REKLAMA

Minister obrony Hiszpanii: Listy z materiałami wybuchowymi nie sprawią, że wstrzymamy pomoc dla Ukrainy

2022-12-01 18:43
publikacja
2022-12-01 18:43

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles podczas czwartkowej wizyty w Odessie oświadczyła, że przesyłki z ładunkami wybuchowymi wysłane przez nieznanych sprawców do różnych instytucji w Hiszpanii, nie przestraszą władz tego kraju i nie skłonią ich do wstrzymania pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Minister obrony Hiszpanii: Listy z materiałami wybuchowymi nie sprawią, że wstrzymamy pomoc dla Ukrainy
Minister obrony Hiszpanii: Listy z materiałami wybuchowymi nie sprawią, że wstrzymamy pomoc dla Ukrainy
fot. ventdusud / / Shutterstock

“Żaden list czy akt przemocy nie powstrzyma Hiszpanii, krajów UE i NATO przed pomaganiem Ukrainie” - powiedziała Robles w obecności ministra obrony tego kraju Ołeksija Reznikowa.

Dodała, że służby wszczęły już śledztwo mające ustalić sprawców wysłania co najmniej sześciu listów z materiałami wybuchowymi do różnych podmiotów działających w tym kraju, Robles zapewniła o solidarności Hiszpanii z Ukrainą.

“Na drugim krańcu Europy możecie liczyć na pomoc ze strony dobrego przyjaciela i partnera, który będzie udzielał wam wszelkiej pomocy i wsparcia” - zapewniła Robles, do której adresowany był jeden z listów zawierających materiał wybuchowy.

W czwartek hiszpańska policja przekazała, że wszystkie te listy są do siebie podobne i zostały napisane tym samym charakterem pisma. Śledczy twierdzą, że wysłano je z Hiszpanii.

Kułeba: Kolejna nasza ambasada otrzymała groźby; koperty wymazane czerwoną substancją

Już trzy ukraińskie ambasady, oprócz tej w Madrycie, otrzymały groźby; przysłane koperty były wymazane czerwoną substancją - poinformował w czwartek wieczorem szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

Jak powiedział Kułeba, wewnątrz przysłanych do placówek kopert znajdowała się "symboliczna groźba". Podczas doręczenia na kopertach był czerwony płyn - podaje Interfax-Ukraina.

Według ministra jest to zastraszanie Ukrainy i ukraińskich dyplomatów.

"Dochodzę do jednego prostego wniosku: jeśli już zaczęli atakować ambasady, to znaczy, że boją się nas, próbują nas powstrzymać. Ale nas nic nie powtrzyma" - dodał.

Wcześniej w czwartek Kułeba powiedział, że dwie ambasady Ukrainy, oprócz tej w Madrycie, w środę i czwartek otrzymały "bardzo konkretne groźby" - napisała agencja Ukrinform.

W środę podczas próby otwarcia przesyłki adresowanej do ambasadora Ukrainy w Madrycie Serhija Pohorelcewa doszło do eksplozji ładunku. W efekcie zdarzenia lekko ranny został pracownik placówki dyplomatycznej. W czwartek ambasador Pohorelcew oświadczył, że za tragicznym zdarzeniem w ambasadzie stoi Rosja. (PAP)

ndz/ mal/

Od 24 listopada, kiedy taki wysłano do premiera Pedro Sancheza, przesyłki z ładunkami wybuchowymi skierowano do ministerstwa obrony Hiszpanii, jednej z firm zbrojeniowych z Saragossy, do bazy wojskowej w Torrejon de Ardoz pod Madrytem, a także do znajdujących się w tym mieście ambasad USA i Ukrainy.

W środę podczas próby otwarcia przesyłki adresowanej do ambasadora Ukrainy w Madrycie Serhija Pohorelcewa doszło do eksplozji ładunku. W efekcie zdarzenia lekko ranny został pracownik placówki dyplomatycznej.

W czwartek ambasador Pohorelcew oświadczył, że za tragicznym zdarzeniem w ambasadzie stoi Rosja.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki