REKLAMA
WEBINAR

Minister finansów wskazuje wydatki, które nie będą objęte planami oszczędnościowymi

2022-12-01 11:26
publikacja
2022-12-01 11:26

Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy, aby zwrócić uwagę na ewentualne nowe wydatki, zwłaszcza w pierwszych kwartałach 2023 r. – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska

Minister finansów wskazuje wydatki, które nie będą objęte planami oszczędnościowymi
Minister finansów wskazuje wydatki, które nie będą objęte planami oszczędnościowymi
/ Ministerstwo Finansów

„Na Radzie Ministrów rozmawialiśmy, aby zwrócić uwagę na ewentualne nowe wydatki, zwłaszcza w pierwszych kwartałach 2023 r. Jako Ministerstwo Finansów od dłuższego czasu zwracamy uwagę na każdą pozycję, która rodziłaby dodatkowe wydatki, ale w okresie pierwszego półrocza będziemy zwracać na to uwagę w sposób bardziej kategoryczny” – powiedziała w czwartek na konferencji prasowej minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Dodała, że są dziedziny, które będą traktowane priorytetowo, a więc będą one realizowane tak, jak są zapisane w budżecie – chodzi o obronność, wydatki na zdrowie i programy socjalne. Te wydatki nie będą objęte planami oszczędnościowymi, które mają przygotować resorty.

„Poprosiliśmy resorty o przygotowanie planów oszczędnościowych w działach budżetu do 5 proc. Chodzi o plany, jak resorty widziałyby ewentualne oszczędności. Nie chciałabym jeszcze mówić, jaki jest wymiar finansowy tych oszczędności do momentu, kiedy spłyną do nas plany resortów, ale też zwracam uwagę, że są to plany na wypadek konieczności pozyskania środków na realizację ważnych wydatków albo na ewentualne działania antykryzysowe, do których chcemy się przygotować. Biorąc pod uwagę to, co zdarzyło się w tym roku, to warto się na niespodziewane wydarzenia przygotować i mieć narzędzie do szybszej reakcji” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Dodał także, że pod względem wykonania budżetu jesteśmy „po bezpiecznej stronie”, choć stwierdziła, że dokładne dane o sytuacji budżetu w 2023 r. będą dostępne w drugiej połowie grudnia. Powiedziała także, że planowana jest kolejna emisja obligacji na rynek zagraniczny.

„Jeszcze nie zdecydowaliśmy, na jaki rynek będzie to emisja i w jakiej walucie, ale taka emisja jest planowana” – powiedziała. Zastrzegła, że w od sierpnia br. tegoroczne potrzeby pożyczkowe budżetu są zaspokojone a obecne działania służą zaspokojeniu potrzeb pożyczkowych na rok przyszły.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
forfun
- sylwester marzeń
- tvp i radio
- port Baranów
- wybory
- dodatki funkcjonariuszy reżimu oraz osłów i senatorów
- gornictwo przynajmniej do wyborów
-......
- ..........
- .....
kacz-dzong-un
Już wiemy, że nie będziemy oszczędzać na dotacjach do TVPis. Na nieudolną propagandę zawsze muszą znaleźć się pieniądze, bo bez tego naród by mógł tej partii nie chcieć. Tak samo jak ostatnio ogromne dotacje na "zabytki" czyli tak naprawdę na klechów, którzy z ambon będą namawiać jak głosować.
tomkooo
obronnosc, ochrona zdrowia (pewnie za darmo dla 2mln ukraincow) i socjal. jak to sie ma do slow lzemiera ze bedziemy w innowacyjnosc inwestowac ? mi to wyglada na przezeranie kasy ;)

Powiązane: Budżet 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki