REKLAMA

Minister zdrowia: W Polsce restrykcje covidowe są bardzo liberalne

2021-06-10 09:51
publikacja
2021-06-10 09:51
Minister zdrowia: W Polsce restrykcje covidowe są bardzo liberalne
Minister zdrowia: W Polsce restrykcje covidowe są bardzo liberalne
/ Ministerstwo Zdrowia

Rekomenduję, by do końca wakacji nie znosić obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia był pytany w RMF FM o to, jak długo pozostanie obowiązek noszenia maseczek.

"Chciałbym zwrócić uwagę, że w Polsce restrykcje są bardzo liberalne. Może z naszego punktu widzenia wydaje się niedogodne, że musimy nosić maseczki poruszając się w publicznych przestrzeniach zamkniętych, ale proszę mi wierzyć, w Europie (…) np. w Portugali czy Hiszpanii jest też duży rygor również na zewnątrz" – powiedział minister.

Niedzielski dopytywany, kiedy zgodnie z regulacjami będzie można iść do kina czy kościoła bez maseczki odparł, że rekomenduje, by nie znosić obowiązku maseczek w określonych sytuacjach do końca wakacji. "Uważam, że ten standard powinien obowiązywać" – dodał.

Zasłanianie ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych jest teraz obowiązkowe w całym kraju. Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szaliki nie są dozwolone.

Maseczki należy nosić m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu; w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie; w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta lub interesanta; w kinie i teatrze; u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu; w kościele i w urzędach.

Ust i nosa nie trzeba zasłaniać na świeżym powietrzu, w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem czy motocyklem.

Z obowiązku zakrywania ust i nosa są zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający m.in. całościowe zaburzenia rozwoju lub niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
secundus
a na jesień ponowne szmacenie ludzi nawet na zewnątrz bo prorok niedzielski już zapowiedział 4 falę zapominając, że to taki kabaret jest
samsza
Asbis wprowadza do sprzedaży na rynek Unii Europejskiej dyfuzor jonowy, to chyba rozwiązuje sprawę, prawda ?
samsza
Choć zastanawiam się, czy nie wyciągnąć tego plazmatora po babci, płaskoziemcy z układu Orlenu galaktyki Vega, podobno bardzo zachwalali, a Niemiec płakał jak sprzedawał...
infinum
Z praktyki wiem, że z dala od dużych ośrodków miejskich i większych firm praktycznie wszyscy mają wywalone na te nakazy. I co, jest wzrost zakażeń?

Nie ma, więc ludzie żyją normalnie i tylko czasami, gdy zjawi się jakiś "miastowy" z maską na twarzy, to się przypomina, że niby jest jakaś pandemia.
Z praktyki wiem, że z dala od dużych ośrodków miejskich i większych firm praktycznie wszyscy mają wywalone na te nakazy. I co, jest wzrost zakażeń?

Nie ma, więc ludzie żyją normalnie i tylko czasami, gdy zjawi się jakiś "miastowy" z maską na twarzy, to się przypomina, że niby jest jakaś pandemia. Ale i ten miastowy jak widzi, normalne zachowanie, to sam też normalnieje w mgnieniu oka - ściąga maskę i żyje jak człowiek.

Zwykły cyrk i terror.
m00zyk
Bardzo błyskotliwa narracja, gratuluję. Taka w stylu "a w Ameryce biją Murzynów", albo "a mógł zabić".

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki