REKLAMA

Minister zdrowia Niemiec zapowiedział wyrównanie deficytu kas chorych dodatkową dotacją

2020-12-04 22:11
publikacja
2020-12-04 22:11
fot. FABRIZIO BENSCH / Reuters

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział w piątek dodatkowe wsparcie z budżetu państwa dla niemieckich kas obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, które w efekcie pandemii koronawirusa poniosły w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku straty w łącznej kwocie blisko 1,7 mld euro.

"Dlatego w tym i także w przyszłym roku podeprzemy ustawowe ubezpieczenia zdrowotne dodatkową dotacją federalną" - powiedział Spahn. Jak zaznaczył, chodzi tu o sprawiedliwe i uczciwe rozłożenie ciężarów finansowych na różne podmioty.

Spowodowane spadkiem wpływów i wzrostem wydatków straty odnotowano niemal we wszystkich niemieckich zakładach obowiązkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Wyjątkiem są rolnicze kasy chorych, które przez trzy ubiegłe kwartały wygospodarowały nadwyżkę w wysokości 45 mln euro. Koszty świadczeń zdrowotnych i samego funkcjonowania kas zwiększyły się o 4,2 proc. przy równoczesnym wzroście liczby ubezpieczonych o 0,3 proc.

Według ministerstwa zdrowia, kasy chorych otrzymały w pierwszych dziewięciu miesiącach br. 194,7 mld euro, a wydały około 196,3 mld euro. Mimo tego deficytu dysponowały na dzień 30 września rezerwami na łączną sumę 17,8 mld, co odpowiada 81 proc. ich miesięcznych wydatków i czterokrotnie przewyższa ustawową rezerwę minimalną. (PAP)

dmi/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki