REKLAMA

Minister sprawiedliwości Ukrainy do swoich odpowiedników w krajach G7: Rosja musi zapłacić nam reparacje

2022-11-29 11:16
publikacja
2022-11-29 11:16

Ministrowie sprawiedliwości państw G7 spotykają się we wtorek w Berlinie, by zająć się kwestią rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie. Minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluska apeluje do nich o uruchomienie „mechanizmu kompensacyjnego”, w ramach którego rosyjskie środki miałyby trafiać do jego kraju.

Minister sprawiedliwości Ukrainy do swoich odpowiedników w krajach G7: Rosja musi zapłacić nam reparacje
Minister sprawiedliwości Ukrainy do swoich odpowiedników w krajach G7: Rosja musi zapłacić nam reparacje
fot. iacheslav Onyshchenko / / ZUMA Press

„Rosja musi zapłacić narodowi ukraińskiemu za szkody, które wyrządziła podczas tej wojny” – podkreślił Maluska w wypowiedzi dla mediów grupy Funke. „Rosja musi zapłacić reparacje, tak jak widzieliśmy to w innych regionach, w poprzednich wojnach” - dodał.

Jak podkreślił minister, wysokość szkód szacuje się na 150 mld dolarów, ale „nie obejmują (one) strat ekonomicznych i kosztów dla rannych i ofiar tej wojny oraz ich rodzin”.

Maluska apeluje o „mechanizm kompensacyjny”, w ramach którego rosyjskie środki zamrożone na mocy sankcji i znajdujące się na europejskich rachunkach powinny być przekazywane Ukrainie. „To wywarłoby presję na rosyjską elitę w tej wojnie. A to pomogłoby Ukrainie odbudować się po rosyjskiej inwazji” – przekonywał minister.

„Na szczycie G7 wzywamy kraje do poparcia tego mechanizmu odszkodowań i reparacji oraz do znalezienia finansowych i prawnych sposobów na umożliwienie (powstania) takiego międzynarodowego funduszu z rosyjskich środków” – dodał.

Jak informuje portal RedaktionsNetzwerk Deutschland, podczas wtorkowego spotkania ministrów sprawiedliwości krajów G7 głównym tematem będzie sprawa zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann zaprosił na konsultacje także delegację z Ukrainy. Rząd w Kijowie opowiada się za powołaniem specjalnego trybunału do ścigania rosyjskich zbrodni na Ukrainie.

Oprócz Niemiec do grupy G7 należą Francja, Włochy, Japonia, Kanada, USA i Wielka Brytania, a także Unia Europejska.(PAP)

mszu/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (1)

dodaj komentarz
faramir_z_gondoru
Kiedy Ukraina zapłaci za zniszczenia Donbasu, który ostrzeliwała przez 8 lat począwszy od 2014r.? Już dawno na arenie międzynarodowej nie było kraju tak bezczelnego jak Ukraina, która wymusza i szantażuje inne kraje, a czasem wyraźnie grozi. Mentalność Rosjan i Ukraińców jest dokładnie taka sama, rozumieją tylko prawo siły a wszelkie Kiedy Ukraina zapłaci za zniszczenia Donbasu, który ostrzeliwała przez 8 lat począwszy od 2014r.? Już dawno na arenie międzynarodowej nie było kraju tak bezczelnego jak Ukraina, która wymusza i szantażuje inne kraje, a czasem wyraźnie grozi. Mentalność Rosjan i Ukraińców jest dokładnie taka sama, rozumieją tylko prawo siły a wszelkie ustępstwa drugiej strony traktują jako oznakę słabości. Oba te kraje trzymać daleko od cywilizowanej Europy.

Powiązane: Reparacje wojenne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki