REKLAMA

Minister komunikacji: Iran przygotowuje platformę startową dla satelitów

2020-01-27 22:51
publikacja
2020-01-27 22:51

Iran przygotowuje platformę startową dla satelitów - poinformował w poniedziałek na Twitterze irański minister informacji i technologii informatycznych Mohammed Dżawad Asari Dżahromi. Według USA program jest przykrywką dla rozwoju pocisków balistycznych.

/ fot. Alaa Al-Marjani / Reuters

"Tak, przygotowywana jest platforma, żeby umieścić satelitę Zafar na orbicie" - napisał minister.

Jak pisze agencja Reutera, Stany Zjednoczone obawiają się, że pociski balistyczne dalekiego zasięgu wykorzystywane do tego, by umieszczać satelity na orbicie, mogą też być wykorzystane do przenoszenia broni nuklearnej. Teheran odrzuca te oskarżenia.

Na początku stycznia br. Teheran ogłosił, że nie będzie już stosował się do ograniczeń wynikających z podpisanego w 2015 roku ze światowymi mocarstwami porozumienia nuklearnego. Waszyngton wycofał się z tego porozumienia w maju 2018 roku.

W oświadczeniu Iran zapowiedział, że nie będzie przestrzegał ograniczeń dotyczących wzbogacania uranu, ilości magazynowanego wzbogaconego uranu, a także badań i rozwoju w tej dziedzinie. Teheran zastrzegł wówczas, że będzie utrzymywał współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) i decyzja może być cofnięta, jeśli USA zniosą sankcje nałożone na Iran. (PAP)

kib/ sp/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Porozumienie Zachodu z Iranem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki