REKLAMA
RPP

Minister zdrowia Włoch: Jesteśmy w fazie endemicznej COVID-19

2022-12-02 06:18
publikacja
2022-12-02 06:18

Włochy są już w endemicznej fazie Covid-19 - ogłosił nowy minister zdrowia Orazio Schillaci. "Dzisiaj - dodał - stawiamy na poczucie odpowiedzialności obywateli". Resort zdrowia w Rzymie zainaugurował kampanię na rzecz szczepień zarówno przeciwko Covid-19, jak i grypie.

Minister zdrowia Włoch: Jesteśmy w fazie endemicznej COVID-19
Minister zdrowia Włoch: Jesteśmy w fazie endemicznej COVID-19
fot. GUGLIELMO MANGIAPANE / / Reuters

"Jesteśmy w fazie endemicznej Covid-19"- stwierdził minister przywołując termin epidemiologiczny określający stałe występowanie zachorowań na daną chorobę na jakimś obszarze, w liczbie utrzymującej się przez długi czas na podobnym poziomie.

Szef resortu zdrowia oświadczył: "Odzyskaliśmy przestrzenie dla życia społecznego". Jego zdaniem poczucie odpowiedzialności obywateli jest warunkiem bezpiecznego powrotu do całkowitej normalności.

Profesor Scillaci zapewnił, że władze z uwagą przyglądają sie obecnej fazie zakażeń koronawirusem. "To z całą pewnością inna faza i inna choroba w porównaniu z tym, co było prawie trzy lata temu"- zauważył minister zdrowia, który jest lekarzem i wykładowcą akademickim.

Dodał, że władze kontrolują z uwagą wszystkie dane i zachęcają najsłabsze osoby, by się zaszczepiły. Minister podkreślił, że liczba zajętych miejsc w szpitalach przez osoby z koronawirusem jest poniżej poziomu alarmowego.

"Jesteśmy w innej sytuacji, jeśli chodzi o Covid i mamy nadzieję, że definitywnie zamkniemy ten rozdział. Problemy służby zdrowia są liczne i teraz musimy się na nich skoncentrować"- wskazał Schillaci.

Przedstawiając kampanię szczepień minister zdrowia wyjaśnił, że jest to mocny przekaz dla ludności, zwłaszcza osób starszych i słabych. "Musimy stawić razem czoła Covid-19 i grypie sezonowej, która w tym roku wydaje się bardzo silna"- oświadczył apelując o przyjęcie obu szczepionek, także podczas jednej wizyty.

Rząd Giorgii Meloni nie ogłasza już codziennych biuletynów z liczbami wykrytych przypadków zakażeń i zgonów. Obecnie dane publikowane są raz w tygodniu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jm/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki