REKLAMA

Minister zdrowia: Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem

2020-09-21 09:47
publikacja
2020-09-21 09:47
fot. Adam Chełstowski / FORUM

Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem. Potencjał systemu jest niewykorzystany, w szpitalach zajęte jest ok. 2 tys. z dziesięciotysięcznej bazy łóżek i ok. 80 z 400 respiratorów – wskazał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo poinformowało w niedzielę o 910 nowych zakażeniach koronawirusem. W sobotę liczba nowych przypadków po raz pierwszy przekroczyła 1000 – MZ przekazało tego dnia, że badania laboratoryjne potwierdziły 1002 nowe zakażenia. Łącznie od 4 marca, kiedy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, zanotowano ich 79 tys. 240.

Szef resortu zdrowia wskazał w poniedziałek na antenie Programu I Polskiego Radia, że faktycznie mamy za sobą dwa dni dużej liczby nowych, dziennych zachorowań. Zwrócił jednak uwagę, że najważniejszymi – z punktu widzenia wydolności systemu medycznego – wskaźnikami są: liczba hospitalizacji i liczba osób, które objęte są wspomaganiem tlenowym przez respirator.

"W tej chwili sytuacja wygląda w ten sposób, że zajętych jest ok. dwa tysiące łóżek i jest ok. 80 osób pod respiratorem" – podał Niedzielski. "Jeżeli popatrzymy na zdolność naszej infrastruktury do przyjęcia pacjentów w systemie szpitalnym – a warto zaznaczyć, że nie każdy przypadek oznacza konieczność hospitalizacji – to baza łóżek wynosi ok. 10 tys., czyli potencjał systemu jest zdecydowanie niewykorzystany, i oby nie był. Jeśli chodzi zaś o respiratory to jest ich w systemie covidowym ok. 400" – przekazał minister.

"Na pewno bezpieczeństwo dla pacjentów jest i jesteśmy przygotowani do większej skali zachorowań, której nie należy się dziwić" – dodał.

Szef MZ wskazał, że "przywracane jest normalne życie" – dzieci wróciły do szkół, a dorośli częściowo rezygnują z formy pracy zdalnej. "Stąd jest ta większa liczba zachorowań" – ocenił.

Minister stwierdził, że największym wyzwaniem, z jakim mierzy się obecnie służba zdrowia, jest jej "otwieranie i przywracanie".

"Niestety okres pandemii, która trwa od marca, oznaczał pewne zaniechanie działań profilaktycznych, które standardowo wykonywaliśmy, chodząc czy to do lekarza pierwszego kontaktu, czy to specjalistów" – powiedział Niedzielski. Wskazał, że część przychodni specjalistycznych była czasowo zamknięta. Część osób też – jak dodał – bała się korzystać z przychodni, widząc tam źródło ryzyka.

Minister podkreślił, że dostępność świadczeń i konsekwencje ograniczeń są monitorowane, a działania proponowane.

"Planujemy trzy strumienie działań. Pierwszy to program profilaktyczny, który będzie dostępny dla każdego w wieku 40 lat. (…) Będziemy chcieli też znieść limity na poziomie specjalistyki tak, by można było deficyt zdrowotny nadganiać. I wreszcie krajowa sieć onkologiczna i działania w zakresie kardiologii. (…) W tych zakresach też zaproponujemy bardzo konkretne działania" – powiedział Niedzielski. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
mmonline420
Nie ma zwiększonej liczby zakażeń, czy zachorowań a zwiększona liczba pozytywnych testów.
Przy błędzie testu sięgającym kilku do kilkunastu procent daje to proporcjonalnie wyższą liczbę pozytywnych przypadków. Co ciekawe liczba hospitalizacji oraz liczba osób na respiratorach jest praktycznie stała od kilku miesięcy.
Nie ma zwiększonej liczby zakażeń, czy zachorowań a zwiększona liczba pozytywnych testów.
Przy błędzie testu sięgającym kilku do kilkunastu procent daje to proporcjonalnie wyższą liczbę pozytywnych przypadków. Co ciekawe liczba hospitalizacji oraz liczba osób na respiratorach jest praktycznie stała od kilku miesięcy.
Zwiększona liczba pozytywnych przypadków wynika z zalania szpitali testami antygenowymi - będących wynikiem jednej z afer zakupowych tej wiosny. Nawet sami lekarze mówią, że testy mają błąd badania rzędu kilkudziesięciu procent !
antek10
Tak jak na rozpoczecie roku szkolnego? To moze w koncu ksiązki dowieziecie do szkół podstawowych bo ich jeszcze nie ma. KARTONOWE PAŃSTWO.
bankster-kreator
No nie wiem... "małpki" ostatnio w sklepach zdrożały a to przecież jest najskuteczniejszy środek do odkażania organizmu z tego bezobjawowego kataru.
hal9ooo
Jesteśmy przygotowani na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem ...taaa jasne.
Ministrowie może i są ale zwykli ludzie?

"lekarze-i-pielegniarki-odchodza-ze-szpitala-zakaznego"
https://gdansk.naszemiasto.pl/lekarze-i-pielegniarki-odchodza-ze-szpitala-zakaznego-w/ar/c1-7864663
trollmaster
"Szef resortu zdrowia wskazał w poniedziałek na antenie Programu I Polskiego Radia, że faktycznie mamy za sobą dwa dni dużej liczby nowych, dziennych zachorowań"

Ktoś tu kłamie, podawane liczby, to pozytywne wyniki testu a nie zachorowania.
karbinadel
Skoro 99% tych "zakażonych" nie ma żadnych lub prawie żadnych objawów, to się raczej nie napracujecie. Zwłaszcza, że odstraszyliście ludzi do korzystania z opieki zdrowotnej także w przypadku "normalnych" chorób
gronostaj
Dlatego w przyszłym roku czeka nas zwiększona zachorowalność na raka i inne choroby cywilizacyjne.

Brak ruchu (idiotyczne #zostańwdomu, zamknięte lasy) i brak badań profilaktycznych doprowadzi do większej ilości zgonów niż ta cała pandemia.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki