Minister finansów o ograniczeniu luki w VAT: potrzebna jest współpraca w UE

Po to, by zmniejszyć lukę VAT i skutecznie walczyć z międzynarodową przestępczością podatkową, potrzebna jest współpraca między krajami UE - powiedział w środę minister finansów Tadeusz Kościński, otwierając poświęcone temu problemowi spotkanie przedstawicieli 21 krajów UE.

(Ministerstwo Finansów)

Ministerstwo Finansów poinformowało w środowym komunikacie, że Polska proponuje Europie ściślejszą współpracę w zwalczaniu mafii VAT. Z inicjatywy polskiego rządu w resorcie finansów odbyło się spotkanie przedstawicieli administracji podatkowych 21 krajów UE, dotyczące pogłębionej współpracy w zwalczaniu oszustw podatkowych.

"Uczestnicy spotkania zgodzili się co do konieczności pogłębienia dwustronnej współpracy między państwami, w szczególności transferu wiedzy i technologii służącej wykrywaniu mafii VAT" - napisano w komunikacie.

Zgodnie z informacją MF spotkanie to jest kolejnym etapem realizacji programu zacieśniania współpracy między krajami UE dotyczącego poprawy efektywności zwalczania oszustw podatkowych. Zainicjował go latem 2019 r. premier Mateusz Morawiecki.

"By skutecznie i całkowicie ograniczyć luki VAT w państwach UE i efektywnie zwalczać międzynarodową przestępczość podatkową, potrzebna jest pogłębiona współpraca pomiędzy państwami UE. Procesy dziejące się na poziomie Unii Europejskiej wymagają uzupełnienia i poszerzenia na szczeblu międzypaństwowym. Jeśli będziemy o tym mówić jednym głosem, nasz wspólny wysiłek przyniesie konkretne i pozytywne efekty, zarówno dla poszczególnych państw, jak i dla całej UE" - powiedział otwierając spotkanie minister Kościński, cytowany w komunikacie MF.

"Pamiętajmy, że stabilne wpływy z podatku VAT są niezwykle ważnym czynnikiem dla budżetu UE. W Polsce, dzięki wielu zmianom i ciężkiej pracy wielu ludzi, już się to udaje, a pieniądze z uszczelniania sytemu podatkowe zasilają m.in. programy prospołeczne” – dodał szef MF.

Rozmowom, jak poinformowano, przewodniczył wiceminister finansów Jan Sarnowski, który przedstawił główne założenia inicjatywy. Składa się ona z pięciu obszarów współpracy administracyjnej w zakresie wymiany wiedzy, doświadczeń, nowych technologii oraz informacji podatkowych w dziedzinie VAT.

Według Sarnowskiego kluczem do Europy wolnej od mafii VAT jest dostęp wszystkich państw do najnowszych technologii służących wykrywaniu przestępstw podatkowych. Powstają one nie na szczeblu Unii Europejskiej, a w poszczególnych państwach – we Francji, w Hiszpanii, w Chorwacji, a od niedawna również w Polsce.

"Polska chce zachęcić państwa UE do tego, by pomagały sobie nawzajem w ich wdrażaniu. Projekt realizowany we współpracy z doświadczonym partnerem to recepta na to, by urzędnik szybko dostał potrzebne mu narzędzie, a przedsiębiorca – nowoczesną, bezpieczną usługę od administracji" - podkreślił Sarnowski.

Podano, że podczas spotkania przedstawiciele MF zaprezentowali nowatorskie rozwiązania, które przyczyniły się do skutecznego i szybkiego ograniczenia luki VAT w Polsce w ostatnich latach oraz zadeklarowali gotowość do dzielenia się tymi rozwiązaniami z innymi państwami członkowskimi. Polska oferta dotyczy m.in. analiz big data (analizator plików JPK i pionierski w skali Europy analizator przepływów finansowych STIR), monitoringu transportu towarów (SENT) oraz innowacyjnych ścieżek pozyskiwania przez Ministerstwo Finansów nowych technologii, w tym w przez rządowym program GovTech Polska.

"Polska oferta zacieśnienia współpracy administracyjnej spotkała się z zainteresowaniem przedstawicieli państw członkowskich, którzy wyrazili chęć kontynuowania prac nad stworzeniem szybkiej ścieżki wymiany wiedzy i technologii służących efektywnemu zwalczaniu nadużyć związanych z podatkiem VAT w Unii Europejskiej" - podsumowano. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.