Minister skarbu chce, by rząd przyjął projekt specustawy węglowodorowej w I kw. 2015 r.

Trwają uzgodnienia międzyresortowe projektu specustawy węglowodorowej, która ma ułatwić życie inwestorom poszukującym gazu łupkowego w Polsce - poinformował PAP minister skarbu państwa Włodzimierz Karpiński. Chciałby, aby rząd przyjął projekt w I kwartale 2015 r.

"Prace nad ustawą posuwają się naprzód. Jesteśmy blisko porozumienia z ministrem środowiska" - powiedział PAP Karpiński.

Uwagi ministra środowiska dotyczyły m.in. proponowanego skrócenia czasu na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z rozpoznawaniem i poszukiwaniem oraz wydobyciem węglowodorów, w tym gazu z łupków. Grabowski mówił w listopadzie PAP, że w sprawie zapisów ustawy jego resort jest "w pewnym sporze" z ministrem skarbu. Od tego czasu oba resorty kontynuują uzgodnienia.

"My chcieliśmy zredukować czas wydawania tej decyzji, minister środowiska uważa, że potrzebna jest trochę dłuższa refleksja niż w naszej propozycji, ale cały czas dużo krótsza niż ma to miejsce dzisiaj" - wyjaśnił minister skarbu.

Karpiński zapewnił, że nawet po uwzględnieniu uwag ministra Grabowskiego, który stoi na straży środowiska, ustawa węglowodorowa przyniesienie ułatwienia inwestorom i skróci czas niezbędny na uruchomienie inwestycji w zakresie poszukiwania, wydobywania oraz transportowania węglowodorów.

"Będzie to na pewno ułatwienie dla inwestorów w sensie czytelności procesu: przewidujemy, że decyzję lokalizującą inwestycję w zakresie wydobywania lub transportowania węglowodorów będzie wydawał jeden organ" - powiedział Karpiński.

Dodał, że poszukiwanie gazu łupkowego wymaga dużych nakładów.

"Wobec tego trzeba zrobić wszystko, żeby pokazać, że jesteśmy otwarci na inwestorów. Wszelkie bariery, które identyfikujemy, trzeba redukować" - zaznaczył.

Pytany o termin przyjęcia projektu specustawy przez Sejm, odparł, iż chciałby, aby "przeszła ścieżkę legislacyjną do końca pierwszego półrocza 2015 r."

"Jestem przekonany, że wkrótce wypracujemy finalne porozumienie co do kształtu ustawy i przeprowadzimy ją przez Sejm jeszcze w tej kadencji" - dodał.

Projekt specustawy MSP opublikowało we wrześniu. Zdaniem resortu wychodzi on naprzeciw potrzebom inwestorów; ma przyspieszyć i ułatwić procedury, którym podlega koncesjonowana działalność poszukiwawcza i wydobywcza, a propozycje wzorowane są na obowiązujących specustawach: drogowej, o inwestycjach w energetyce jądrowej i o gazoporcie.

Projektowana ustawa ma pozwolić firmom prowadzić prace związane z poszukiwaniem, rozpoznawaniem i wydobyciem oraz transportem węglowodorów (związanym z wydobyciem), na podstawie jednego aktu prawnego. Tworząc ustawę resort miał m.in. na myśli ułatwienia dla inwestorów poszukujących gazu łupkowego w Polsce.

Specustawa ma m.in. skrócić czas oczekiwania na decyzje administracyjne, które inwestor musi uzyskać przed rozpoczęciem prac inwestycyjnych. Zgodnie z pierwotnym projektem MSP, wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych w zakresie objętym ustawą miało zajmować do 45 dni. Teraz, po uwzględnieniu uwag ministra środowiska, ma to zająć 60 dni. (PAP)

jzi/ je/ pr/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil