REKLAMA

Minister zdrowia Hiszpanii: Regiony muszą podjąć drastyczne decyzje

2020-10-16 13:26
publikacja
2020-10-16 13:26
fot. S-F / Shutterstock

Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił w piątek, że w związku z nasileniem się epidemii koronawirusa władze kraju będą wprowadzać w najbardziej dotkniętych regionach kolejne obostrzenia epidemiczne. Zaznaczył, że restrykcje będą wprowadzane na krótki czas.

W rozmowie z katalońską rozgłośnią RAC1 szef resortu zdrowia podkreślił, że hiszpańskie regiony muszą podjąć drastyczne decyzje, aby ograniczyć rosnącą liczbę przypadków zakażeń. Dodał, że nawet pojawienie się do grudnia szczepionki nie zmieni szybko trudnej sytuacji epidemicznej.

Illa ujawnił, że rząd ma już roboczy plan działań w ramach walki z drugą falą Covid-19, przewidujący ograniczenia w spotkaniach dużych grup ludzi, a także w organizacji imprez masowych.

Wyjaśnił, że dokument ten przewiduje czterostopniową skalę, według której rząd i regionalne władze będą podejmować działania dotyczące nowych restrykcji. Dodał, że do końca roku należy spodziewać się kolejnych obostrzeń, a święta Bożego Narodzenia będą stały pod znakiem restrykcji.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że w ponad 270 gminach kraju obowiązują już różne formy ograniczeń w przemieszczaniu się osób z powodu Covid-19. Prawie 40 z tych gmin objęto kordonem sanitarnym.

Zgodnie z czwartkowymi szacunkami resortu zdrowia podczas ostatniej doby zanotowano w całej Hiszpanii ponad 13 tys. nowych infekcji oraz 140 zgonów. Pięć regionów – Madryt, Aragonia, La Rioja, Kastylia i Leon oraz Ceuta – uznaje się za obszary o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej.

Poranny wywiad Illi dla rozgłośni z Katalonii zbiegł się z publikacją danych epidemicznych z tej wspólnoty autonomicznej. Wynika z nich, że podczas ostatniej doby zanotowano tam jedną z największych od wybuchu pandemii liczby zakażeń w ciągu dnia – blisko 3 tys.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki