Minister pracy łamała kodeks pracy

Obecna minister rodziny, pracy i polityki społecznej złamała przepisy w okresie, gdy pełniła funkcje prezesa spółdzielni oświatowej i dyrektora liceum ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim (przestała je sprawować w 2011 r.) – podał czwartkowy "DGP".

(fot. Andrzej Hulimka / FORUM)

"Dziennik Gazeta Prawna" poinformował, że Marlena Maląg naruszyła wtedy przepis, który – w ówczesnym brzmieniu – umożliwiał zawarcie z tym samym pracownikiem maksymalnie dwóch kolejnych umów na czas określony. Podpisanie trzeciego takiego kontraktu oznaczało, że podwładny z mocy prawa jest już zatrudniony bezterminowo.

Pomimo takiego ograniczenia – jak napisał "DGP" - Maląg zawierała kolejne umowy na czas określony już po przekroczeniu kodeksowego limitu dwóch kontraktów. Potwierdziły to - jak podaje gazeta - kontrole Państwowej Inspekcji Pracy, które zostały przeprowadzone w czerwcu 2019 r.

"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że inspektor sprawdził akta osobowe 14 pracowników liceum. Okazało się, że przepis złamano w 12 przypadkach. Nie oznacza to - zastrzegł "DGP" - że za każdy z nich odpowiedzialna jest obecna szefowa resortu pracy, bo inspekcja badała też umowy zawierane po 2011 r., a więc w okresie, gdy Marlena Maląg nie pełniła już funkcji dyrektora LO.

"DGP" poprosił o komentarz minister pracy. Biuro prasowe odpowiedziało gazecie, że "placówki wchodzące w skład spółdzielni oświatowej były zarządzane przez Marlenę Maląg zgodnie z prawem. Nie jest ona związana ze spółdzielnią od stycznia 2011 r. i nie są jej znane wyniki kontroli PIP z 2019 r.".

Resort rodziny komentuje:

  • Placówki wchodzące w skład spółdzielni oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim w okresie kiedy funkcję dyrektora pełniła p. Marlena Maląg były zarządzane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, z poszanowanie praw pracowniczych. Nauczyciele publicznego gimnazjum im. JP II byli objęci kartą nauczyciela, a liceum kodeksem pracy. 
  • Pani Marlena Maląg nie jest związana ze spółdzielnią od stycznia 2011 r. i nie są jej znane wyniki kontroli przywołanej w artykule kontroli PiP z czerwca 2019 roku.
  • W czasie pełnienia przez p. Marlenę Maląg funkcji dyr. Gimnazjum im Papieża JPII i LO Spółdzielni Oświatowej w Ostrowie Wielkopolskim przeprowadzane kontrole nie wykazały jakichkolwiek nieprawidłowości w zarządzaniu, ani naruszenia przepisów powszechnie obowiązujących, w tym kodeksu pracy.

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 18 rimet1

Za Rzeplińskiego w TK wypłacano sobie setki tysięcy złotych za zaległe urlopy i było o tym cicho.

! Odpowiedz
31 8 ajwaj

Tylko to ?
W bagnie Magdalenki POPISPZPRUW&Co.
to krysztal.
Chyby, ze to stary numer socjotechniki. Pokazac cós malego, zeby nie zobaczyli BIG afer.

! Odpowiedz
4 14 wonsz

News trochę z ligi "dziennikarz poczytnego pisma miał z polskiego 2 na maturze" albo "sportowiec znany z promowania zdrowego stylu życia upił się na swoim weselu dziesięć lat temu". Oczywistym jest, że kobieta jest albo nic nie znaczącym figurantem albo bezwzględną karierowiczką, dla której liczy się tylko władza i pieniądze, a nie prawo (bo innych ludzi w polityce nie ma, po żadnej ze stron) - ale poważnie, jest się czym podniecać?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 28 pralkaboga

dzięki swoim unikalnym predyspozycjom i doświadczeniu została ministrem, wzorem do naśladowania.

! Odpowiedz
54 42 zenonka

Czyli pisowski standard. Właściwy człowiek na właściwym miejscu.

! Odpowiedz
20 11 kzabor

Dokładnie haczyk już na nią mają.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.