REKLAMA

Minister sprawiedliwości USA: Nie znaleźliśmy dowodów na powszechne oszustwa wyborcze

2020-12-01 22:01
publikacja
2020-12-01 22:01
fot. JONATHAN ERNST / Reuters

Do tej pory nie odnotowaliśmy oszustw na skalę, która mogłaby spowodować zmianę wyniku wyborów - powiedział we wtorek minister sprawiedliwości i prokurator generalny USA William Barr.

Barr dodał, że jego resort nie odnotował niczego, co by potwierdzało, że maszyny wyborcze programowano w USA tak, by prowadziły do fałszerstw.

To pierwszy komentarz na temat uczciwości procesu wyborczego ze strony prokuratora generalnego USA od 3 listopada. Wcześniej przed wyborami ten bliski współpracownik Trumpa kilkukrotnie ostrzegał, że masowe głosowanie korespondencyjne może przyczynić się do oszustw. W trakcie jego pracy w resorcie, w tym i w trakcie kampanii, Demokraci często zarzucali mu uleganie presji Białego Domu, co minister odrzucał.

Swoją wyborczą wygraną ogłosił Demokrata Joe Biden, który w Kolegium Elektorów może liczyć na 306 głosów. Pewien 232 głosów elektorskich Trump nie uznał zwycięstwa rywala. Utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do nieprawidłowości, a jego obóz składa i zapowiada kolejne skargi sądowe.

Dotychczasowe wyborcze skargi jego obozu w zdecydowanej większości nie kończyły się powodzeniem przed sądami. Kwestionując oficjalne rezultaty, Republikaninowi nie udało się przy ich pomocy odbić żadnego ze stanów, w których 3 listopada poniósł porażkę. Wyniki wyborów i wygraną Bidena certyfikowano już m.in. w kluczowych wyborczo Michigan, Pensylwanii, Georgii, Arizonie czy Wisconsin. Głosowanie Kolegium Elektorów odbędzie się 14 grudnia.

Po komentarzu Barra prawnik prezydenta Rudy Giuliani wydał oświadczenie kampanii, w którym stwierdził że ministerstwo sprawiedliwości nie prowadziło do tej pory śledztwa ws. wyborów w odpowiednim zakresie.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
pstrzezek
Tylko 6 mln głosów różnicy? To musiało być oszustwo lub przeoczenie. A gdzie jest grzesio kubik i jego krucjata na rzecz Trumpa :)
samsza
minister sprawiedliwości i prokurator generalny w jednej osobie ?
czy Borys Budka lub Angela nie mogli by zadzwonić i ich opieprzyć za to łamanie praworządności?
my_kroolik
Trump - mistrz świata durnej ściemy. Jak w kultowych Młodych Wilkach - jak cię złapią za rękę, to mów że to nie twoja ręka. Jeśli fakty nie potwierdzają tezy Trumpa, to tym gorzej dla faktów. Że ruskie trolle go popierają, to naprawdę nic dziwnego. Nie po to 5 lat temu Putin zainwestował grube ruble w tego kandydata,Trump - mistrz świata durnej ściemy. Jak w kultowych Młodych Wilkach - jak cię złapią za rękę, to mów że to nie twoja ręka. Jeśli fakty nie potwierdzają tezy Trumpa, to tym gorzej dla faktów. Że ruskie trolle go popierają, to naprawdę nic dziwnego. Nie po to 5 lat temu Putin zainwestował grube ruble w tego kandydata, żeby go teraz opuścić. No ale okazało się, że jednak kacapskie paluszki są trochę za krótkie, żeby drugi raz przeszedł ten sam przekręt
159120br
Siły specjalne przejęły serwery CIA w konsulacie USA w Niemczech, na których działała firma Dominion Voting Systems, fałszująca wyniki wyborów. Dyrektor poszedł na współpracę, inaczej byłby teraz w Guantanamo. Mają twarde dowody teraz na fałszowania wyborów, a Wikileaks opublikował 8 tysięcy stron z dowodami na Siły specjalne przejęły serwery CIA w konsulacie USA w Niemczech, na których działała firma Dominion Voting Systems, fałszująca wyniki wyborów. Dyrektor poszedł na współpracę, inaczej byłby teraz w Guantanamo. Mają twarde dowody teraz na fałszowania wyborów, a Wikileaks opublikował 8 tysięcy stron z dowodami na fałszerstwa. Trump wróci i nastąpią spore aresztowania.
pstrzezek
boshe toż to szok co ty znalazłes w internetach
darius19
jest i "ajwaja" RUSKI TROLL dawniej "ajwaj". Dezinformacja, Oplowanie, Zamet. Klasyczne ruskie metody. Ciekawe jak takie procedury wyborcze/prawne wygladalyby na Bialorusi/Rosji? Wszyscy wiemy....
ajwaja
oddaj babci PC
juz czeka z kaszanka
m00zyk
Że zacytuję tylko pana Kalbarczyka: "Proszę pamiętać, że P.G. William Barr to swamp! Czyli bagno ... jego dzisiejsza wypowiedź, jeszcze zanim w Michigan pierwszy świadek podszedł do mikrofonu, jest niczym innym jak plunięciem w twarz Donalda Trumpa.
Odpowiedź, oświadczenie Giulianiego jest w 100% prawidłowe,
Że zacytuję tylko pana Kalbarczyka: "Proszę pamiętać, że P.G. William Barr to swamp! Czyli bagno ... jego dzisiejsza wypowiedź, jeszcze zanim w Michigan pierwszy świadek podszedł do mikrofonu, jest niczym innym jak plunięciem w twarz Donalda Trumpa.
Odpowiedź, oświadczenie Giulianiego jest w 100% prawidłowe, Prokuratura nawet nie przesłuchała jednego świadka (których zeznania ma Giuliani), nie prowadzi żadnego poważnego śledztwa, nie sprawdziła żadnej maszyny Dominion, w żadnym US stanie.
Oświadczenie Williama Barr, ma jednak pewien cel, Barr powiedział całemu światu, że ruchy Giulianiego, czyli; przesłuchania, śledztwa, świadkowie, czy nawet Frankfurt... wszystko ta na “bagnie” wrażenia nie robi, bagno nie zamierza się poddawać, bagno będzie walczyć do końca.
Teraz piłka jest po stronie Trumpa..."
m00zyk
Haha, dobre... idą w zaparte.
_jasko
No cóż... Trumpowi i jego zwolennikom pozostała ostatnia nadzieja - SN USA zdominowany przez sędziów mianowanych przez Republikanów, w tym zwłaszcza przez samego urzędującego jeszcze prezydenta.

Powiązane: Wybory w USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki