REKLAMA

Minister obrony Chin: Stosunki z USA znajdują się w krytycznej fazie

2022-06-12 05:00
publikacja
2022-06-12 05:00
Minister obrony Chin: Stosunki z USA znajdują się w krytycznej fazie
Minister obrony Chin: Stosunki z USA znajdują się w krytycznej fazie
fot. CAROLINE CHIA / / Reuters

Chiny będą walczyć do końca, aby nie dopuścić do niepodległości Tajwanu, bowiem jest to dla nich jedyny wybór - oświadczył w niedzielę chiński minister obrony Wei Fenghe na odbywającym się w Singapurze forum ds. bezpieczeństwa Dialog Shangri-La. Wezwał też USA do zaprzestania polityki "oczerniania" Chin.

"Będziemy walczyć za każdą cenę i do końca, aby uniemożliwić Tajwanowi proklamowanie niepodległości. To dla nas jedyne wyjście" - powiedział Wei Fenghe na forum.

"Ci, którzy wspierają niepodległość Tajwanu w celu podziału Chin, z pewnością nie osiągną tego celu" - podkreślił Wei, dodając, że "nikt nie powinien nigdy nie doceniać determinacji i możliwości chińskich sił zbrojnych w dziedzinie zachowania integralności terytorialnej".

AFP zauważa, że szef chińskiego resortu obrony przemawiał w okresie narastających napięć między Waszyngtonem i Pekinem w kwestii Tajwanu, uważanego przez Pekin za jego zbuntowaną prowincję i nasilających się prowokacji militarnych wobec tej wyspy.

Dzień wcześniej, przemawiając na tym samym forum, sekretarz obrony USA Lloyd Austin potępił "prowokacyjną i destabilizującą" aktywność wojskową Chin w pobliżu wybrzeży Tajwanu.

Wei Fenghe określił stosunki amerykańsko-chińskie jako "znajdujące się w krytycznej fazie" i oświadczył, że ich poprawa zależy od Waszyngtonu.

"Domagamy się, aby strona amerykańska zaprzestała polityki oczerniania i powstrzymywania Chin, by zaprzestała ingerowania w ich sprawy wewnętrzne" - oświadczył Wei. Oskarżył Waszyngton o próby mobilizowania krajów Azji i Pacyfiku przeciwko Pekinowi i działanie na rzecz własnych interesów "pod płaszczykiem multilateralizmu".

Mówiąc o rosyjskiej agresji na Ukrainę, Wei oświadczył, że Pekin nie popiera tego konfliktu, ale równocześnie nie uważa, że sankcje pomogą go rozwiązać. "Konflikt czy wojna - to ostanie, co Chiny chciałyby widzieć na Ukrainie. Nie sądzimy jednak, aby wywieranie maksymalnego nacisku i sankcje mogły rozwiązać problem" - podkreślił.

Chiński minister oświadczył, że Pekin nigdy nie udzielał Rosji żadnej materialnej pomocy w związku z kryzysem ukraińskim i opowiada się za dialogiem Rosji z Ukrainą. Pekin ma też nadzieję – zaznaczył - na rozmowy USA i NATO z Rosją w celu jak najszybszego przerwania ognia na Ukrainie. (PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (23)

dodaj komentarz
polonu
dziwie się na co Chiny jeszcze czekają nie dobiją upadającego bankruta , może jeszcze nie teraz .
pikawka
niech zrobia dokladnie to samo co USA zrobilo z Kuba i chyba bedzie sprawiedliwie czyz nie? krotka jest pamiec leminga
efg
Turcja rozpoczyna masową produkcję najnowszej, laserowo naprowadzanej, miniaturowej amunicji Bozok opracowanej dla bezzałogowych rozpoznawczo-bojowych dronów UAV Bayraktar TB2. Pociski przeszły wiele udanych testów ogniowych, a teraz będą sprawdzane na froncie na Ukrainie. I kolejne 20 tys. ruskich żołdaków pójdzie do piekła.......
jas2
Nie wiem w jakiej religii zabici idą do piekła a zabójcy do nieba?
efg odpowiada jas2
W oryginalnym tekście biblii jest nie morduj, czyli nie zabijaj podstępnie i skrycie. Rosji nikt od 1941 r. nie napadł to Rosja jest agresorem. Jeśli ktoś broni swojego domu i dzieci przed faszystowskim bandytą to zasługuje na nagrodę a nie karę.
seamen
Chiny podobnie jak Rosja mają problem, że gdzieś mogą żyć ludzie mówiący odpowiednio po rosyjsku lub chińsku którzy nie sa podporządkowani ich rządowi. Bo to bardzo demoralizuje wewnętrznie - pokazuje że można dobrze żyć bez przewodniej roli partii.

hansklos23
80 % wolnego świata nie popiera sankcji
wojtekgres
Amerykanie szczekaja u granic Chin. To jest ich wewnetrzna sprawa. Republika Chin to oficjalna nazwa Tajwanu. Wyspa lezy na Morzu Chinskim. Duza czesc ludnosci Tajwanu chce przylaczenia do Chin. Tylko Ameryce sie nie podoba. Pamietamy jak Amerykanie potraktowali swoich separystow podczas wojny polnoc poludnie.

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki