REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Minister środowiska o powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego

2009-09-12 15:38
publikacja
2009-09-12 15:38
12.09. Białowieża (PAP) - Minister środowiska prof. Maciej Nowicki ma nadzieję, że jeszcze w tym roku dojdzie do powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego (BPN). Zastrzegł, że potrzebna jest do tego zgoda samorządów z regionu Puszczy Białowieskiej.

Przebywający w sobotę w Białowieży na międzynarodowej konferencji naukowej z okazji 600-lecia ochrony Puszczy Białowieskiej minister powiedział, że w najbliższych dniach samorządy mają przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie.

Samorządowcy nie wypracowali jeszcze ostatecznego stanowiska - powiedział dziennikarzom starosta hajnowski Włodzimierz Pietroczuk. Niektórzy z samorządowców - np. wójt Narewki Mikołaj Pawilcz uważają, że sprawy dotyczące powiększania Białowieskiego Parku Narodowego i pieniądzom jakie mają w związku z tym trafić do gmin na inwestycje proekologiczne w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju powinny być zagwarantowane, choćby w formie specustawy, która dawałaby finansowe gwarancje gminom. To ich zdaniem potrzebne, by następne rządy były związane obecnymi ustaleniami. Minister Nowicki powiedział jednak, że takiej formuły na porozumienie z gminami nie będzie, bo - jak to określił - "nie jest to materia na specustawę".

Zaprzestania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej do czasu poszerzenia Białowieskiego Parku Narodowego domagali się w sobotę od ministra przedstawiciele sześciu organizacji ekologicznych ( Greenpeace, Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot, WWF, Polskiej Zielonej Sieci, Towarzystwa Ochrony Krajobrazu oraz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków) , którzy przed siedzibą Białowieskiego Parku Narodowego przekazali ministrowi petycję w tej sprawie. Około stu osób z transparentami: "Czas na ochronę Puszczy. Stop wycince drzew" deklarowało, że wspiera ministra w staraniach o lepszą ochronę puszczy i powiększenie Białowieskiego Parku Narodowego. Minister nie zadeklarował, że wycinka drzew zostanie zażegnana, ale dodał, że żeby drzewa nie były wycinane park musi być powiększony, bo tylko taka forma gwarantuje zakaz wycinki inaczej "nie będzie bezpiecznie".

Minister powiedział ekologom, że w powiększonym parku narodowym z 130-140 tys. metrów sześciennych rocznie do 30 tys. metrów sześciennych rocznie miałaby być zmniejszona ilość drewna pozyskiwanego przez leśników w gospodarczej części puszczy.

Minister środowiska poinformował, że są obecnie dwie koncepcje powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego. Różnią się obszarem, o który miałby być powiększony park.

Według jednej miałby być powiększony o tereny w gminie Białowieża i Narewka, według drugiej - jak mówią samorządowcy - także częściowo o tereny w gminie Hajnówka. Teraz BPN zajmuje zaledwie jedną szóstą polskiej powierzchni Puszczy Białowieskiej. Minister powiedział, że powiększony park miałby obejmować około połowy polskiej części Puszczy Białowieskiej i być trzykrotnie większy niż teraz.

Nowicki powtórzył, że do połowy września czeka na opinie samorządów puszczańskich w sprawie tych propozycji lub na zgłoszenie własnej. Jedyny warunek jest taki, by powiększony Białowieski Park Narodowy miał powierzchnię około 30 tys. hektarów (dotychczas ma około 10 tys. ha) i by na jego terenie znalazły się najcenniejsze fragmenty Puszczy. Dodał, że 17 września ma się odbyć spotkanie z gminami w tej sprawie.

Minister podkreślił, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zagwarantował w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju 100 mln zł na inwestycje proekologiczne w samorządach. Na konferencji prasowej mówił, że trwają starania o to, by były jeszcze pieniądze z innych źródeł i że jest przekonany o tym, że będzie ich więcej. Pytany o to, czy są realne do spełnienia propozycje samorządów, by utworzyć specjalny fundusz pożyczkowy czy poręczeniowy dla osób, który wspierałby także np. osoby, które chciałyby inwestować w turystykę powiedział, że na razie wiadomo o 100 mln zł zagwarantowanych środków, a "cała reszta jest otwarta". Mówił, że np. w funduszach na aktywizację wsi są środki na agroturystykę. Powiedział też, że trwają rozmowy z innymi ministrami na temat pieniędzy, ale zastrzegł, że nie będzie mówił o czymś, co nie jest zakończone. "Jestem pewien, że będą jeszcze dodatkowe pieniądze" - dodał. Gminy chcą także pieniędzy na drogi czy kolej.

Minister środowiska mówił, że "to wstyd", że dotąd tylko niewielka część polskiej części Puszczy Białowieskiej jest objęta parkiem narodowym. "To chcę zmienić" - mówił prof. Nowicki. Pytany co będzie, gdyby choć jedna z gmin nie zgodzi się na powiększenie parku powiedział, że wtedy będzie on powiększony w innym kształcie, na jaki zgodzą się pozostałe gminy. Minister Nowicki podkreślał, że chciałby wykorzystać powiększanie BPN jako wzorcową, przykładową sprawę ochrony przyrody przy jednoczesnym zachowaniu zrównoważonego rozwoju regionu, który ma na swoim terenie obszar cenny przyrodniczo.

Białowieski Park Narodowy jest najstarszym parkiem narodowym w Polsce. Jego początki sięgają 1921 roku. Jest też jedynym obiektem przyrodniczym w Polsce wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa. Park obejmuje jedną szóstą powierzchni puszczy po polskiej stronie granicy. Cała powierzchnia puszczy to 150 tys. ha, z czego 62,6 tys. w Polsce, a 87,5 tys. na Białorusi.

W tym roku obchodzona jest symboliczna rocznica 600-lecia objęcia ochroną Puszczy Białowieskiej. Według ministra środowiska to dobry moment, żeby mówić o powiększaniu Białowieskiego Parku Narodowego, czyli podniesieniu statusu ochrony puszczy. Od lat postulują o to środowiska naukowe i ekologiczne z kraju i zagranicy.

Rocznica 600-lecia objęcia Puszczy ochroną nawiązuje do wydarzeń z 1409 roku opisanych w Kronikach przez Jana Długosza, które potwierdzają, że Puszcza Białowieska miała status puszczy królewskiej, co oznacza, że była prywatną i chronioną własnością króla. Poza dworem królewskim nikomu nie można było tam polować, nie można było wycinać lasu, broniony był wstęp do niej.

Uczestnicy odbywającej się w Białowieży konferencji naukowej podpisują się pod "Apelem Białowieskim", w którym zwracają się do społeczności międzynarodowej o "wsparcie wysiłków zmierzających do ochrony trwałości przyrody w zgodzie z rozwojem społecznym i gospodarczym ludności lokalnej".(PAP)

kow/ wkr/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki