REKLAMA

Minister finansów wskazuje, kiedy inflacja może zacząć spadać

2022-05-26 10:02
publikacja
2022-05-26 10:02
Minister finansów wskazuje, kiedy inflacja może zacząć spadać
Minister finansów wskazuje, kiedy inflacja może zacząć spadać
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Pod koniec roku inflacja powinna zacząć spadać - oceniła minister finansów Magdalena Rzeczkowska, w Radiu Warszawa.

"Żyjemy w niepewnych czasach, ale jeżeli wojna się zakończy, nie rozwinie, to jest szansa, że pod koniec tego roku inflacja powinna już zacząć spadać. Wydaje się, że mamy szansę, żeby przyszły rok był lepszy, ale to troszeczkę prorokowanie, bo trudno przewidzieć co będzie się działo w polityce, na świecie" - powiedziała Rzeczkowska.

"Inflacja to przede wszystkim efekt czynników zewnętrznych. Jeszcze przed wybuchem wojny miały miejsce wzrosty cen, one były wywołane m. in. pandemią COVID-19 i tym, że starliśmy się z nią walczyć. Pandemia spowodowała przerwane łańcuchy dostaw, wyższe koszty transportu i już wtedy wyższe ceny energii. Po wojnie to się zwielokrotniło - wojna to również wpływ na łańcuchy dostaw, ceny energii, wpływ pomocy uchodźcom. To wszystko ma przełożenie na ceny" - zaznaczyła minister.

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (39)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
A w Szwajcarii nie ma galopady cen, inflacja na poziomie 2%. Jak to możliwe? Pandemia i wojna Szwajcarów nie dotyczy? Dotyczy! Stąd te 2%. Ale w Szwajcarii nie było i nie ma żadnego rozdawnictwa pustych pieniędzy. Mimo to SNB jest zaniepokojony tymi 2% i zapowiada szybkie podniesienie stóp procentowych. Inflacja w Polsce to w 99% A w Szwajcarii nie ma galopady cen, inflacja na poziomie 2%. Jak to możliwe? Pandemia i wojna Szwajcarów nie dotyczy? Dotyczy! Stąd te 2%. Ale w Szwajcarii nie było i nie ma żadnego rozdawnictwa pustych pieniędzy. Mimo to SNB jest zaniepokojony tymi 2% i zapowiada szybkie podniesienie stóp procentowych. Inflacja w Polsce to w 99% robota Kaczyńskiego, Morawieckiego, Glapińskiego i całego PiS! PiS w tomacie, PiS w tomacie, chcieliście PiS-u, no to go macie!
qad417
Kto byłby na tyle głupi, żeby wierzyć w to co mówią te pisowskie marionetki. Wg Glapy to miała być deflacja. Miernota oszukał całą Polskę, a potem dostał jeszcze za to nagrodę i kolejną kadencje....
chenoch
Inflacja to czynniki zewnętrzne: suszone śliwki +30% w ciągu miesiąca, placki ziemniaczane +40 % procent, fasolka zielona świeża 45 zł kg . Putin cenami polskich produktów nas wykończy!
qad417
Naiwny konsument pisowskiej propagandy... już sama złotówka za rządów pisu osłabiła się o ponad 10%. Miernoty celowo nas okradają ciemny lud (jak tem o tutaj osobnik) kupi wszystko.
onurb
Wikipedia
Życiorys
W 1998 ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego[2], w 2001 została absolwentką studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej w Centrum Europejskim UW. Związała się zawodowo z administracją państwową. Od 1998 do 2002 była zatrudniona w Głównym Urzędzie
Wikipedia
Życiorys
W 1998 ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego[2], w 2001 została absolwentką studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej w Centrum Europejskim UW. Związała się zawodowo z administracją państwową. Od 1998 do 2002 była zatrudniona w Głównym Urzędzie Ceł, później przeszła do Ministerstwa Finansów, gdzie doszła do stanowiska dyrektora Departamentu Ceł. W resorcie zajmowała się m.in. elektronizacją obsługi celnej, dostosowaniem prawa polskiego do unijnego i pracami nad prawem celnym.
Kraj z dykty! Równie dobrze tańczącego pingwina można na to stanowisko posadzić. Jak w tym kraju ma być dobrze jak mamy takich specjalistów. Żenada
prawnuk
A pod koniec którego roku? Bo o tym pani milczy..........
Przed COVIDem mieliśmy 4,9% inflacji i co? inflacja uprzedzała wojne i covid?
podatnik-
Funkcjonariuszko , od bycia Ministrem Finansów pragnę poinformować, że PRL bis jest bankrutem od poczęcia z całkowitym aktualnie długiem wynoszącym ok. 7 bilionów(naszych bilionów) PLN!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
scuti1986
Akurat łatwo przewidzieć co się będzie działo na świecie:

ujemne stopy = dalsze napędzanie inflacji i okradanie ludzi z oszczędności

za wysokie stopy = kryzys i bezrobocie

Putin i pandemia to minidodatek stanowiący pretekst dla miernot politycznych do grabieży społeczeństwa!
bankster-kreator
ujemne stopy = dalsze napędzanie inflacji i okradanie ludzi z oszczędności = odwlekanie kryzysu i bezrobocia które i tak nastąpi tylko ze zwielokrotnioną siłą

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki