REKLAMA

Minister finansów o PKB: to jeden z najlepszych wyników w UE

2020-02-14 12:02
publikacja
2020-02-14 12:02

W całym 2019 roku PKB zwiększył się o 4 proc.; to wciąż jeden z najlepszych wyników wśród krajów UE - poinformował w piątek PAP minister finansów Tadeusz Kościński komentując szybki szacunek Głównego Urzędu Statystycznego.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Z opublikowanego przez GUS flash szacunku wynika, że Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2019 roku wzrósł o 3,1 proc. rok do roku wobec wzrostu na poziomie 3,9 proc. w ujęciu rocznym w III kwartale. Kwartał do kwartału PKB wzrósł o 0,2 proc.

"W IV kwartale 2019 r. nasze PKB zwiększyło się o 3,1 proc. w porównaniu z IV kw. ubiegłego rok. Pamiętajmy, że dziś GUS podał tzw. szybki szacunek kwartalny, który zawiera tylko informacje dotyczące dynamiki realnego PKB. Na szczegółowe dane ze strukturą wzrostu PKB w tym okresie musimy poczekać do 28 lutego br." - przekazał Kościński.

Jak wskazał, na podstawie wcześniej opublikowanych informacji resort szacuje, "że konsumpcja gospodarstw domowych w IV kw. była o ok. 3,5 proc. wyższa niż przed rokiem, a inwestycje o ok. 7,2 proc. wyższe".

"To dobre informacje, zwłaszcza w przypadku inwestycji. Obie te kategorie były też głównymi czynnikami wzrostu PKB w IV kwartale. W całym 2019 r. PKB zwiększył się o 4 proc. To wciąż jeden z najlepszych wyników wśród krajów UE" - poinformował minister finansów. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mikroprzedsiebiorca
Inflacja rośnie w zastraszającym tempie, stopy procentowe bez zmian, wzrost PKB spada regularnie. Czeka nas stagflacja, a pan minister woli zaklinać rzeczywistość niż podjąć realne kroki czyli podnieść stopy procentowe, ciąć zbędne wydatki budżetowe, obniżać podatki i upraszczać prawo podatkowe. Dzisiaj nie mam żadnych Inflacja rośnie w zastraszającym tempie, stopy procentowe bez zmian, wzrost PKB spada regularnie. Czeka nas stagflacja, a pan minister woli zaklinać rzeczywistość niż podjąć realne kroki czyli podnieść stopy procentowe, ciąć zbędne wydatki budżetowe, obniżać podatki i upraszczać prawo podatkowe. Dzisiaj nie mam żadnych złudzeń, że PIS to powrót do komuny...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki