pakietu jest wsparcie innowacyjności, które stanowić ma uzupełnienie procesu rozpoczętego już kilka lat temu” – powiedział.

Ministerstwo Finansów zamierza do istniejącej już ulgi na badania i rozwój dołożyć ulgę na przygotowanie prototypu oraz na robotyzację, a uzupełnieniem ma być ulga na zatrudnianie innowacyjnych pracowników.

"Jedną z form wsparcia innowacyjności jest wsparcie bezpośrednie, udzielane w formie grantów, subwencji itd. I to wsparcie, jak wynika z danych OCED, było w Polsce na poziomie powyżej średniej dla krajów członkowskich tej organizacji. Ale zapomniany był element wsparcia pośredniego, podatkowego" – powiedział Łożykowski.

Jedną z pierwszych form takiego wsparcia była ulga na badania i rozwój. „W pierwszym roku działania tej ulg skorzystało z niej 528 podatników, którzy odliczyli 206 mln zł. Ale już w 2019 roku z tej formy skorzystało 2 537 podatników, którzy odliczyli ponad 2,5 mld zł” – powiedział Łożykowski. (PAP)

Autor: Marek Siudaj

ms/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (21)

dodaj komentarz
koba2020
Panowie z MF, prośba nie róbcie nic, to będzie korzystniejsze, dla gospodarki, dla przedsiębiorców, niż te wasze eksperymenty których koszty ponoszą właśnie przedsiębiorcy :
Faktury uproszczone w JPK_VAT. Zmiany do 1 lipca 2021 r.
https://www.pit.pl/aktualnosci/faktury-uproszczone-w-jpk-vat-zmiany-do-1-lipca-2021-
Panowie z MF, prośba nie róbcie nic, to będzie korzystniejsze, dla gospodarki, dla przedsiębiorców, niż te wasze eksperymenty których koszty ponoszą właśnie przedsiębiorcy :
Faktury uproszczone w JPK_VAT. Zmiany do 1 lipca 2021 r.
https://www.pit.pl/aktualnosci/faktury-uproszczone-w-jpk-vat-zmiany-do-1-lipca-2021-r-1005591?utm_source=bankier.pl&utm_medium=content&utm_campaign=home-satellites-box

A jak chcecie już domknąć system fiskalny, to skonsultujcie to właśnie z przedsiębiorcami z różnych branż. Uchylimy wam rąbka tajemnicy gdzie są "dziury" czy "furtki".

