REKLAMA
PILNE

Minister obrony Rosji mówi o dwóch centrach szkolenia bojowego na Białorusi

2021-10-06 15:52
publikacja
2021-10-06 15:52
Minister obrony Rosji mówi o dwóch centrach szkolenia bojowego na Białorusi
Minister obrony Rosji mówi o dwóch centrach szkolenia bojowego na Białorusi
fot. Aleksiej Witwicki / / Forum

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu mówił w środę o działaniach dwóch centrów szkolenia bojowego na Białorusi. Wcześniej informowano tylko o jednym białorusko-rosyjskim ośrodku szkoleniowym dla pilotów myśliwców i obrony przeciwlotniczej na zachodzie kraju.

„W trakcie manewrów (Zapad) testowaliśmy działanie tworzonych na terytorium Białorusi dwóch ośrodków szkolenia bojowego dla specjalistów sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej, a także organizację dyżurów bojowych we wspólnym regionalnym systemie obrony przeciwlotniczej Rosji i Białorusi” – powiedział Szojgu podsumowując wrześniowe manewry Zapad-2021.

Wcześniej, jak przypomina agencja Interfax-Zapad, mowa była tylko o jednym centrum szkoleniowym.

O planach utworzenia centrum szkolenia bojowego na terytorium Białorusi poinformowano w marcu. Decyzja w tej sprawie zapadła 5 marca w Moskwie podczas spotkania ministrów obrony Rosji i Białorusi. Resort obrony Rosji informował, że w ramach tych ustaleń mają powstać trzy centra szkoleniowe, w tym jedno na terenie Białorusi, a dwa – w Rosji.

Na Białorusi mają być szkoleni piloci myśliwców oraz obsługa systemów obrony powietrznej. W tym celu na lotnisko w Baranowiczach we wrześniu przyleciały rosyjskie Su-30SM, w których rosyjscy i białoruscy piloci mają odbywać wspólne patrole. Pojawiły się również informacje o rozmieszczeniu pod Grodnem rakietowych systemów obrony powietrznej S-400, jednak nie zostały one oficjalnie potwierdzone.

„Na bazie tego (białoruskiego – PAP) ośrodka będą przygotowywane załogi samolotów Su-30SM, prowadzone będzie szkolenie białoruskich specjalistów obsługi systemów rakietowych, w które wyposażone są siły zbrojne Rosji, a także wspólne wykonywanie zadań bojowych” – informował resort obrony w Mińsku.

Niezależni eksperci nazywają ośrodki szkoleniowe „quasi-bazami” rosyjskimi i wskazują, że choć formalnie nie są one nazywane bazami, to de facto oznaczają stopniowe zwiększanie rosyjskiej obecności wojskowej na terytorium Białorusi. (PAP)

just/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Napięte relacje Rosji z Zachodem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki