REKLAMA

Minister finansów USA: W amerykańskich cłach nie chodzi o protekcjonizm

2018-03-20 21:10
publikacja
2018-03-20 21:10

Minister finansów USA Steven Mnuchin powiedział we wtorek, że w amerykańskich działaniach dotyczących ceł nie chodzi o protekcjonizm, ale obronę interesów Stanów Zjednoczonych przed nieuczciwymi praktykami handlowymi.

fot. Lucy Nicholson / / Reuters

Prezydent USA Donald Trump nie boi się wojny handlowej, ale jej wzniecenie nie jest celem jego administracji - oznajmił Mnuchin na konferencji prasowej kończącej dwudniowe spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G20 w Buenos Aires.

"Potrzebujemy być przygotowanymi, by działać w interesie USA, by bronić wolnego i uczciwego handlu dwustronnego" - oświadczył.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych państw G20 potwierdzili we wtorek swoje zaangażowanie w walkę z protekcjonizmem, uznając potrzebę "dalszego dialogu i działań" w zakresie handlu międzynarodowego.

"Handel międzynarodowy oraz inwestycje są ważnymi motorami wzrostu gospodarczego, produktywności, innowacji, tworzenia miejsc pracy oraz rozwoju" - napisano w oświadczeniu G20. W komunikacie zapewniono o "potrzebie dalszego dialogu i działań" oraz pracy nad zwiększeniem udziału handlu w gospodarkach państw G20.

Przedstawiciele 20 największych gospodarek świata dyskutowali w argentyńskiej stolicy m.in. o zagrożeniach dla globalnego wzrostu gospodarczego związanych z potencjalną wojną handlową w wyniku wprowadzenia przez USA ceł na stal i aluminium oraz ewentualnego nałożenia przez to państwo sankcji handlowych na Chiny.

Prezydent USA Donald Trump podpisał 8 marca rozporządzenie nakładające cła na import stali w wysokości 25 proc., a aluminium - 10 proc. Amerykański przywódca powołał się na przepis z 1962 roku - a więc z lat zimnej wojny - który pozwala mu na ograniczenie importu i nałożenie nieograniczonych ceł, jeśli przemawiają za tym względy bezpieczeństwa narodowego.

Amerykańskie cła mają wejść w życie 23 marca. Unia Europejska liczy, że do tego czasu uda jej się porozumieć z administracją Trumpa w sprawie wyłączenia Wspólnoty z dodatkowych taryf. (PAP)

mobr/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki