REKLAMA

Minister rolnictwa zapowiada kredyty obrotowe dla firm skupujących zboże i owoce miękkie

2023-05-26 08:03, akt.2023-05-26 09:42
publikacja
2023-05-26 08:03
aktualizacja
2023-05-26 09:42

Pracujemy nad rozporządzeniem ws. kredytów obrotowych dla firm skupujących zboże i owoce miękkie od polskich rolników: do 40 mln zł na 2 proc. na 18 miesięcy; resztę dopłaci państwo - zapowiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

Minister rolnictwa zapowiada kredyty obrotowe dla firm skupujących zboże i owoce miękkie
Minister rolnictwa zapowiada kredyty obrotowe dla firm skupujących zboże i owoce miękkie
fot. Marcin Banaszkiewicz / / FOTONEWS

Szef MRiRW poinformował w piątek w Polskim Radiu 24, że rząd przygotowuje rozporządzenie ws. kredytów obrotowych dla firm skupujących zboże i owoce miękkie. Jak wyjaśnił, chodzi o "do 40 mln zł na 2 proc. na 18 miesięcy, a resztę dopłaci państwo". Telus zaznaczył, że w celu skorzystania z takiego kredytu "zboże i owoce miękkie muszą być kupione od polskiego rolnika i sadownika".

"Małe firmy, które skupowały od polskiego rolnika, (...) są zasypane. Dlatego chcemy pomóc małym firmom, które kupują od polskiego rolnika, żeby miały środki na zakup od rolnika w nowej (...) żniwnej, zbożowej perspektywie. Dlatego nowy kredyt dla firm skupujących - do 40 mln zł na 18 miesięcy. To jest nowość" - zapowiedział Telus.

Minister pytany o to, kiedy rozporządzenie wejdzie w życie, odpowiedział: "decyzja jest, ale musimy czekać na notyfikację. Unia Europejska musi nam pozwolić na uruchomienie naszych środków. My jako kraj uruchomiliśmy 10 mld zł pomocy zbożowej i wchodzimy w owoce miękkie. To jest pewien problem. O wszystko musimy pytać Unię Europejską. Tak mechanizm działa. Ale muszą powiedzieć, że wszystkie nasze pomysły są notyfikowane pozytywnie" - zauważył.

Robert Telus zapewnił, że jest w "ciągłym kontakcie" z unijnym komisarzem ds. rolnictwa, a kolejne umówione spotkanie z nim odbędzie w piątek o 16.

11 maja br. Telus w rozmowie z TV Trwam przyznał, że jest problem z malinami i owocami miękkimi, bo w chłodniach znajduje się maksymalna ilość mrożonek. "Przychodzi nowy sezon i musimy podjąć pewne działania. Ja rozmawiam z branżą owocową i szukamy wspólnego rozwiązania. Jest też problem z sokiem jabłkowym, bo w 2021 roku wpłynęło go 5,7 tys. ton, a w 2022 – 37 tys. ton. Mówię to po to, żeby pokazać, że my to monitorujemy, a nie jak niektórzy mówią, że to niekontrolowany wpływ" – podkreślił wtedy minister rolnictwa.

Jak przypomniał 19 maja br. szef MRiRW, wśród dotychczasowych działań pomocowych wprowadzono m.in. dopłaty na zboże, które rolnicy sprzedali wcześniej. "Też podnieśliśmy stawki w niektórych momentach nawet powyżej 100 proc., w niektórych momentach, niektóre zboża podnieśliśmy prawie 100 proc. Także drugie tyle dopłacamy rolnikom tym, którzy sprzedali zboże w grudniu, do 14 kwietnia" - zaznaczył Robert Telus. Jako kolejne wsparcie zapisane w rozporządzeniach wskazał na kredyty dla rolników - w różnych kwotach w zależności od powierzchni gospodarstwa. Jak przypomniał, do 50 ha to kwota 100 tys. zł na 36 miesięcy, między 50 a 100 ha kwota wynosi 200 tys. zł i jest rozłożona na 48 rat, a powyżej 100 ha to 400 tys. zł kredytu rozłożonego na 60 rat. Wspomniał również o dopłatach do paliwa dla rolników i do nawozów. (PAP)

autor: Anna Bytniewska

ab/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Inflacja w Chinach 0,1% (było 0.7%) , Szwajcaria 2,6% (było 2,9% ) , objęta sankcjami Rosja 2,3% (było 3,5%). To są inflacje roczne - prawie wszędzie inflacja ostatnio spada.
A dlaczego u nas tak duża?
zoomek
Bo PLANdemią poniszczyli firmy a kasy dosypali. Proste. Za dużo piniundza a za mało gosopdarki. No i PadlinęU sponsorujemy a to wór bez dna. Kahały byle czego nie żrą.
ministerprawdy
To już 10 mld na uspokojnienie rolników w związku z aferą zbożową nie starczy? Ile państwo zwnou dopłaci? Ps. Państwo to obywatele, te 10 mld to po 1000 zł na zatrudnionego poza rolnictwem i budżetówką do wypracownia i spalenia inflacją!
trolley
ja myślę że lekko x 2 można te 10mld pomnożyć - czyli 20mld dodatkowej ukrytej dotacji dla Ukrów, Polak wszystko wytrzymie hehehehehe, nawet kolejny raz kolejną granicę na Wiśle XD
kazikwaw
„A resztę dopłaci państwo” – Państwo nie ma własnych pieniędzy. Dopłacisz Ty, ja, oni, wszyscy.

Idąc „klasykiem”: The Blues Brothers - You, Me, Them, Everybody
https://www.youtube.com/watch?v=TGptZOEGufA

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki