Minister odpowiada górnikom: PGG nie stać na podwyżki płac

Polskiej Grupy Górniczej nie stać obecnie na 12 proc. podwyżki płac, jakich domagają się związkowcy z tej spółki - oświadczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W kopalniach PGG odbył się w poniedziałek dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

(fot. Arkadiusz Ławrywianiec / FORUM)

"Cały czas jest oczekiwanie 12 proc. podwyżki wynagrodzeń. Polskiej Grupy Górniczej na takie podwyżki nie stać. Mówimy o firmie, która w tej chwili nie przynosi zysków" - powiedział Sasin w telewizji wpolsce.pl.

"Zysk nominalny jest bardzo niewielki, a po odpisach firma będzie wykazywała stratę. Trudno w tej sytuacji szukać dodatkowych pieniędzy w budżecie PGG na tak jednak wysokie oczekiwania płacowe" - dodał.

Sasin zaznaczył, że "będziemy dalej rozmawiać, szukać jakiegoś kompromisu", bo stronie rządowej nie zależy na eskalowaniu protestu i - jak dodał - ma nadzieję, ze stronie związkowej także na tym nie zależy. "Bo to tylko pogorszy sytuację Grupy" - podkreślił.

W poniedziałek rano w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej - największej górniczej spółki odbył się dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Związkowcy domagają się podwyżki płac o 12 proc. oraz działań na rzecz poprawy sytuacji górnictwa: zapewnienia zbytu węgla do krajowej energetyki i zmniejszenia importu tego surowca. Sprzeciwiają się też - jak mówią - planom "cichej likwidacji kopalń".

Według zarządu PGG, przy podziale pieniędzy między pracowników spółki, musi się ona posługiwać się wyłącznie takimi środkami, które zostały wypracowane w spółce. "Z tak wypracowanych zysków PGG przekazała pracownikom dodatkowo 1,1 mld zł na wynagrodzenia. Płace w spółce są o połowę wyższe niż przeciętnie w regionie. PGG jest otwarta na kontynuowanie rozmów o podwyżkach i gotowa przekazać dodatkowe pieniądze na wynagrodzenia wtedy, gdy takie środki pojawią się, zostaną wypracowane" - brzmi opublikowane w poniedziałek stanowisko zarządu spółki. "Trudno nie zgodzić się z tym stanowiskiem zarządu Polskiej Grupy Górniczej" - skomentował Sasin.(PAP)

wkr/ skr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 31 mrbean

Te zakute pały górnicze są bezczelne! Co oni k...a myślą, że pieniądze na drzewie rosną? I tak dostają 13 pensję, barbórkę, nagrodę z zysku i wiecznie mało! Precz z górnikami, niech założą własny biznes i będą robić podwyżki nawet 50% w skali roku!

! Odpowiedz
4 22 xxpp

Odmawiają górnikom? niesamowite.

! Odpowiedz
1 4 marianpazdzioch

Jak by mieli to by dali.

! Odpowiedz
6 62 lelo1949

Co oni żyją w nierealnym świecie? każda powyżka pensji ,to wyższe ceny prądu ,niedługo nasz węgiel będzie najdroższy na świecie, o ile już nie jest.....spółki energetyczne na minimach ,tracimy pieniądze a oni swoje wieczne dotowanie

! Odpowiedz
39 9 eko89

Bt5 zobacz jakie dodatkowe daniny kopalnie placa do budzet Panstwa. Wszystko fajnie pieknie gdy porownuje sie normalna firme wraz z kopalnia ale one naprawde ponosza kolosalne koszta funkcjonowaniu niz zwykla firemka.

! Odpowiedz
3 14 marekzu

wieczne dopłaty i dokapitalizowania górników, dodatkowe emerytury, węgiel droższy o 30% niż światowy a ty jeszcze możesz mówić ,że coś płącą

! Odpowiedz
5 64 antek10

A ile kosztuje utrzymanie zwiazkow w kopalni? Moze tu by sie kasa znalazła?

! Odpowiedz
2 19 masekrut555

Podobno od czasu do czasu ginie sprzęt warty miliony złotych wg. słów jednego górnika, mianowicie zjeżdża i nigdy więcej nikt go nie widział. A zarząd to jarmark, biurokracja i nieudolność.

! Odpowiedz
17 29 igła

A p. Broniarz z ZNP chce by nauczyciele zarabiali 155% średniej krajowej. Za 18 godzin tygodniowo + 3 miesiące płatnych wakacji. I to wszystko płatne "z góry".
Może on myśli, że Polskę na to stać ?

! Odpowiedz
13 23 trooper

Nauczyciele to niby inteligenci, a nie potrafią się ogarnąć. 2 letni kurs językowy i multup pracy dla nich na zachodzie za 3 razy lepszpe pieniądze. Zamiast narzekać wzięliby się za EMIGRACJĘ

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.