Nie dokładajcie bezproduktywnej pracy "ludziom pracy", więcej zyskacie (budżet państwa) kiedy ten czas zostanie ukierunkowany na:
a/ efektywną pracę z której jest przychód = zysk = podatek
b/ wypoczynek który generuje wydatki = koszty = podatek
tigerbonzo
Zna ktoś definicję "innowacyjnego pracownika", który pojawił się w tekście? Ta konstrukcja to wymysł innowacyjnych pracowników z MF, innowacyjnych posłów z Nowogrodzkiej, czy innowacyjnej redakcji?
koba2020
Brawo MF.
Od 1995 roku „miotacie” się z urządzeniami fiskalnymi, które to miały uszczelnić system podatkowy poprzez ewidencjonowanie sprzedaży towarów/usług do klienta końcowego. Ponieważ system jest tak szczelny jak ludzie którzy go tworzą w 2020 roku „doszliście” do tzw. rozwiązania ON-LINE (urządzenia
Brawo MF.
Od 1995 roku „miotacie” się z urządzeniami fiskalnymi, które to miały uszczelnić system podatkowy poprzez ewidencjonowanie sprzedaży towarów/usług do klienta końcowego. Ponieważ system jest tak szczelny jak ludzie którzy go tworzą w 2020 roku „doszliście” do tzw. rozwiązania ON-LINE (urządzenia przekazują dane o sprzedaży na serwery Repozytorium Fiskusa). Na pierwszy ogień poszła :
- gastronomia i hotelarstwo w 2020,
- w połowie 2021 (a że rok w RP ma jeden miesiąc to „kwiczą i leżą” producenci, „kwiczą i leżą” serwisy, „tylko kwiczą” klienci) nadchodzi czas : lekarzy, prawników, fryzjerów, kosmetyczek, br. feetness, no i całej szeroko pojętej branży budowlanej.
- kiedy czas na kolejne branże pewnie wkrótce się dowiemy, dla zmyłki piszecie o szczycie tej „góry” – czyli podatnikach wystawiających tylko, albo w głównej mierze FV nad którymi kontroli nie macie? Czy nie macie fachowców od jpk ?
PS
Panowie z MF, ze złych książek wiedzę czerpiecie, słabych albo niewłaściwych doradców macie, gdyż siła systemu fiskalnego, jego skuteczność, polega na zgodności z podstawami królowej nauk, tzn. matematyki i tak : można jednego płatnika „dojechać” na 1 mln zł, ale bezpieczniej jest „dojechać” 1 000 000 płatników na 1 zł, bo co zrobicie jak „zarżniecie” tego jednego, ile wam wpłynie, a nie ukrywam, że „zarżnąć” 1 000 000 jest niewykonalne, a nawet można ich „skroić” po 10zł i dadzą radę, więc per saldo 10x więcej wam wpłynie
andregru
"Ta zmiana przyspieszy tempo wykrywanie karuzel VAT-owskich" to JPK tego nie zrobił ?
tigerbonzo
Nie wiem, czy JPK miał jakiś wpływ na to, mogły mieć za to zmiany w prawie wprowadzone przez Ziobrę i dosyć surowe kary, za tego typu działalność, kwestia, czy w ogóle stosowane... Zresztą, czy luka VATowska się zmniejszyła i stąd pińcet plus jak wciska elektoratowi prawdziwych Polaków Vateusz? Czy było wręcz odwrotnie?Nie wiem, czy JPK miał jakiś wpływ na to, mogły mieć za to zmiany w prawie wprowadzone przez Ziobrę i dosyć surowe kary, za tego typu działalność, kwestia, czy w ogóle stosowane... Zresztą, czy luka VATowska się zmniejszyła i stąd pińcet plus jak wciska elektoratowi prawdziwych Polaków Vateusz? Czy było wręcz odwrotnie? Dług na socjal=większa konsumpcja=większe wpływy do budżetu z tytułu VAT? A karuzele tak VATowskie jak i stanowisk nadal się kręcą jak się kręciły...
3xx
bedzie jak z podatkiem estonskim, mialo skorzystac 200 tys podatnikow a skozystalo 270 :D, boja sie tak jak programisci 5% IPBoxa, to chyba programy dla partyjniakow bo w innym wypadku ryzyko za wielkie
kryzysio
IPBox to kontrola za kontrolą, nie ma się co dziwić.
furgas
Przeraziłem się jak tylko zobaczyłem tytuł. I co? Oczywiście kolejne ulgi, czyli kolejne strony do ustaw/objaśnień dot. VAT.
koba2020
"lepsze wrogiem dobrego"
A można było nie "kombinować" przy PODATKU OBROTOWYM <=> VAT (przy jego naliczaniu i rozliczaniu na cele zaopatrzeniowo-inwestycyjne)
1. byłyby w głównej mierze wpływy, więc zwrotów c.a. "0",
2. kontrolowano by w zasadzie jego naliczanie w stosunku do
"lepsze wrogiem dobrego"
A można było nie "kombinować" przy PODATKU OBROTOWYM <=> VAT (przy jego naliczaniu i rozliczaniu na cele zaopatrzeniowo-inwestycyjne)
1. byłyby w głównej mierze wpływy, więc zwrotów c.a. "0",
2. kontrolowano by w zasadzie jego naliczanie w stosunku do klienta końcowego/klienta detalicznego (a temu to nigdy zwrot nie przysługiwał i zwrot nie przysługuje),
3. mniej lub brak bezproduktywnej pracy przede wszystkim w przedsiębiorstwach,
4. ograniczenie "KARUZEL VAT"
a tak to "młócimy tą słomę", a to przecież już produkt temu procesowi poddany, więc bezproduktywny.
kryzysio
Zastanawiające stwierdzenie: "W pierwszej fazie e-faktura będzie dobrowolna, a za dwa lata korzystanie z e-faktury będzie powszechne."
Czyżby to "powszechne" miało oznaczać "obowiązkowe"?

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki