Minister gospodarki Francji: Huawei nie zostanie wykluczony z rynku 5G

Chiński gigant telekomunikacyjny Huawei nie zostanie wykluczony z rynku szybkiej sieci bezprzewodowej nowej generacji (5G) we Francji - zapewnił w czwartek francuski minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

(fot. Edgar Su / Reuters)

Zastrzegł przy tym, że "będą ograniczenia" w celu ochrony "interesów dotyczących suwerenności" Francji.

"Huawei nie zostanie wykluczony z 5G we Francji" - powiedział Le Maire rozgłośni RMC i telewizji BFM cztery dni po ostrzeżeniu z Chin by Francja nie podejmowała działań dyskryminujących.

"Jest całkowicie zrozumiałe, że w pewnym momencie możemy priorytetowo traktować operatora europejskiego", ale "jeśli Huawei ma lepszą w danym momencie ofertę pod względem technicznym czy cenowym, będzie miał dostęp do 5G we Francji" - wyjaśnił minister.

Le Maire dodał, że "jeśli w pobliżu znajduje się infrastruktura krytyczna, obiekty wojskowe, strefy nuklearne, wprowadzimy pewną liczbę ograniczeń w celu ochrony naszych interesów dotyczących suwerenności".

Pod koniec stycznia władze UE odrzuciły amerykańskie naciski i pozwoliły państwom członkowskim na samodzielne decydowanie o zakresie ograniczeń, jakie nałożą na "dostawców wysokiego ryzyka", m.in. Huawei, przy wdrożeniach krajowych sieci 5G. Krótko wcześniej podobną decyzję podjął rząd Wielkiej Brytanii.

Stany Zjednoczone od ponad roku naciskają na sojuszników, by całkowicie wykluczyli Huawei z wdrożeń sieci 5G. Waszyngton wskazuje przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego i domniemane ryzyko wykorzystania sprzętu dostawcy do celów wywiadowczych przez Pekin. Władze komunistycznych Chin i koncernu Huawei odrzucają te oskarżenia. (PAP)

cyk/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil